poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Nie płacą alimentów

Nie płacą alimentów

Nie płacą alimentów
Data publikacji: 2016-12-12 11:55
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-13 07:00
Wywietleń: 1311 183144

Problem niepłacenia alimentów dotyczy około miliona dzieci w Polsce. Komornicy prowadzą blisko 600 tys. postępowań zmierzających do ich wyegzekwowania. Skuteczność egzekucji komorniczych szacuje się na 19,5 proc. - alarmuje Instytut Spraw Publicznych.

Wskazano, że w przypadku, gdy zobowiązany do tego rodzic nie płaci alimentów, rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może próbować egzekwować należności przez postępowanie komornicze, wystąpić o świadczenie z funduszu alimentacyjnego lub ukaranie uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego rodzica. Każde z tych rozwiązań ma jednak pewne wady i nie jest w pełni skuteczne - podkreślała autorka raportu Agata Chełstowska z ISP. Jak wskazała, jest społeczne przyzwolenie na niepłacenie alimentów i pomagania dłużnikom w ukrywaniu dochodów - np. przez pracodawców czy rodzinę. Jeśli chodzi o ściąganie alimentów, zarekomendowano więc m.in. wzmocnienie współpracy pomiędzy instytucjami, np. przez automatyczne informacje dla komorników ze strony ZUS, urzędu skarbowego, banków w sprawach dotyczących finansów niepłacącego rodzica.

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego, będące formą publicznej pomocy dla dzieci, których rodzice nie płacą alimentów, jest dostępne tylko dla osób o niskich dochodach (mniej niż 725 zł na osobę w rodzinie). Natomiast postępowanie karne jest możliwe na podstawie artykułu 209 Kodeksu karnego mówiącego o "uporczywym" uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego, którego skutkiem jest "narażenie na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych" osoby uprawnionej do alimentów. Takie sformułowanie przepisu jest niejednoznaczne i w praktyce różnie interpretowane przez sądy. Poza tym kara więzienia najczęściej uniemożliwia dłużnikowi zarabianie pieniędzy i płacenie alimentów. Zdarza się jednak, że gdy rodzic co miesiąc wpłaca 10 zł, sąd uznaje, że nie ma elementu uporczywości, choć wystarcza to na dzienną porcję chleba i mleka. W resorcie trwają prace nad zmianą tych przepisów.

Rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar przytoczył dane, z których wynika, że pracuje tylko około jednej czwartej skazanych, którzy mają obowiązek alimentacyjny - z ok. 13 tys. osób zatrudnionych było na koniec 2015 r. 3 tys. 796 osób. Podkreślił, że wszelkie inicjatywy MS zmierzające do tego, by więcej osób przebywających w więzieniach mogło pracować, może również zwiększyć ściągalność alimentów. (pap)

Fot. Paulina SIKORA

Komentarze

Rada dla niedoswiadczonych...
A najlepiej jest nie dawac tak dziewczynom jak i kobietom "prezerwatyw" do reki, gdyz maja "za dlugie paznokcie"... i samemu zakladac az 3 sztuki ! Bo jesli te 2-a pierwsze "pekna"... to uratowac cala sytuacje moze chociaz ten 3-ci !!! A liczac chocby po 400 zl na miesiac x 12 m-cy = 4 800zl na rok x okolo 25 lat = 120 000 zlotych po odciagnieciu podatku ! Czyli ze "Zabawa" tylko dla Tych... ktorych na to stac !!!
2016-12-13 00:35:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy