wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko

Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko

Nie żyje były minister środowiska Jan Szyszko
Data publikacji: 2019-10-09 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05 13:45
Wywietleń: 1165 420175

Dziś przed południem odszedł pan prof. Jan Szyszko, naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem - poinformował w środę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Jan Szyszko miał 75 lat.

"Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP" - napisał na Twitterze prezydent.

Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych. Zasiadał w Sejmie od czterech kadencji.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się pod koniec lat 80-tych, kiedy działał m.in. w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90-tych był działaczem Porozumienia Centrum. Do PiS wstąpił w 2001 roku.

W rządzie PiS Szyszko pełnił funkcję szefa resortu środowiska od 16 listopada 2015 roku do 9 stycznia 2018 r. Formalnie kierował on tym ministerstwem trzykrotnie i był pod tym względem rekordzistą. Po raz pierwszy w rządzie Jerzego Buzka (od końca 1997 roku do połowy października 1999); po raz drugi w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego (w latach 2005-2007).

Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęło pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską.

(pap)

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze

igła
Żal. Był autorem najbardziej wolnościowej ustawy w minionym 30-leciu. Przywracała władanie właściciela nad rzeczą. Wyszedł kilka kroków przed PiS. Wiedział jak się obchodzić z przyrodą i rozsądnie ją eksploatować dla dobra człowieka. Umiał walczyć o przyrodę, również o Puszczę Białowieską, dopóki na życzenie "oświeconych elit" brukselsko-lewackich nie został odsunięty. Dziś puszcza, to kilkanaście milionów zamarłych na życzenie ekooszołomstwa drzew. Przed tym ostrzegał. Komentujący tu w większości potomkowie fornali, którzy nigdy ani lasu, ani nawet drzewa nie posadzili, za to bez wiedzy, bez pojęcia z nadymanym ego nie są w stanie tego zrozumieć.
2019-10-12 22:23:23
do P--
- czekam aż "kopnie" jeden taki, któremu Schetyna; cyt, "nie mogłem wyłączyć mikrofonu". Bedom jaja.
2019-10-11 10:22:36
karma wraca
Mordował z zaciętością drzewa i zwierzęta, teraz sam nie żyje
2019-10-10 17:41:20
Pozostało po nim przesłanie:
"Przedszkola i żłobki należy likwidować bo to siedlisko komunizmu"
2019-10-10 13:15:02
Trofeum Szyszki
Każdy ma takie piekło, jakie tu sobie sam zorganizuje
2019-10-10 13:00:24
ada
Wymyślił sobie jakiegoś kornika, tymczasem okazało się że on sam był największym szkodnikiem lasów
2019-10-10 09:49:46
Myśl
Umarł człowiek. Mimo, że był postacią kontrowersyjną, nie powinna żerować na jego śmierci, ani jedna (zwolenników) ani druga strona (przeciwników). W tej chwili wykorzystywanie śmierci pana Szyszki do wzajemnego 'okładania' się i przy okazji obrażania jego osoby jest mocno nieprzyzwoite.
2019-10-10 09:32:17
Edmund
Juź źadne zwierzę,przez tego pana,uśmiercone nie bedzie.
2019-10-10 08:48:52
Czas
Morawiecki, Szyszko ...Kaczyński?
2019-10-10 08:34:12
Aneta
Na szczęście, dzięki ofiarności zaangażowanych ekologów minister nie zdążył wyciąć całej Puszczy Białowieskiej. Chyba nawet sam Kaczyński zorientował się co robił Szyszko i kazał Morawieckiemu go odwołać.
2019-10-10 07:37:30
zak
Puszcza Białowieska istnieje jeszcze tylko dzięki takim ludziom jak Pa Szyszko. Zaślepieni nienawiścią do Polski antypisowcy raczej nie są ludźmi inteligentnymi. A już na pewno sądząc po ich wypowiedziach nie grzeszą kulturą
2019-10-09 22:43:15
do @ Cires (po..eba)
Cyt. "Największy wróg polskich lasów. Niech mu ziemia ciężką będzie"... PO_czekam aż kopnie w kalendarz "mądrzec Europy", dam czadu jak ty POj..ie.
2019-10-09 22:22:44
Tyle o Szyszce
Najgorszy minister ochrony środowiska w historii Polski. W dodatku oszukiwał w oświadczeniu majątkowym
2019-10-09 22:16:21
janek bury
Eko swiry i ludzkie korniki drukarze zabieraja glos natemat czlowieka,ktoremu mogliby czyscic buty.
2019-10-09 21:02:02
wq
raczej niewielu będzie po nim płakać, a już na pewno nie Puszcza Białowieska
2019-10-09 20:21:38
Puszcza Białowieska UFFF...
Największego kornika drukarza ŻEGNAM NA WIEKI!!
2019-10-09 19:44:59
Wiesław
Ale co zarobił na sprzedaży drewna z Puszczy Białowieskiej to zarobił. Może nawet tuż przed śmiercią przepisał cały swój folwark na Rydzyka?
2019-10-09 19:42:53
Cires
Największy wróg polskich lasów. Niech mu ziemia ciężką będzie
2019-10-09 19:17:08
krotko
Jeden z nielicznych specjalistow zochrony srodowiska.Zaszczuty przez szmatlawiec michnika i tvn,orazekoswirow obroncow,,kornika drukarza''.Czesc jego pamieci.
2019-10-09 19:06:33
Apel
Proponuję by na cześć ŚP Ministra Szyszki, wyburzyć w każdym mieście po jednym żłobku i przedszkolu, tych reliktach komunizmu
2019-10-09 17:42:34
wow
Czyżby seryjny samobójca z PiS błyskawicznie zareagował na jego słowa o przedszkolach i żłobkach?
2019-10-09 17:16:45
Folwark
No to teraz prokuratura może z czystym sumieniem zamknąć śledztwo w sprawie nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych o ile już dawno tego nie zrobiła
2019-10-09 17:07:14
uff
Puszcza Białowieska odetchnęła z ulgą
2019-10-09 16:36:02
Andrzej
Zapamiętam go jako jednego z największych niszczycieli polskiej przyrody.
2019-10-09 15:01:34
mała strata
Wielki szkodnik
2019-10-09 14:55:05
dexter
WIELKI ŻAL !! A TYLE DRZEW BYŁO JESZCZE DO WYCIĘCIA !!! NO I TA NIEDOKOŃCZONA I LEDWO ZACZĘTA WALKA Z KOMUNISTYCZNYM ZWYRODNIENIEM CZYLI ŻŁOBKAMI I PRZEDSZKOLAMI !! ODSZEDŁ PRAWDZIWY PATRIOTA !!
2019-10-09 14:30:14