czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Po słowach szefa MSZ Izraela polska delegacja nie jedzie na szczyt V4

Po słowach szefa MSZ Izraela polska delegacja nie jedzie na szczyt V4 (akt. 2)

Po słowach szefa MSZ Izraela polska delegacja nie jedzie na szczyt V4
Data publikacji: 2019-02-18 10:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-21 08:44
Wywietleń: 1325 376307

Pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israel Katz powiedział w poniedziałek, że wielu Polaków współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów w czasie Holokaustu. Po jego słowach polska delegacja nie jedzie do Izraela na spotkanie V4 krajów Grupy Wyszechradzkiej. Zamiast szczytu odbędą się tam dwustronne spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu z szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji.

- Prawdy historycznej nie można zmienić. Wielu Polaków kolaborowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów podczas Holokaustu - powiedział Katz w izraelskim radiu wojskowym. - Antysemityzm był wrodzony u Polaków przed Holokaustem, podczas, i po nim też - dodał.

Katz powtórzył tym samym swoje poprzednie opinie. Opowiedział się jednocześnie za utrzymaniem relacji z Polską.

Wcześniej, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela Benjaminowi Netanjahu Katz oświadczył: - Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych.

- Podjąłem decyzje o odwołaniu polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane, a więc również nie pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz - powiedział Morawiecki.

- Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana (Israela) Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej - powiedział premier.

Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym, obok Żydów, Romów, w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę w czasie wojny ratując dziesiątki tysięcy, setki tysięcy Żydów.

Zaplanowany na poniedziałek i wtorek szczyt V4 w Jerozolimie nie odbędzie się - poinformował rzecznik MSZ Izraela Emmanuel Nahshon. Po wycofaniu się Polski z udziału w szczycie odbędą się dwustronne spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu z szefami rządów Węgier, Czech i Słowacji.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział na konferencji we Wrocławiu, że doszło do wpisania Polski i naszej bolesnej historii w kampanię wyborczą, która trwa w Izraelu.

- Po wypowiedzi bardzo takiej nie do zaakceptowania premiera Netanjahu, który powinien za nią przeprosić, mamy do czynienia z następnym sygnałem, tzn. z tym, co usłyszeliśmy w wypowiedzi ministra spraw zagranicznych rządu izraelskiego Israela Katza, który po raz kolejny w sposób rasistowski, antypolski zabrał głos potwierdzając ten incydent, który zdarzył się w muzeum Polin z udziałem premiera Netanjahu - powiedział lider PO.

Podkreślił, że to są rzeczy nie do zaakceptowania i nie można przejść nad nimi do porządku dziennego. - Żądamy i oczekujemy oficjalnych przeprosin od izraelskiego rządu, od premiera Netanjahu, od ministra spraw zagranicznych Israela Katza - powiedział Schetyna.

Mówił, że nie można odbudowywać czy budować relacji polsko-żydowskich mówiąc o trudnej historii w taki sposób, "jak dzisiaj jest to robione przez izraelskich polityków".

Schetyna ocenił również, że współorganizowana przez Polskę konferencja bliskowschodnia w Warszawie była "nieudana, fatalna". - Polska polityka zagraniczna musi być polityką dojrzałą; jeżeli ktoś nie umie jej robić, nie jest odpowiedzialny za polski wizerunek, reputację, nie rozumie tego, nie powinien się tym zajmować - powiedział lider Platformy.

(pap)

Fot. EPA/SEBASTIAN SCHEINER

Na zdjęciu: Israel Katz pełni obowiązki szefa izraelskiego MSZ.

Komentarze

A jednak się mylisz
Ne przejmuj się, to demonizowana amerykańska ustawa 447 nie posiada jurysdykcji na terytorium RP. Niepotrzebny ferment. Chyba, że komuś na tym zależy.
2019-02-21 01:03:55
@A jednak się mylisz
No to zostaniemy przy swoich poglądach. Ja jestem zły na Pis, że ustąpił w sprawie ustawy karającej osoby (nie "obcokrajowców) bezpodstawnie przypisujące Polakom niemieckie zbrodnie, ty jesteś zły na PiS, że w ogóle ważył się taką ustawę na kilka miesięcy uchwalić, bo tym zdenerwował kłamców od wysysania czegoś z mlekiem matki i wmawiania Polakom współsprawstwa w zbrodniach II Wojny Światowej co ma otworzyć wrota do realizacji uroszczeniowej ustawy 447.
2019-02-20 22:13:45
A jednak się mylisz
To Jaki był autorem ustawy o IPN. Sprawdź to. Ta pisowska ustawa strasząca obcokrajowcow pozwami sądowymi (nierealnymi i śmiesznymi) sprowokowała swiat do obrażania Polaków (miliony takich komentarzy na portalach). To tak, aby pośmiać się z papierowego zapisu i postępować na przekór. To była praprzyczyna dzisiejszych słów Katza. PIS tę wojnę z Izraelem wywołał, zresztą podobnie jak z Norwegią, Szwecją, Iranem, Chinami, Niemcami, Ukrainą itd. Formacja, która igra z bezpieczeństwem Polski, musi być uznana za antypolską.
2019-02-20 02:49:28
@Ty poniżej, jednak się mylisz
"Sławna ustawa o IPN" w niczym nie odbiegała od standardowych izraelskich ustaw i ustaw innych krajów przyjmowanych pod naciskiem środowisk żydowskich. Jedyna różnica polegała na tym, że brała w obronę Polaków, a nie inną nację. Jestem Polakiem (więc nie Żydem czy kosmopolitą zamieszkałym w Polsce) i razi mnie bezkarne obrażanie pamięci moich bohaterskich Przodków, więc podobnie jak ty jestem wściekły na PiS. Z tą różnica, że za tchórzliwe wycofanie się z tej ustawy, a nie za jej uchwalenie. Patryk Jaki nie był autorem tej ustawy. Był autorem ustawy reprywatyzacyjnej, którą chciał zapobiec kryminalnemu kupczeniu nieruchomościami, które w samej Warszawie doprowadziło do wysiedlenia z zajmowanych mieszkań 40 tys. warszawiaków (to mniej więcej całe Świnoujście na bruku). Niestety procedowanie tej ustawy zostało zatrzymane w wyniku nacisku środowisk żydowskich. Oni mają już swoją "ustawę reprywatyzacyjną". Jej imię, to 447. Nie ograniczasz się, jak sądzę z twojego wpisu, tylko do pisowskiej propagandy (która o tym milczy),to pewnie wiesz o czym piszę.
2019-02-19 21:33:04
Qpamięci
No to Teraz Żydzi mają moralnego "KACA"
2019-02-19 12:08:06
szalom
Byli sobie Polak, Niemiec i Żyd. Żyd mieszkał w kamienicy. Kupił ją za pożyczkę zaciągniętą z polskiego banku. Pożyczki nie zdążył spłacić. Niemiec zburzył kamienicę i zabił Żyda. Polak odbudował kamienicę za swoje pieniądze. Niemiec zapłacił odszkodowanie innemu Żydowi. Jeszcze inny Żyd domaga się zwrotu kamienicy od Polaka.
2019-02-19 09:20:06
Jasnowidzący
ktoś chce obudzić DEMONY WOJNY !!!
2019-02-19 07:44:15
zak
Podczas inwazji ZSRR na Polskę w 39 r to kto witał z kwiatami wkraczające NKWD? Kto brał czynny udział w wywózce Polaków na Sybir? O tym zapomniał Pan minister Izraela?
2019-02-19 00:50:06
Ty poniżej, jednak się mylisz
Oczywiście, że to PIS zaczął kłótnię z Izraelem przed rokiem swoją sławną ustawą o IPN autorstwa niejakiego Jakiego. Ale ty jako pisowiec wierzysz jedynie w pisowską propagandę. Tak daleko nie zajedziesz.
2019-02-19 00:45:49
@pytam
dlaczego twoi dziadkowie byli antysemitami i mordowali Żydów?
2019-02-19 00:41:58
@pytam
Twoim zdaniem, to PiS się pokłócił z Izraelem? No, no gratuluję pustki w głowie. Rzadko spotykana w takich rozmiarach.
2019-02-18 22:07:15
CDN
DO NIEDAWNA 80% AMBASADOROW POLSKI BYLO ZYDAMI.CALE MSZ BYLO Z NADANIA WUJKA BRONKA GEREMKA.NP TAKI SCHNEPF SYN ZBRODNIARZA,KTORY NAROBIL PRZEKRETOW FINANSOWYCH W AMBASADZIE W WASZYNGTONIE.
2019-02-18 19:33:50
Co Polacy wiecie o takich miejscach?:
Naliboki, Koniuchy, Szczepki, Prowżały, Kamień, Niewoniańce, Izabelin, Kaczewo, Babińsk, Ługomowicze, Dokudów, Narocz, Kromań, Derewno i wielu innych...
2019-02-18 13:49:03
pytam
Z którym krajem PiS się jeszcze nie pokłócił?
2019-02-18 13:38:31
Stefan
Wielu Żydów chyba też współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów w czasie Holokaustu. Pytanie tylko kto wówczas był Żydem ? Kto był Polakiem, Ukraińcem, Niemcem, Ormianinem, Tatarem, Cyganem, etc. ? Lepiej po prostu mówić o Obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, bez konotowania ich narodowości. Narodowość bowiem nie decyduje o tym jakim jest się człowiekiem w obliczu otaczającego nas zła. Decyduje posiadana odwaga, empatia, wyobraźnia, charakter, wychowanie, wzorce, sytuacja materialna i społeczna, etc. Nie ma co się też obrażać na cały naród i zrywać z powodu głupiego gadania jednego osobnika stosunków dyplomatycznych.
2019-02-18 13:06:52
znudzony
Powinniśmy zerwać stosunki dyplomatyczne z państwem Izrael! To jedyna możliwa odpowiedź na impertynencję. Niedawno zrozumiałem skąd się wzięło w języku polskim słowo judzić.
2019-02-18 11:25:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie