niedziela, 29 marca 2020.
Strona główna > Kraj > Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"

Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"

Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"
Data publikacji: 2017-04-22 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-24 10:38
Wywietleń: 889 245671

Dziewięć osób doprowadzonych na komisariat po piątkowym proteście przed Teatrem Powszechnym przeciwko spektaklowi "Klątwa", jeszcze tego samego dnia po przesłuchaniu, zostało wypuszczonych bez postawienia zarzutów - poinformował w sobotę PAP st. asp. Piotr Świstak z KSP.

W piątkowym proteście wzięło udział ok. 40 osób. "Protestujący zablokowali wejście do teatru, uniemożliwiając wejście osobom, które przyszły obejrzeć spektakl. Policja odgrodziła protestujących. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie ładu i porządku publicznego, aby nie doszło do awantur, kłótni, przepychanek itp." - relacjonował w piątek Świstak.

Według świadków w pobliżu teatru były rzucane petardy.

Protest przed teatrem zapowiedziała Młodzież Wszechpolska, zapraszając działaczy Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego. W piątek Teatr Powszechny w Warszawie wznowił wystawienie spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia. Tego dnia wszechpolacy poprosili o interwencję Prokuratora Generalnego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze stolicy i dyrekcję teatru. Domagali się "zniesienia" spektaklu, których ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.

Spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym m. st. Warszawy. Przedstawienie, oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego, wywołało kontrowersje.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie "w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu". Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa".

Głos zabrała także dyrekcja stołecznego teatru. "Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - napisano w komunikacie, opublikowanym przez Teatr w lutym. Autorzy zaznaczyli, że: "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". (PAP)

Fot. PAP/Marcin Obara

Na zdjęciu: w czwartek Młodzież Wszechpolska zapowiadała protesty przeciw spektaklowi na konferencji prasowej.

Komentarze

żal
Dialogi pensjonariuszy z dziedziczną schizofrenią. "Stalinówka" ta z PO dzielnie walczy.
2017-04-24 10:35:19
Pytanie... Jacy PO-lacy rozlicza ich za 3 lata... ?
A przeciez Komunistyczne i PO-stkomunistyczne Rzady przez 70 lat rowniez i przede wszystkim, bronily i chronily Swoje Bojowki... typu ZOMO, ORMO, Milicji, pewnej czesci Wojskowych i SB jak i TW-Donosicieli !!! Wiec w czym masz problem...???
2017-04-23 22:44:27
@mm
Bicie k... i złodziei to przestępstwo? Biedny zlewaczały móżdżku nic ci już nie pomoże...
2017-04-23 11:56:37
Faszystowski rząd chroni faszystowskie bojówki
Polacy rozlicza ich za 3 lata
2017-04-23 11:10:26
...
Nie karmic opłacanych reżymowych troli !
2017-04-23 11:05:53
Pikuś
Onr ( a fe!!!) i młodzież z wszechpolska położonego gdzieś na dalekiej białostocczyźnie powinny już dawno zostać zdrlegalixowane.
2017-04-22 23:18:59
max
Wolność twórczosci tak ale ten cyrk nie jest żadną twórczoscią tylko celowyą antypolską i antychrześcijańską prowokacją. Za to w konstytucji jest surowa kara.
2017-04-22 22:34:20
zak
Tam było ponad 200 osób a nie 40 jak pisze Kurier. Protest odzwierciedlał punkt widzenia Polaków, których w tym teatrzyku obrażanao i plugawiono. Brawo Narodowcy. Nie bedą Polakom KODziarze pluć w twarz. HGW powinna być pociągnieta do odpowiedzialnosci karnej za finansowanie z publicznych pieniędzy takiego obrzydliwego pseudo przedstawienia.
2017-04-22 22:30:57
Do Patriotycznej Mlodziezowki - tak trzymac !
A z jakiej racji mieli by miec PO-stawione zarzuty ...(?) za Prawde i Obrone Patriotycznej Polskosci !!
2017-04-22 21:47:04
Pytanie... ?
A ten Oliver Frljicia nie jest przypadkiem Lewackim Serbem ? Jesli tak, to coz innego mozna bylo sie s-PO-dziewac... ??
2017-04-22 21:02:28
mm
Widac sądy i prokuratura juz działaja na polityczne zlecenie,za to jak ktos zakłuci protest kogos z pisu to jest afera na tydzien czasu w dezinfo np jak byla senator Anders ,o jakiejkolwiek akcji z kosciolami nie wspominajac .Nie dla cenzury !!! kiedy prokuratura zajmie sie reklamamy gazety wolskiej w autobusach i tramwajach haslo bic k... i zlodzei to nie jest nawolywanie do popelnienia przestepstwa?! oczywiscie ze jest, ale kogo to obchodzi ,jak widac nikogo.
2017-04-22 12:43:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Koronawirus w Szczecinie

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie