wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Pierwsza kobieta generał w polskiej policji

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji
Data publikacji: 2015-07-23 14:45
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-25 23:33
Wywietleń: 502 5017

Warszawa. O pracy w policji marzyła od dziecka. W tym zdominowanym przez mężczyzn zawodzie doszła do stanowiska komendanta miejskiego policji w Białymstoku i wojewódzkiego w Opolu. Nadinspektor Irena Doroszkiewicz jest pierwszą kobietą - generałem w polskiej policji.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w czwartek nominacje generalskie sześciorgu oficerom policji. Wśród nich jest komendant wojewódzka opolskiej policji Irena Doroszkiewicz - pierwsza w historii polskiej policji kobieta generał.

- Zawsze chciałam być policjantką, choć nikt z mojej rodziny takiego zawodu nie wykonywał. Ewentualnie jeszcze kierowcą rajdowym, gdy byłam małym dzieckiem – powiedziała Doroszkiewicz, która w czwartek została mianowana na stopień nadinspektora policji.

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji ma niespełna 50 lat. Urodziła się w Białymstoku. W policji służy od 25 lat. Z wykształcenia jest magistrem pedagogiki. Od dwóch lat jest opolskim komendantem wojewódzkim policji. Wcześniej szefowała komendzie miejskiej w Białymstoku.

Pytana tuż przed nominacją generalską o to, czy ma świadomość, że doszła w policji wyżej niż jakakolwiek kobieta przed nią, Doroszkiewicz podkreśliła, że nie myśli w tych kategoriach. - Nie pracuję w policji dla stopni i kariery. Po prostu robię to, co lubię, i podoba mi się to – powiedziała.

W rozmowie z PAP zapewniła, że nigdy w trakcie zawodowej kariery nie czuła żadnego nacisku ani tego, że „jest kobietą i musi w związku z tym robić coś więcej, albo starać się bardziej”. Przyznała, że odkąd zaczęła pełnić kierownicze stanowiska, "uderzyć w stół" czasem musi. - Ale rzadko to robię. W zarządzaniu jestem raczej zwolennikiem marchewki niż kija – zaznaczyła.

Wspominała też, że kiedy zaczęła pracę w policji, było w niej już trochę kobiet. - Panie pracowały już wtedy w wydziałach dochodzeniowo-śledczych czy w operacyjno-rozpoznawczych. (...) Ale teraz kobiet w policji jest oczywiście zdecydowanie więcej, ponad 15 procent – dodała.

Gdy obejmowała stanowisko komendanta miejskiego w Białymstoku, tamtejszemu "Kurierowi Porannemu" powiedziała: „O kobietach w policji jest dużo stereotypów. Mówi się, że sobie nie dają rady. Na pewno siłą fizyczną nie dorównamy panom. Ale wytrzymałość i odporność psychiczną kobieta, moim zdaniem, ma większą niż mężczyzna”.

Prywatnie Opolska Komendant Wojewódzka jest mamą dwójki synów w wieku 26 i 19 lat. Jej ulubione zajęcie to haftowanie. Mówi, że pozwala jej to odreagować stres. W wolnych chwilach także czyta. Ostatnio wzięła na warsztat np. „Mini wykłady o maxi sprawach” Leszka Kołakowskiego. Gdy pracowała w Białymstoku śpiewała też w tamtejszym chórze policyjnym. W Opolu śpiewanie zawiesiła. (pap)

Na zdjęciu: Irena Doroszkiewicz – pierwsza kobieta generał w polskiej policji.

fot. PAP/Leszek Szymański

 

 

Komentarze

Aniolek,
Tam gdzie Diabel juz nie moze, tam Babe wpusci... ??
2015-07-25 21:28:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy