czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > PiS ulży KGHM

PiS ulży KGHM

PiS ulży KGHM
Data publikacji: 2015-07-27 21:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-28 11:57
Wywietleń: 1411 5805

PiS złoży we wtorek (28 bm.) w Sejmie projekt ustawy likwidujący podatek od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatek miedziowy - zapowiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte tym podatkiem - uzasadniają politycy PiS.

Na zapowiedzi największej partii opozycyjnej zareagowała warszawska giełda. Na zamknięciu sesji na GPW kurs akcji KGHM wyniósł 98 złotych przy wzroście o 8,05 proc . To pierwszy wzrost kursu akcji miedziowego giganta od kilku dni. W 2014 r. KGHM tytułem podatku od kopalin zasilił budżet państwa kwotą 1,5 mld zł.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Premier Kopacz, która w poniedziałek złożyła wizytę w Hucie Miedzi „Głogów” - KGHM Polska Miedź S.A na Dolnym Śląsku została zapytana o postulowaną przez PiS likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin.

- Chcę przypomnieć, że ten podatek z KGHM chociażby do budżetu państwa od 2012 roku to 5 miliardów złotych. Proszę sobie wyobrazić, że ze wszystkiego będziemy teraz rezygnować. Za chwilę, oprócz tego, że Komisja Europejska, która zdjęła z nas procedury nadmiernego deficytu, straci cierpliwość, reguła wydatkowa nie wytrzyma tego - powiedziała premier.

- Chyba, że ustawowo zrobimy sobie „wolną amerykankę” i będziemy rozdawać, zwalniać wszystkich po drodze, którzy się nam podczas kampanii wyborczej trafią. No to za chwilę będziemy mieć powtórkę z rządów Ciprasa w Grecji. Jemu wystarczyło 5 miesięcy. Przy takim tempie, jakie proponuje opozycja, można w pół roku dobrą i stabilną sytuację finansową w Polsce zniszczyć - dodała szefowa rządu.
(pap)

Na zdjęciu: Premier Ewa Kopacz i prezes KGHM Herbert Wirth podczas poniedziałkowej wizyty w Hucie Miedzi "Głogów" - KGHM Polska Miedź S.A. Szefowa polskiego rządu przebywa na Dolnym Śląsku.  We wtorek we Wrocławiu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

ZAPYTANIE...?
Do powyzszego wpisu... nigdy wiecej PO I PIS, a Kogo chcesz w takim razie: spowrotem KOMUNISTOW z lat 1945-1989 (?) czy moze jeszcze na dodatek terrorystyczny IS ze swoim Islamem... lub ewentualnie pro-rosyjskich Separatystow z Doniecka i Luganska...??? Chyba ze masz jeszcze ukryte w "garderobie" cos 4-go... ?
2015-07-28 09:54:26
Przesunięcie zysków wg. partii troszczącej się o wszystkich
czyli pozbawiamy całe społeczeństwo zysków z dóbr państwowych (wszystkich obywateli) na rzecz określonej grupy zawodowej - znowu górnicy. Czy ta paranoja z tą, najbardziej roszczeniową grupą zawodową się kiedyś skończy?
2015-07-28 07:41:41
ted
Nasze zadłużenie które PO podwoiło osiągnęło już ponad bilion zł a razem z zadłużeniem ukrytym to około 4 biliony zł !! Rząd sprzedawczyków i aferzystów zaciągnął ostatnio kolejną pożyczkę na prawie miliard euro w Banku Światowym - PO nas zadłuża na potęgę idąc dokładnie grecką drogą !!!
2015-07-28 06:57:16
Wawrzek
Ta firma już praktycznie nie jest polska dziwny sposób została właścicielem największych złóż srebra i złota, metali ziem rzadkich i miedzi. Ta firma sposób bardzo podejrzany wyprowadziła olbrzymie kapitały z Polski. Należy odzyskać polski majątek narodowy i dokładnie rozliczyć tzw inwestycje zagraniczne. Należy wyraźnie określić co jest własnością Polski podatek czy złoża. Czy zapłata za wydobyte surowce i podatek od wydobytych
2015-07-27 21:31:12
NIGY WIĘCEJ PO I PIS
Jedni przez drugich obiecują gruszki , a ich koledzy opylaja swoje akcje ?
2015-07-27 20:23:54
Internauta,
Dlatego m. innymi... tak obecny Prezydent jak i Pani Premier "szastaja "teraz az tak... PO-datkowymi pieniedzmi, dla swoich wspolpracownikow ! Patrz wiecej na: www.niezalezna.pl
2015-07-27 20:15:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy