Sobota 03 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla 20 placówek. Także w Szczecinie

Data publikacji: 2019-08-27 23:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29 10:50
Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla 20 placówek. Także w Szczecinie
 

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 20 placówek medycznych kupi nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii. Umożliwią to umowy zawarte we wtorek przez przedstawicieli szpitali i Ministerstwa Zdrowia.

Resort przekazał, że podpisano 29 umów na ponad 31 mln zł. Lista zakupów obejmie nowoczesne mammografy, aparaty do brachyterapii (jednej z metod radioterapii nowotworów – PAP) i stacje planowania leczenia.

Większość beneficjentów będzie realizować zadanie "Doposażenie zakładów radioterapii” w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wieloletnim priorytetem tego programu jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach Polski. Szczególnie tam, gdzie dostęp do takich świadczeń nie osiągnął wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Głównym celem w 2019 r. jest zakup akceleratorów, stacji planowania leczenia, a także aparatów HDR (High Dose Rate, z użyciem źródła o wysokiej mocy – PAP).

Nowoczesny sprzęt do radioterapii trafi do Białegostoku, Bielska-Białej, Brzozowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gliwic, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Szczecina, Warszawy, Wrocławia i do Zielonej Góry.

Kolejnym zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, na które we wtorek podpisano umowy, jest "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy".

- Chcemy zapewnić pacjentkom jak najwyższe standardy badań. A wiemy, że najkorzystniejszym kierunkiem jest dążenie do realizacji badań skriningowych właśnie w systemie cyfrowym. Ten system jako jedyny minimalizuje zagrożenie wynikające z promieniowania jonizującego, dlatego chcemy, by tak bezpieczne mammografy pojawiły się w jak największej liczbie szpitali – wskazał cytowany w komunikacie resortu wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Nowoczesne mammografy trafią do Gdyni, Olsztyna, Koszalina, Poznania i do Warszawy.

(PAP)

Fot. Ministerstwo Zdrowia

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA