czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Obama na szczycie NATO w Warszawie

Obama na szczycie NATO w Warszawie

Obama na szczycie NATO w Warszawie
Data publikacji: 2016-07-08 15:27
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-09 22:36
Wywietleń: 1782 143285

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - podkreślił w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Amerykański przywódca mówił też o zaniepokojeniu działaniami wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. 

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w "naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu". "Jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO" - podkreślił.

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na "oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski". "Jesteśmy sojusznikami w ramach tego układu" - zapewnił.

Dodał, że "uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę". "To nie są tylko słowa, to są również czyny"- oświadczył prezydent USA. 

Stany Zjednoczone nadal będą zwiększały swoją postawę obronną i możliwość odstraszania; chcemy być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej - powiedział prezydent.

Jak dodał "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi". Podziękował też Polsce za wspieranie ukraińskich starań o suwerenność.

Amerykański przywódca mówił też o polskim Trybunale Konstytucyjnym. - W rozmowie z prezydentem Dudą wyraziłem nasze zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego; jako przyjaciele namawiamy do wspierania instytucji demokratycznych - powiedział Barack Obama.

"Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce" - powiedział Obama.

(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

czytelnik
Kurier układa się z PiS i taka a ie inna relacja oraz formy tekstów po wyborach ...
2016-07-09 22:16:24
obserwator
Ludzie nie lubią TVN i uważają, że jest sprzedajną stacją telewizyjną (proniemiecką). Dlaczego nie ma ataków na państwową TV i redaktorów np. Kuriera? A ludzie z dziennikarzami TVN nie chcą rozmawiać. Co do Obamy, to zwrócił uwagę na przestrzeganie demokracji bo...tak wypadało. A Arabii Saudyjskiej za noszenie krzyżyka grozi chłosta i Ameryka też napomina, żeby nie gnębić chrześcijan, ale to sojusznik USA więc pomarudzą jankesi i tyle. Dopóki PiS tak gorąco popiera USA (zawsze gotowi do obciągania...jak powiedział to minister Sikorski) nie na takie rzeczy może sobie pozwolić.
2016-07-09 13:01:02
do obserwator
To nie "Naród", tylko obecna władza za tym stoi. Nie potrafisz nawet rozpoznać prowokacji. Niszczą ostatnie wolne media za to że mówią o nich prawdę
2016-07-09 12:07:07
To się pisiorom oberwało
Dobrze że zachodni przywódcy widzą że obecna władza w Polsce łamie demokrację
2016-07-09 11:39:54
obserwator
Naród jest "wdzięczny" dla TVN, a swoją wdzięczność wyraża tym, że pali auta z napisem TVN. Bawią mnie popiskiwania KODziarzy, którym fortuna odwróciła się i wylecieli z europejskich salonów, pod namiot...gdzie ich miejsce. Tego z kitką też gdzieś "wcieło", czyżby komornik od pisiorów dopadł alimenciarza?
2016-07-08 20:58:54
do kOD-idiotów
Niesamowite, że są ludzie, którzy uważają, że 18 prezydentów, 21 premierów i 80 ministrów przyjechało, by pochylić się nad losem Rzeplińskiego , Schetyny i alimenciarza !!
2016-07-08 20:03:29
W Polsce od paru miesięcy nie ma już demokracji
Jest dyktatura karła Kaczyńskiego
2016-07-08 19:26:51
obserwator
Dlatego nikt z Zachodu poważnie Go nie traktuje, ot gładysz i na zdjęciu ładnie wychodzi. A Rosja czeka na wybory prezydenckie w USA i potem: "pożywiom, uwidzim"
2016-07-08 19:24:10
Nie ma wolności słowa, większość mediów przejął reżim PiS
Jedyną wiarygodną stacją w której można usłyszeć co się dzieje w Polsce naprawde pozostał TVN
2016-07-08 19:03:03
Duda to marionetka Kaczyńskiego
On jest tylko prezydentem Polski - nie Polaków
2016-07-08 18:33:08
no proszę
Obama też jest zaniepokojony tym co wyprawia Rzepliński !!!!
2016-07-08 18:20:13
czytelnik
@2016-07-08 15:55:20 leki wzięte?
2016-07-08 16:33:13
ręce opadają
O jakich demokratycznych instytucjach mówi Obama jak prezes Rzepliński pisze sam dla siebie ustawę według której ma działać TK , na 15 członków TK , 14 miało być z nadania PO - to o jakiej demokracji mówimy ?? Panie Obama czerpie pan wiedzę z lewacko-żydowskich gazet i później głupoty pan opowiadasz ! Co do wolności prasy to jest ona w 80% własnością Niemców i ma charakter antypolski - czy o taką wolność prasy chodzi ??
2016-07-08 15:55:20