Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Nie ma dzieci – są ludzie

Data publikacji: 2016-06-01 15:57
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-01 15:57
Nie ma dzieci – są ludzie
Wystąpienie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sejm zbiera się tradycyjnie 1 czerwca w Dzień Dziecka. Fot. PAP/Paweł Supernak  

Dzieci trzeba uważnie słuchać; to najcenniejszy prezent jaki możemy im dać - napisał do rodziców, opiekunów i wychowawców z okazji obchodzonego w środę Międzynarodowego Dnia Dziecka rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Michalak przypomniał słowa Korczaka, że "nie ma dzieci – są ludzie", których trzeba traktować na równi z dorosłymi, choć oczywiście z uwzględnieniem ich "innej skali pojęć, innego zasobu doświadczenia".

- To takie proste i trudne zarazem - zaznaczył. Podkreślił, że 1 czerwca to czas radości dzieci. Jak napisał: "Są zapraszane do audycji telewizyjnych i radiowych, rodzice przygotowują dla nich przedstawienia, dziadkowie rozpieszczają. Dorośli pozwalają im na więcej, ale przede wszystkim powinniśmy uważniej ich słuchać. To najcenniejszy prezent jaki możemy dać dzieciom. Wspólnie spędzony czas, rozmowa, spacer są bardziej wartościowe niż materialne podarunki" - napisał rzecznik.

Dodał, że 50 tys. interwencji rocznie podejmowanych przez jego biuro, liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dają mu szeroką perspektywę dziecięcych problemów.

- Otrzymuję pełne emocji listy, w których autorzy wyrażają smutek z niedostatku miłości, szacunku, zrozumienia, a często po prostu czasu. Piszą, że nierespektowane jest ich prawo do prywatności i własnego zdania, a nawet prawa niezapisane w dokumentach krajowych i międzynarodowych wprost – do: porażki, popełniania błędów, bycia niedoskonałym, swobody i własnych wyborów - dodał Michalak. Jak zaznaczył mimo takich sytuacji nie można powiedzieć, iż polskie dzieci są nieszczęśliwe, "ponieważ w zdecydowanej większości otaczają je osoby, dla których są najważniejsze, które potrafią poświęcić dla nich życie".

* * *

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto dzieci na całym świecie. W Polsce obchodzone jest od 1 czerwca od 1952 r. Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach święto jest obchodzone tego samego dnia; ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989 r.) (pap)

Na zdjęciu: Wystąpienie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sejm zbiera się tradycyjnie 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ