niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Kraj > Nie ma dzieci – są ludzie

Nie ma dzieci – są ludzie

Nie ma dzieci – są ludzie
Data publikacji: 2016-06-01 15:57
Wywietleń: 1639 136166

Dzieci trzeba uważnie słuchać; to najcenniejszy prezent jaki możemy im dać - napisał do rodziców, opiekunów i wychowawców z okazji obchodzonego w środę Międzynarodowego Dnia Dziecka rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Michalak przypomniał słowa Korczaka, że "nie ma dzieci – są ludzie", których trzeba traktować na równi z dorosłymi, choć oczywiście z uwzględnieniem ich "innej skali pojęć, innego zasobu doświadczenia".

- To takie proste i trudne zarazem - zaznaczył. Podkreślił, że 1 czerwca to czas radości dzieci. Jak napisał: "Są zapraszane do audycji telewizyjnych i radiowych, rodzice przygotowują dla nich przedstawienia, dziadkowie rozpieszczają. Dorośli pozwalają im na więcej, ale przede wszystkim powinniśmy uważniej ich słuchać. To najcenniejszy prezent jaki możemy dać dzieciom. Wspólnie spędzony czas, rozmowa, spacer są bardziej wartościowe niż materialne podarunki" - napisał rzecznik.

Dodał, że 50 tys. interwencji rocznie podejmowanych przez jego biuro, liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą, dają mu szeroką perspektywę dziecięcych problemów.

- Otrzymuję pełne emocji listy, w których autorzy wyrażają smutek z niedostatku miłości, szacunku, zrozumienia, a często po prostu czasu. Piszą, że nierespektowane jest ich prawo do prywatności i własnego zdania, a nawet prawa niezapisane w dokumentach krajowych i międzynarodowych wprost – do: porażki, popełniania błędów, bycia niedoskonałym, swobody i własnych wyborów - dodał Michalak. Jak zaznaczył mimo takich sytuacji nie można powiedzieć, iż polskie dzieci są nieszczęśliwe, "ponieważ w zdecydowanej większości otaczają je osoby, dla których są najważniejsze, które potrafią poświęcić dla nich życie".

* * *

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto dzieci na całym świecie. W Polsce obchodzone jest od 1 czerwca od 1952 r. Jego inicjatorem była organizacja The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach święto jest obchodzone tego samego dnia; ONZ obchodzi swój Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 r.) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (1989 r.) (pap)

Na zdjęciu: Wystąpienie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sejm zbiera się tradycyjnie 1 czerwca w Dzień Dziecka.

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie