wtorek, 24 listopada 2020r.

Oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego po niedzielnych wydarzeniach w całym kraju

Data publikacji: 2020-10-25 22:58
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego po niedzielnych wydarzeniach w całym kraju
 

O wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka, zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu "wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii". Wydarzenia te były reakcją na ostatnią decyzję Trybunału Konstytucyjnego.  

Przewodniczący Episkopatu w oświadczeniu przypomniał, że stanowisko Kościoła katolickiego na temat prawa do życia jest niezmienne i publicznie znane. Cytując encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae  podkreślił, że „świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu. (…) «Nic i nikt nie może dać prawa do zabicia niewinnej istoty ludzkiej, czy to jest embrion czy płód, dziecko czy dorosły, człowiek stary, nieuleczalnie chory czy umierający. (…) Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać, ani na to przyzwalać»” (Evangelium Vitae, 57).

Abp Gądecki zauważył, że to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP. Kościół ze swej strony nie może jednak przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii – jak często powtarza papież Franciszek ‒ „Kościół nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania, która jest dzisiaj tak bardzo rozpowszechniona, dotykając zawsze najbardziej potrzebujących i bezbronnych”.

W oświadczeniu przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „wulgaryzmy, przemoc, obelżywe napisy i zakłócanie nabożeństw oraz profanacje, których dopuszczono się w ostatnich dniach – mimo iż mogą one pomóc niektórym osobom w rozładowaniu ich emocji – nie są właściwą metodą działania w demokratycznym państwie”. Wyraził swój smutek, że dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary.

Abp Gądecki zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka. Zachęcił wszystkich do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet, a dziennikarzy i polityków poprosił o nieeskalowanie napięć, w poczuciu odpowiedzialności za pokój społeczny.

oprac. (mj)

Fot. YouTube

Komentarze

Obserwator
2020-10-26 21:06:07
Marksistowska dzicz atakuje święte dla Polaków miejsca. Prowokuje i liczy, że będzie spałowana i wtedy będzie mogła wezwać marksistów w Brukseli.
Do Janek bury
2020-10-26 17:59:14
A dla ciebie wzorcem do naśladowanie jest schizolka Kaja GODEK gratuluję...
Janek bury
2020-10-26 15:08:12
Dla tych młodych wyzwolonych kobiet wzorem jest postepowanie niejakiej Kollataj sowieckiej ambasador w Szwecji ,ktora przez swoje lozko przepuscila pol Sztokholmu.
Jarun
2020-10-26 12:53:23
Panie Gądecki dwóm bogom nie będziesz służył, a teraz wasze źle wychowane bękarty jak robactwo wylazło i drze ryja, plując jadem nienawiści. Nie trzeba było mizdrzyć się do władzy i brać od nich forsę, siedzieć w pierwszym rzędzie na każdym partyjnym zebraniu. Widzicie jak diabelskie nasienie przylazło pod kościół i wyje plując nienawiścią.
Ciekawe...
2020-10-26 12:52:29
A jak by Arcybiskup zareagowal... gdy by jego Mama lub Siostra zostaly Zgwalcone i Zarzadaly natychmiastowego Usuniecia tej Zgwalconej ciazy lub wg. Ginekologow rozwijal by sie plod Zdeformowany czyli "Chory" i nie normalny...??/!!
zazeł
2020-10-26 12:34:52
Szydło wyszło z worka. Demokracja to dyktatura głupców.
krotko
2020-10-26 11:21:05
@ Jedrus wloz sobie trochę lodu w majtki.
do "nie rozumiem"
2020-10-26 11:11:58
On wydał oświadczenie, a nie odpowiadał na zadane mu pytanie. Będąc człowiekiem na poziomie, trzeba umieć rozróżniać znaczenia pewnych określeń. Każdy ma prawo wydać oświadczenie bez wcześniejszego zapytania.
nie rozumiem
2020-10-26 10:39:35
czy ktoś się jego pytał o jakąś opinię?
Myśl
2020-10-26 09:33:00
Może się niepodobać taka forma i miejsce protestu, ale kobiety nie występują przeciw wierzącom, tylko przeciw agresji wobec nich (i nie tylko) władz Kościoła. Władza kościelna myśli, że może czynić również zło i to bezkarnie, bo kościół, bo ambona to świętość. Nikt nie odebrał ludziom prawa do wyznawania swojej wiary, wyznawanie wiary nie polega tylko na uczestnictwie w uroczystościach kościelnych. Abp. nie zauważył, że to społeczeństwo protestuje, chyba że nie zalicza kobiet do społeczeństwa. Abp. jakoś nie przeszkadza brutalne postępowanie różnych 'armii' (a raczej kiboli) kościelnych, ale określa protest kobiet aktem przemocy.
Jerzy
2020-10-26 08:38:33
Niektóre kobiety mówią "moja macica", ale jeśli w tej macicy jest nowe życie to nikt tej kobiecie nie może dać prawa do zabicia nowego życia. Przeraża mnie że w protestach biorą udział nastolatki, które zapewne zostały ochrzczone, były u I Komuni uczęszczają na lekcje religii i teraz afiszują się agresją do V przykazania " nie zabijaj". Kiedyś staną przed Bogiem, a na pewno staną jak każdy, i co Mu powiedzą o swoim życiu, o swoich decyzjach przeciw prawu Boskiemu?
Pedofile
2020-10-26 08:19:57
Gądecki lepiej wyłapuj bardzo szybko swoich pedofili w sutannach,i powinni ukarać tych co chronili tych pedofili bo nauczać to wy nie potraficie.
rada
2020-10-26 08:03:04
Panie Gądecki, zajmij się lepiej pedofilami wśród księży, a od życia prywatnego Polaków się odczepcie.
Jędruś
2020-10-26 06:50:22
A gdzie on widział to demokratyczne państwo ? PIS to nie demokracja,to dyktatura !!!***** ***.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ