wtorek, 21 maja 2019.
Strona główna > Kraj > PKW: ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach

PKW: ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach

PKW: ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach
Data publikacji: 2018-10-22 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-23 10:22
Wywietleń: 953 357675

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach; ustalono również wyniki wyborów do 2360 rad gmin i 175 rad powiatów oraz do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy; nie ustalono wyników w żadnym sejmiku - poinformowano na konferencji Polskiego Komitetu Wyborczego.

Wiceprzewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na poniedziałek, na godz. 17:45.

Poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 113 542 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Marciniak powiedział, że jak dotąd, na 2477 gmin ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2370 gminach i miastach. Wyników nie ustalono dotychczas przede wszystkim w większych miastach. Frekwencja w tych wyborach wyniosła 54,60 proc.

Ustalono także wyniki wyborów do 2360 rad gmin (na 2477 gmin) i 175 rad powiatów (na 314 powiatów). Frekwencja do rad gmin wyniosła 54,85 proc., a do rad powiatów – 54,5 proc. Do godz. 17.45 ustalono też wyniki wyborów do 3 z 18 rad dzielnic Warszawy.

Wiceprzewodniczący PKW poinformował, że nie ustalono wyników wyborów do żadnego z 16 sejmików, ale - jak zaznaczył - zakończono już pracę w województwie opolskim. "W tej chwili jest kwestia tylko sprawdzenia i ogłoszenia wyników do sejmiku województwa opolskiego" - powiedział. Frekwencja w wyborach do sejmików wyniosła 54,46 proc.

Marciniak przypomniał, że ustalenie wyniku wyborów do sejmiku województwa jest możliwe dopiero po otrzymaniu wszystkich protokołów z komisji obwodowych. Wskazał, że na przykład w woj. mazowieckim jest ponad 4,5 tys. obwodowych komisji.

PKW zaprzeczyła też pojawiającym się informacjom, że w niektórych stołecznych lokalach wyborczych odnotowano stuprocentową frekwencję. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że komisjom, które informowały o takiej frekwencji przekazano protokoły do ponownej weryfikacji. „Nie zakładamy, że była możliwa ta frekwencja stuprocentowa, po prostu pomyłka nastąpiła przy wpisywaniu liczby uprawnionych bądź wyborców, którzy przyszli zagłosować” – powiedziała szefowa KBW.

Przedstawiciele PKW byli też pytani o wyniki podane przez jedną ze stołecznych komisji obwodowych, z których wynika, że uprawnionych do głosowania było tam 918 osób, wydano 907 kart, a z urny wyjęto 937.

Pietrzak powiedziała, że trudno jest jej odnieść się do konkretnych przypadków, a przyczyny takich rozbieżności są wyjaśniane. „To też jest naturalne, że jest szereg błędów, niektóre są wyłapywane przez naszych informatyków tutaj, którzy mają dostęp do systemu i w całym kraju niektóre błędy zdążyli wyłapać, właśnie tego typu informacje, które od razu wiadomo, że są najprawdopodobniej źle wpisane” – powiedziała szefowa KBW.

(PAP)

Fot. Marta TESZNER

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Markowi Osajdzie

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie