wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > PO: PiS poluje na Tuska

PO: PiS poluje na Tuska

PO: PiS poluje na Tuska
Data publikacji: 2016-07-06 21:20
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-09 08:12
Wywietleń: 2041 143142

Wszystkie kluby i koła w Sejmie opowiedziały się w środę za powołaniem komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold, choć PO chce, by komisja zbadała też sprawę SKOK-ów. Według PiS nie jest to możliwe.

W środę Sejm debatował nad złożonym przez PiS projektem uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold.

Małgorzata Wassermann (PiS) powiedziała w imieniu wnioskodawców, że komisja nie będzie badać działalności prywatnych spółek, bo w tym zakresie toczy się postępowanie przed sądem karnym, lecz jej rolą jest ustalenie, dlaczego żadna z szeregu instytucji państwowych nie dopełniła należycie swoich obowiązków. Pytała o działania prokuratury, UOKiK, ministerstw: finansów, gospodarki i infrastruktury oraz służb specjalnych.

– Pytań jest bardzo wiele. Wyjaśnienie tych mechanizmów leży w interesie całego społeczeństwa, które często za drobne błędy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest karane wysokimi sankcjami. Jesteśmy to również winni 18 tys. obywateli oraz ich rodzinom, którzy w wyniku tej piramidy finansowej utracili bardzo często majątki swojego życia – powiedziała Wassermann.

Głosowanie za powołaniem komisji śledczej zadeklarowała też PO, która zapowiedziała jednak, że złoży poprawkę do projektu uchwały, by komisja zajęła się też sprawą SKOK-ów.

– Nie mamy nic do ukrycia. Niczego się nie boimy. Poprzemy powołanie komisji ws. Amber Gold, ale mam nadzieję, że możemy liczyć na rewanż i poprzecie naszą poprawkę rozszerzającą zakres prac komisji również o SKOK-i – podkreślił Zbigniew Konwiński (PO). Zaznaczył, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ponad 4 miliardy złotych poszkodowanym klientom SKOK-ów. Zarzucił też PiS, że chce doprowadzić do przesłuchania Donalda Tuska.

Wassermann, która jest także kandydatką na szefową komisji, odpowiedziała, że nie można poszerzyć zakresu prac komisji o sprawy SKOK-ów, bo jest to niezgodne z ustawą o komisji śledczej. Dodała, że komisja śledcza nie ma kompetencji do kontrolowania SKOK-ów.

Odnosząc się do pytania, czy przed komisją stanie Donald Tusk, podkreśliła, że komisja będzie wzywać wszystkie osoby, które miały związek z tą sprawą.

– Mogę sobie wyobrazić, że jako osoba, która nadzorowała służby specjalne, czyli jakąś wiedzę miała, lub jeśli nie, to jest pytanie dlaczego jej nie miała, że komisja taką osobę wezwie i o to zapyta. Nigdy nie stawiałam kwestii tego, że pan Donald Tusk będzie wzywany jako pierwszy albo jako najistotniejszy – zaznaczyła Wassermann.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. KNF złożyła doniesienie do prokuratury, która po miesiącu odmówiła wszczęcia śledztwa, nie dopatrując się w działalności firmy znamion przestępstwa.

13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

(pap)

Fot. EPA/PATRICK SEEGER

Komentarze

marek
Do "PiS moze skoczyć Tuskowi" Jak na razie to Polacy pogonili was komuchy i jak widać to Tusk może skoczyć PiS owi. Hahahah
2016-07-09 01:43:48
ala
PiS poluje na Tuska, Hahaha a jak Tusk był premierem i polował na wszystkich to było dobrze. A jak wyzywał w chamski sposób Kaczynskiego i Maciarewicza że są psychicznie chorzy to też było dobrze. Już za same te chamskie i podłe inwektywy powinien siedzieć.
2016-07-09 01:41:31
SKOKi to wyłącznie afera PiSu
Prawo i Sprawiedliwość poprzez SKOki defrauduje pieniądze
2016-07-08 19:18:26
dareczek66
Ja chce wiedziec czy w Amber Gold pracowal Michal Tusk , jezeli tak to co robil i za co bral pieniadze??Czy Sluzby informowaly wtedy premiera Donalda Tuska o przestepczej dzialalnosci szefa Amber Gold?? i dlaczego premier i panstwo Polskie nie zainterniowalo?? Jak osoba wielokrotnie skazana na wyroki w zawieszeniu , gdzie po popelnieniu 2 przestepstwa wyrok sie odwiesza i klijent idzie siedziec !! Tu dziwnym trafem caly czas zawiasy?? Jak osoba w panstwie prawa , wielokrotnie skazana zaklada nowe firmy i nadal oszukuje panstwo i ludzi? Ktos tym kierowal i chronil tego pana , no chyba ze jak powiedzial min. Sienkiewicz slusby Polskie to kamieni kupa i wspolpracuja z przestepcami i razem kroja Polske jak tort!! Po tym tak to rozumiem inaczej byc nie moze!! PANSTWO POLSKIE JEST ZORGANIZOWANA GRUPA PRZESTEPCZA !!!
2016-07-08 09:43:45
do KODerasty
SKOK Wołomin - 3 mld strat ! A kto w nim działał ? A no działali kumple "bula i nadzieji" z WSI !! SKOKi to afera WSI , KNF i "bula" !!
2016-07-07 16:06:35
Niech się zajmą lepiej złodziejskimi SKOKami
SKOKi to przekręty i defraudacje pięciokrotnie większe od Amber Gold
2016-07-07 14:19:28
taka jest prawda
Ryży to był niemiecki namiestnik na Polskę . Likwidacja stoczni - zlecenia przejmują Niemcy, zwolnienie z podatków niemieckich marketów,banków i firm kosztem polskich. Za dbanie o niemiecki interes narodowy został wynagrodzony przez Merkel tą lukratywną posadką w Brukseli ! Za to wszystko co zrobił Polsce ryży powinien odpowiedzieć karnie a nie przed Trybunałem Stanu !
2016-07-07 10:44:13
PiS na każdym kroku łamie Konstytucję RP
Za 3 lata więzienia zapełnią się pisowcami
2016-07-07 09:19:16
hmm
Ciekawe, co na to pan Józef Bąk i ówcześni szefowie nadzoru finansowego?
2016-07-07 07:56:21
uuu
Polacy już pogonili złodziei. Złodzieje którzy zostali próbują za wszelką cenę odwrócić kota ogonem, ale ich łatwo poznać. Po taśmie na gębach.
2016-07-07 07:11:53
O Tusku :
Zdrajca , sprzedawczyk , kapciowy Merkelowej ,kłamca , cynik , człowiek bez żadnych zasad moralnych który jak by mu to pomogło w karierze własną matkę by sprzedał to tyle o tym człowieku dla którego polskość to nienormalność !
2016-07-06 23:02:43
PiS może skoczyć Tuskowi
Lepiej niech sie wezmą za niespełnione obietnice wyborcze odnośnie obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku, bo Polacy ich pogonią zanim się obejrzą
2016-07-06 22:24:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy