wtorek, 18 września 2018.
Strona główna > Kraj > Nie będzie degradacji generałów

Nie będzie degradacji generałów

Nie będzie degradacji generałów
Data publikacji: 2018-04-21 11:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-22 08:11
Wywietleń: 806 323930

Konkluzja po spotkaniu ws. tzw. ustawy degradacyjnej jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy. Natomiast można rozmawiać o symbolicznym, za pomocą uchwały, ocenieniu osób i wydarzeń z przeszłości - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Ustawę o pozbawianiu stopni wojskowych - także pośmiertnie - osób, które w latach 1943-90 sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu, Sejm uchwalił 6 marca. Jej projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu 1 marca – w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.

W piątek z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka odbyły się konsultacje w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej, którą prezydent zawetował pod koniec marca. Andrzej Duda zapowiedział też wtedy, że będzie rozmawiał m.in. z szefem MON i środowiskami kombatanckimi "w jaki sposób załatwić tę trudną sprawę". Łapiński powiedział w sobotę w radiowej Trójce, że konkluzja po piątkowym spotkaniu jest taka, że ta sprawa nie będzie regulowana na poziomie ustawy.

- Chociażby dlatego, że obóz polityczny PiS uznał, że do tej sprawy w formie ustawy nie będzie wracał - uzasadniał. - Natomiast można rozmawiać, były różne głosy i pomysły we wczorajszej dyskusji dotyczące pewnego symbolicznego, a więc za pomocą uchwały, ocenienia osób, czy wydarzeń z przeszłości.

O tym, że rozważana jest forma jednoznacznego potępienia generałów, którzy mieli być zdegradowani zgodnie z zawetowaną przez prezydenta ustawą, za to, co zrobili ojczyźnie, powiedział  w piątek szef sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS). Jak podkreślił, prezydent i przedstawiciele rządu będą szukać formuły, aby ocenić tych ludzi.

Wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin mówił w sobotnim programie w Trójce, że tzw. ustawa degradacyjna miała być formą oddania sprawiedliwości po latach.

- Z powodu weta ten temat nie jest już aktualny. Mam nadzieję, że na wczorajszym spotkaniu pana prezydenta z przedstawicielami MON, kombatantami, organizacjami patriotycznymi, wypracowano jakąś formułę innego zadośćuczynienia - zaznaczył.

Zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego przyjęcie przez Sejm uchwały potępiającej osoby i wydarzenia z przeszłości będzie dowodem na kompromitację ministra obrony narodowej.

- Minister Błaszczak krzyczał z mównicy: "Orła WRON-a nie pokona". Okazuje się, że sam nie jest w stanie napisać jednej porządnej ustawy i pod tą WRON-ą legł sam - ocenił polityk PO.

Według wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak (Nowoczesna), osąd historii powinien zostać pozostawiony ludziom, którzy tą historią się zajmują. Z kolei poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi ocenił, że w tej chwili Polska ma przed sobą inne, poważniejsze problemy, niż tzw. ustawa degradacyjna.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski uznał decyzję prezydenta o zawetowaniu tzw. ustawy degradacyjnej za słuszną.

- Zostawmy tych, co spoczywają, niech spoczywają w pokoju - powiedział.

(pap)

Na zdjęciu: Spotkanie dotyczące tzw. ustawy degradacyjnej
Fot. prezydent.pl

Komentarze

Ciekawe...
A ilu z tych i Generalow... mieszka teraz az w Afryce i co miesiac wysylamy Im jeszcze na Konta... "ciezkie Pieniedze" !!
2018-04-22 03:11:05
Z Foto wziete...
A dlaczego Politycy na roznego rodzaju Spotkania... ciagle przychodza glodni... przeciez dostaja "Sporo Kasssy" na tzw. Diety !!
2018-04-22 01:59:56
1-no Weto, PO-piera 2-ie Weto itd...
Nic nowego, czyli od Nowa PO Staremu... gdzie Cale Lewactwo dalej broni Swoich Pupili !!! A wiec Panie Prezydencie, w nastepnych Wyborach zaglosujemy inaczej...
2018-04-22 01:47:49
Dura lex
Przestrzegając prawa dalej - należy ekshumować oficerów z PRL lata 1945 - 1945 i sprawdzić czy są pochowani w mundurach oficerskiej - jeżeli tak to zmienić mundury na szeregowców i pochować raz jeszcze -kolejne bardzo potrzebne etaty w IPN oraz ustawowo odebrać tytuł ukończenia szkoły podstawowej Maciarewiczowi bo to było sowieckie i wrogie Polsce szkoły wymagające weryfikacji przez kolejne nowo powstałe jednostki IPN
2018-04-21 16:35:48
czyt
Skoro nie degradacja , to może nominacja na MARSZAŁKA WSZECH BRONI , POLICJI I SŁUŻB !!! Mozna tez pare pomnikow wystawić -np. T-34 NA ZŁoTYM COKOLE !
2018-04-21 15:33:29
k
Zostawmy wszystkich , dzięki którym rodziny straciły swoich bliskich a zmarli - w spokoju:szlachetne panie Kalinowski ! .A co pan Halicki - nie ma nic przeciwko WRON ? Nowoczesna i Kukiz olewaja historię ! OBY WAS TA HISTORIA ZZA GROBU NIE DOPADŁA ! W przyszłości .
2018-04-21 12:29:35
Bezkarność.
W Grudniu 1970 roku to minister obrony - Jaruzelski wydał rozkaz strzelania do Polaków w Szczecinie , Gdyni i Gdańsku. Zabitych , niewinnych ludzi , wrzucano do worków i zakopywano. Wielu zostało kalekami na całe życie. To zasługa sowieckiego kundla- Jaruzelskiego i Gomułki. Nigdy ich nie ukarano. Niech żyje III RP.
2018-04-21 12:03:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
(Międzynarodowe) Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy