wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Nie trzeba wymieniać dokumentów w związku z dekomunizacją

Nie trzeba wymieniać dokumentów w związku z dekomunizacją

Nie trzeba wymieniać dokumentów w związku z dekomunizacją
Data publikacji: 2017-11-21 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-22 15:37
Wywietleń: 1305 302129

Jak podało MSWiA, nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność.

Dodatkowo pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych zmiany nazwy ulicy oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian są wolne od opłat.  

Przypominamy, że 2 września 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Zgodnie z przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Nowe prawo dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic, które – jako podlegające ustawie – wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, zmiany nazw wprowadza wojewoda w drodze zarządzeń zastępczych. 

(p)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

PiSekta...
Czyli mój wydatek na zmianę dowodu, w związku ze zmianą Al. Jedności Narodowej na jp2, to gotówka wyrzucona w koscielne gó.wno!???
2017-11-22 15:15:16
PiS-Prezes i Sekta
IPN niebawem ogłosi, że używanie czegokolwiek związanego z Wałęsa, to symbol komunizmu i zakaże. Kaczystan tak funkcjonuje. Obsesja gloryfikacja śp. brata Lecha udzieliła się pisiorom. Jedni robią to ze strachu o stołki, a drudzy z chęci awansu. Ideologiczny totalitaryzm w natarciu. Za komuny nie było tylu pomników Lenina, co teraz tym co zginęli w wypadku drogowym i tylko dla Lecha. Chore to.
2017-11-22 09:55:58
ul.
To po co przeciwnicy zmian nazw podnoszą argument o wydatkach, które są związane ze zmianą nazw ulic?
2017-11-22 06:36:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy