Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

PKW: wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, bez większych incydentów

Data publikacji: 09 czerwca 2024 r. 23:41
Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca 2024 r. 23:41
PKW: wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, bez większych incydentów
Fot. PAP/Albert Zawada  

Wybory przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów - tak Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na wieczornej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.

Marciniak zaapelował też do członków obwodowych, rejonowych i okręgowych komisji wyborczych o dalszy wysiłek i zaangażowanie w ustaleniu wyników wyborów, a także do policji o zabezpieczenie dalszych procesów wyborczych.

Jak dodał, w żadnej komisji nie przedłużono głosowania, cisza wyborcza skończyła się zgodnie z planem, dlatego o godz. 21 mogliśmy poznać sondażowe wyniki wyborów.

Wiceszef Komisji Wojciech Sych wskazywał, że wybory przebiegły spokojnie. Jak przekazał, od poprzedniego meldunku odnotowano 14 wykroczeń i żadnego przestępstwa. Łącznie - jak wynika z danych Komendy Głównej Policji na godz. 18 - w związku z eurowyborami zarejestrowano 45 przestępstw i wykroczeń. "To zdecydowanie niska liczba" - ocenił. I dodał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło mieć wpływu na wybory.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że protokoły komisji - obwodowych, rejonowych i okręgowych - od godz. 23 będą publikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Na ich postawie PKW ustali, które komitety przekroczyły próg wyborczy, ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom, a następnie kto uzyskał mandat. Wtedy też będzie znana ostateczna frekwencja. Protokół PKW zostanie opublikowany na stronie Komisji i przedstawiony na konferencji prasowej.

Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.

W niedzielnych wyborach do PE wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA