Czwartek, 26 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Nieujawnione źródła dochodu? Nowożeńcy pod lupą skarbówki

Data publikacji: 25 grudnia 2018 r. 20:23
Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia 2018 r. 22:23
Nieujawnione źródła dochodu? Nowożeńcy pod lupą skarbówki
Fot. pixabay  

Krajowa Administracja Skarbowa wysłała 585 wezwań do nowożeńców z pytaniami dotyczących organizacji wesel - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Cybulskiego na interpelację poselską.

Z interpelacją "w sprawie nękania nowożeńców przez urzędy skarbowe" zwrócił się do MF wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wskazał, że opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców, w których fiskus domaga się od nich odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania związane z organizacją wesela, a także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Zdaniem Tyszki wysyłanie tego typu pism podważa zasadę zaufania obywateli do organów państwa.

Poseł poprosił resort finansów o informacje m.in. o tym, jaka jest "skala tego typu wezwań", czy urzędy skarbowe nie mają możliwości zdobycia potrzebnych im informacji w inny sposób, jakie działania planuje podjąć MF w celu wyeliminowania tego rodzaju praktyk. Cybulski wskazał, że Krajowa Administracja Skarbowa z jednej strony ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe państwa, ale też dba o zapewnienie zasad równej konkurencji dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego. Stara się przy tym, aby działania podejmowane przez urzędników były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników.

- Z danych przekazanych przez dyrektorów izb administracji skarbowej wynika, że wezwania do nowożeńców wystosowano z terenu działania czterech izb administracji skarbowej - w łącznej liczbie 585 - czytamy w odpowiedzi.

Zgodnie z odpowiedzią wezwania te skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właściciela sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez.

- Dodatkowo wskazuję, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku (z uwagi na powołanie przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków) oraz prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii - napisał wiceminister finansów.

Dodał, że kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie stosowane w ich ramach wezwania, mają na celu wyjaśnienie sprawy.

- Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej skierował do wszystkich Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej pismo dotyczące niedopuszczalności stosowania przez podległych urzędników praktyk, które naruszają zaufanie obywateli do działań KAS. W ww. zaleceniach wskazane zostało, że administracja publiczna ma wspierać i pomagać przedsiębiorcom oraz, że powinna działać również w sposób zgodny z zasadą proporcjonalności wyrażaną w Konstytucji - wyjaśnił Cybulski.

Wskazał, że w wystąpieniu tym szef KAS przypomniał również, że niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania tych zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną.

- Wskazano też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców - podkreślił wiceminister.

(PAP)

Fot. archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ Edmund
2018-12-26 21:30:40
Mundek, są jeszcze w Polsce idioci, którzy wierzą w "PO_darowywanie apartamentów teściom pasierba" - PiS-urzędnicy skarbowi już nie.
do @ felczera
2018-12-26 13:39:54
- ja jestem mały Romek i mam na przedmieściu domek, a w tym domku warsztat ślusarski. Jeśli "nieskonsumowana" się zgłosi z potrzebą to zrobię co trzeba i więej za "friko".....Nie istneje taki zamek do którego nie znajdzie się odpowieniego wytrycha....Rurkę to sobie wsadź i będziesz miał dwururkę.
felczer
2018-12-26 12:16:04
Jak nie zapłacą podatku od darowizny, to fiskus założy młodej małżonce pas cnoty aż do odwołania i będą musieli konsumować się przez rurkę.
Edmund
2018-12-26 10:18:58
Coź w tym dziwnego? 22-letni młodoźeniec z 20-letnią źoną,nie przepracował jeszcze ani jednego dnia,a tydzień po ślubie kupują mieszkanie za 300 tyś.I twierdźą źe zakupu dokonali za zawartość kopert które otrzymali od gości weselnych
PO wróciło do władzy?
2018-12-25 23:15:56
Oburzające! Nieudolne urzędy niewidzące przez lata miliardowych przekrętów wykazują się w wykrywaniu rzekomych przekrętów grajków weselnych. Dno.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA