sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Organizatorzy urodzin Hitlera zatrzymani

Organizatorzy urodzin Hitlera zatrzymani

Organizatorzy urodzin Hitlera zatrzymani
Data publikacji: 2018-01-23 13:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-07 15:43
Wywietleń: 2035 310743

Na polecenie gliwickiej prokuratury ABW zatrzymała trzech mężczyzn, którzy w ub.r. w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zorganizowali obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Są podejrzani o publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju. Jeden ma też zarzut nielegalnego posiadania broni.

Wśród zatrzymanych jest szef organizującego te „obchody” stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” Mateusz S. Dwaj pozostali to Adam B. i Tomasz R.

Decyzja w sprawie stosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych zapadnie prawdopodobnie w środę.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik, mężczyznom zarzucono publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie imprezy w Wodzisławiu, „w trakcie której pochwalano, afirmowano te rządy, prezentowano i wykorzystywano emblematy, nagrania i teksty oraz inne gesty nawiązujące do symboliki nazistowskiej”. Grozi za to do dwóch lat więzienia. Jeden z mężczyzn jest ponadto podejrzany o nielegalne posiadanie broni.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi od niedzieli Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Zainicjował je prokurator generalny po publikacji materiału „Superwizjera” TVN24, którego dziennikarze zarejestrowali neonazistowską imprezę. Postępowanie zostało objęte nadzorem przez Prokuraturę Krajową.

Rzeczniczka gliwickiej prokuratury Joanna Smorczewska powiedziała we wtorek PAP, że zatrzymani to trzej zidentyfikowani uczestnicy - zorganizowanych w maju 2017 r. - „urodzin”. Jest wśród nich Mateusz S. To przewodniczący stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Podczas przeszukań w mieszkaniach podejrzanych znaleziono mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ponadto telefony komórkowe i komputery. Powołani przez prokuraturę biegli będą ustalali, czy znajdują się na nich zdjęcia i nagrania z imprez i spotkań, na których propagowano nazizm. Przy jednym znaleziono ponadto pistolet i 16 sztuk amunicji.

Prok. Smorczewska podała, że trzej mężczyźni zostali zatrzymani w poniedziałek. Od tego czasu prokuratura ma 48 godzin na wykonanie czynności z ich udziałem. Podejrzani byli przesłuchiwani do poniedziałkowego wieczora. Prokuratura nie ujawnia, czy przyznali się do winy ani treści ich wyjaśnień.

- Czynności z udziałem podejrzanych zostały przerwane wieczorem, w tej chwili nie są wykonywane. Prawdopodobnie jutro będą kontynuowane i tego dnia zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego stosowania środków zapobiegawczych - powiedziała prok. Smorczewska.

Na polecenie prokuratora generalnego gliwicka prokuratura analizuje też kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Jak wyjaśniła Smorczewska, ta sprawa jest przedmiotem odrębnego postępowania - administracyjnego, dotyczącego prawa o stowarzyszaniach. Zbierany jest materiał dowodowy. Delegalizacji tego stowarzyszenia domagali się w poniedziałek m.in. politycy PO i Nowoczesnej.

- Przedmiotem analizy będzie faktyczna działalność stowarzyszenia i zaangażowanych w nie osób, a nie wyłącznie jego statut i inne dokumenty. Celem jest ustalenie, czy organizacja Duma i Nowoczesność odwołuje się w swoich działaniach do metod i praktyk nazizmu, faszyzmu albo innych totalitarnych ideologii. Jeśli potwierdzą to ustalenia dowodowe, prokuratura skieruje do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia - podała PK.

Z kolei minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zapowiedział we wtorek, że działania podległych mu służb w sprawie ścigania tego typu przestępstw będą "stanowcze". "W ocenie Ministra Koordynatora Służb Specjalnych jest rzeczą niedopuszczalną, żeby w niepodległej i demokratycznej Polsce ktokolwiek ośmielał się gloryfikować nazistów i Hitlera" - głosi komunikat, przesłany PAP przez rzecznika koordynatora służb specjalnych.

* * *

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

(pap)

Fot. arch.

Komentarze

Pikuś
Do poniższego antyniemieckiego pajacyka- co ty chcesz udowodnić tymi linkami? Gdyby w Niemczech neofaszyści byli taką siłą, jak twierdzisz, to już dawno wygraliby wybory. Myśl logicznie. Tyle sobie trudu zadałeś mieszając linki o neonazi z linkami o lewicy, że chyba jest ci lżej na sercu. Ale się emocjonalnie wyladowałeś na Niemcach he, he. Linków dotyczących Polski mżna uzbierać kilka razy więcej. Problem w tym, że Niemców jest 82 mln , a Polaków o połowę mniej. To, że Niemcy piszą o Polsce nie oznacza, że musimy robić to samo. Czy przez pisanie o Niemczech będziesz miał lepsze samopoczucie? Jeżeli tak, to musisz leczyć swoje samopoczucie, bo masz je poważnie zaniżone. Kompleksów i własnej frustracji za nieudane życie nie wyleczysz szukając wad u innych. Mnie obchodzi faszyzm w Polsce, a inni niech się sami martwią o siebie. Twoje pseudo katharsis ma neurologiczne podstawy. Więc weź 2-3 głebokie oddechy.
2018-01-26 19:07:06
Do @ Pikuś
PO_czytaj tłuku "wyssanym z palca przykład niemiecki"........ http://www.epochtimes.de/politik/deutschland/rechtsextremisten-nutzen-136-immobilien-zu-politischen-zwecken-a2331666.html .....Die Bundesregierung zählte bis Ende vergangenen Jahres 136 Grundstücke, Häuser und Wohnungen, auf „die Rechte uneingeschränkte grundsätzliche Zugriffsmöglichkeit“ besitzen und die sie für Treffen, Propaganda oder Musikfestivals nutzen. Das geht aus einer Antwort des Bundesinnenministeriums auf eine Anfrage der Linksfraktion hervor, über die das „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ (Freitagausgaben) berichtet. Von 74 Objekten, die detailliert beschriebenen werden, liegen 18 in Sachsen, 13 in Bayern, neun in Mecklenburg-Vorpommern, acht in Thüringen sowie sieben in Brandenburg. Nach Angaben des Bundesinnenministeriums handelt es sich um die erste Aufstellung dieser Art. Vergleichszahlen aus den Vorjahren gibt es demnach nicht. Zu 62 der 136 Immobilien will die Bundesregierung keine näheren Angaben veröffentlichen, „da die rechtsextremistische Szene daraus Rückschlüsse auf den Erkenntnisstand der Sicherheitsbehörden ziehen und ihre weitere Vorgehensweise gezielt darauf abrichten könnte“. Zudem bestünde die Möglichkeit, „etwaige eingesetzte V-Personen zu identifizieren“. Die Linken-Bundestagsabgeordnete Martina Renner sagte, dies sei ein „Schlag ins Gesicht der betroffenen Kommunen“.....Merkel wie i używa owych "nazi" także do swych celów gdy ma taką potrzebę.
2018-01-26 13:45:30
Do @ Pikuś
Cyt.“Nie zajmuj się Niemcami, bo wygląda na to, że wyssanym z palca przykładem niemieckim chcesz usprawiedliwić faszyzm w Polsce......Właśnie jest problem iż panowie Niemcy zajmują się Polską:... https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368461.html....Video Debatte nach TV-Bericht über Neonazis in Polen.... http://www.huffingtonpost.de/2017/11/13/polen-warschau-unabhangigkeitsmarsch-neonazis-hotspot_n_18543300.html...Zehntausende Rechtsextremisten sind durch Warschau marschiert - darum steht Polen im europaweiten Fokus der Neonazis... Das braune Problem in Polen wächst.....In Polen finden Nationalisten und Rechtsradikale immer stärkeren Zulauf – auch in wirtschaftlich aufblühenden Regionen wie der Europäischen Kulturhauptstadt Breslau.......Polnische Ultras erinnern mit Kopfschuss-Choreo an Nazi-Verbrechen......Der TagAltar für Hitler: Polnische Neonazis festgenommen....itp......P.S. - PO_szukaj debilu kto to jest Thomas de Maizière, gdzie pracuje i PO-czytaj w jego firmie o „neonazis“ lub „rechte“,....następne P.S.- gdy panowie Niemcy „martwili“ się o innych to zawsze była śmierć, bomby o Cyklon B i „polnische Konzentration-Lager“ nie wspomnę.
2018-01-25 23:52:38
Pikuś
@zak- kolejna twoja spiskowa teoria dziejów. ,,Ludzie oderwani od koryta specjalnie nagłaśniają faszyzm w Polsce, aby ją zdyskredytować’’ - większych głupot nie czytałem. Na marszu niepodległości też była garstka nawiedzonych? a na wiecach ONR też widzisz tylko kilkadziesiąt osób? Twoje dane o faszyźmie w Niemczech świadczą o tym, że kierujesz się emocjami, a nie wiedzą. Nie zajmuj się Niemcami, bo wygląda na to, że wyssanym z palca przykładem niemieckim chcesz usprawiedliwić faszyzm w Polsce.
2018-01-25 20:56:07
do @ zak
- nie dyskutuj z Pikuśiem, bez sensu.... Nie zdziwię się gdy "goście urodzinowi A.H" wyjawią przyciśnięci iż redaktor z TVN-u "przenikający do środowiska" dał "co łaska" dla owych debili....Wskazuje na to debilny termin świętowania (maj, liście na drzewach)urodzin, debile nie wiedzą i p. Adolf obchodzi urodziny 20 kwietnia....Każdy porządny Niemiec, od ucznia podstawówki do "księgowego z Auschwitz" zna datę urodzin 88.
2018-01-25 20:03:07
zak
@Pikuś Mam sporo lat przeżyłem stan wojenny w 70 roku strzelano do mnie mimo że byłem dzieckiem więc nie mó miże moja wypowiedz jest totalitarna. Dobrze znam tych ludzi którzy teraz z pełną gębą frazesów o obronie demokracji w tamtych czasach wiernie służyli i byli członkami PZPR. A ta cała hucpa z faszyzmem w Polsce jest wstretną akcją ludzi którzy utracili stanowiska i koryto. Teraz chcą pokazać światu jacy to Polacy sa straszni sami faszyści rasiści i wszystko co najgorsze.Raptem kilkadziesiat osób w całym kraju! W niemczech to ponad połowa niemców to zwolennicy faszyzmu.Wiem co mówie Ci co to nagłaśniają sądzą że w swiecie Polska bedzie sekowana i to przyczyni się do powrotu do władzy. Teraz niestety za swoje czyny grozi i więzienie. Wszystko na ten temat.
2018-01-25 15:23:06
@Pikuś
Nawet Pikuś ma swoich panów, dla których ujada, bo tylko to potrafi.
2018-01-25 12:32:22
Pikuś
@zak- nie wiem ile masz lat, ale twoja argumentacja dowodzi, że masz typowo totalitarną mentalność. W komunistycznej Polsce, na zarzuty wobec władzy sprawowanej przez PZPR dotyczące łamania praw człowieka komunistyczni liderzy odpowadali, że przecież w Ameryce biją murzynów. Jeżeli nie żyłeś w komunizmie, to znaczy, że totalitarna aberracja jest ponadczasowa. Największy problem masz sam ze sobą.
2018-01-24 22:14:48
ed
To są skutki pozwolenia na istnienie w Polsce takich organizacji jak obóz radykalno narodowy czy młodzież wszechpolska
2018-01-24 14:54:05
zak
W kontekście incydentu z hajlującymi w lesie debilami (według niektórych mediów to dowód na to, iż cała Polska ma problem z faszyzmem) myślę, że warto przytoczyć policyjne statystyki z RFN: W 2016 roku na terytorium Niemiec doszło do 466 oficjalnych demonstracji neonazistowskich oraz 223 imprez/koncertów o charakterze neonazistowskim. Jakby tego było mało odnotowano aż 3533 ataki o podłożu ksenofobicznym lub rasistowskim, w wyniku których rannych zostało 560 osób, w tym 43 dzieci. Pytanie - kto ma problem z neonazizmem?
2018-01-23 23:02:54
guciu
Miało być otwieraj dzrzwi nie dobrze gestapo nie kłamie?!...
2018-01-23 15:49:26
....
Ciekqawe co na to wyznawcy skrajnego prawactwa i ci co wprowadzili ciasteczkowych poslow do sejmu i prorosyjskich kuców do europarlamentu,gimbo ciemny lud nie wie co czyni
2018-01-23 13:41:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie