wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Nie żyje Zyta Gilowska

Nie żyje Zyta Gilowska

Nie żyje Zyta Gilowska
Data publikacji: 2016-04-05 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-05 13:09
Wywietleń: 1136 126986

W wieku 66 lat zmarła Zyta Gilowska, była wicepremier i minister finansów w rządzie PiS i była członkini Rady Polityki Pieniężnej. Jej pogrzeb odbędzie się w sobotę w Świdniku o godz. 12 - poinformował we wtorek Adam Pęzioł były wiceminister finansów z czasów, gdy Gilowska kierowała resortem.

Gilowska była wicepremierem i ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Powierzenie Gilowskiej na początku 2006 roku funkcji w rządzie PiS było dużym zaskoczeniem, gdyż wcześniej była ona ważnym politykiem Platformy Obywatelskiej. Sprawowała nawet funkcję wiceprzewodniczącej PO, z partii tej odeszła w maju 2005 r.

W 2007 Gilowska zdobyła po raz kolejny mandat poselski, tym razem z list PiS. Jednak już na początku 2008 r. zrezygnowała z mandatu, jak wówczas informowano, powodem takiej decyzji były względy zdrowotne.

W lutym 2010 r. powołana została w skład Rady Polityki Pieniężnej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Została odwołana z RPP w październiku 2013 r. w związku ze zrzeczeniem się przez nią funkcji. Już wcześniej pojawiały się informacje o jej poważnej chorobie.

* * *

Zyta Gilowska była absolwentką Wydziału Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego i autorką ponad 200 publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych. Od 2001 roku była profesorem zwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. (pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

[*]
To była dopiero babka. Nie przejmowała się i mówiła, jak jest. Miło było jej słuchać na żywo. Dlaczego tacy ludzie odchodzą tak wcześnie...
2016-04-05 12:05:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy