Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej ukazał się komunikat dotyczący wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja.
Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza w nim, że "podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa".
Zawieszone obowiązki
"W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika" - wskazuje PKW.
Brak możliwości drukowania kart
I podkreśla, że zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje PKW w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart.
"Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania" - głosi komunikat.
Dalej PKW stwierdza, że obowiązująca regulacja prawna pozbawiła ją instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków".
Głosowanie nie może się odbyć
W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć" - czytamy.
PKW podkreśla, że w konsekwencji nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:
- wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;
- nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, czyli zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych;
- lokale wyborcze pozostaną zamknięte.
Jak wynika z informacji na stronie internetowej, pod komunikatem podpisał się przewodniczący, dwóch jego zastępców i sześciu członków PKW, czyli wszystkie osoby wchodzące w skład Państwowej Komisji Wyborczej.
Kurier PAP