sobota, 18 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"

Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"

Narodowcy bez zarzutów za zakłócenie "Klątwy"
Data publikacji: 2017-04-22 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-24 10:38
Wywietleń: 548 245671

Dziewięć osób doprowadzonych na komisariat po piątkowym proteście przed Teatrem Powszechnym przeciwko spektaklowi "Klątwa", jeszcze tego samego dnia po przesłuchaniu, zostało wypuszczonych bez postawienia zarzutów - poinformował w sobotę PAP st. asp. Piotr Świstak z KSP.

W piątkowym proteście wzięło udział ok. 40 osób. "Protestujący zablokowali wejście do teatru, uniemożliwiając wejście osobom, które przyszły obejrzeć spektakl. Policja odgrodziła protestujących. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie ładu i porządku publicznego, aby nie doszło do awantur, kłótni, przepychanek itp." - relacjonował w piątek Świstak.

Według świadków w pobliżu teatru były rzucane petardy.

Protest przed teatrem zapowiedziała Młodzież Wszechpolska, zapraszając działaczy Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego. W piątek Teatr Powszechny w Warszawie wznowił wystawienie spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia. Tego dnia wszechpolacy poprosili o interwencję Prokuratora Generalnego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze stolicy i dyrekcję teatru. Domagali się "zniesienia" spektaklu, których ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.

Spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym m. st. Warszawy. Przedstawienie, oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego, wywołało kontrowersje.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie "w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu". Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa".

Głos zabrała także dyrekcja stołecznego teatru. "Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście" - napisano w komunikacie, opublikowanym przez Teatr w lutym. Autorzy zaznaczyli, że: "wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". (PAP)

Fot. PAP/Marcin Obara

Na zdjęciu: w czwartek Młodzież Wszechpolska zapowiadała protesty przeciw spektaklowi na konferencji prasowej.

Komentarze

żal
Dialogi pensjonariuszy z dziedziczną schizofrenią. "Stalinówka" ta z PO dzielnie walczy.
2017-04-24 10:35:19
Pytanie... Jacy PO-lacy rozlicza ich za 3 lata... ?
A przeciez Komunistyczne i PO-stkomunistyczne Rzady przez 70 lat rowniez i przede wszystkim, bronily i chronily Swoje Bojowki... typu ZOMO, ORMO, Milicji, pewnej czesci Wojskowych i SB jak i TW-Donosicieli !!! Wiec w czym masz problem...???
2017-04-23 22:44:27
@mm
Bicie k... i złodziei to przestępstwo? Biedny zlewaczały móżdżku nic ci już nie pomoże...
2017-04-23 11:56:37
Faszystowski rząd chroni faszystowskie bojówki
Polacy rozlicza ich za 3 lata
2017-04-23 11:10:26
...
Nie karmic opłacanych reżymowych troli !
2017-04-23 11:05:53
Pikuś
Onr ( a fe!!!) i młodzież z wszechpolska położonego gdzieś na dalekiej białostocczyźnie powinny już dawno zostać zdrlegalixowane.
2017-04-22 23:18:59
max
Wolność twórczosci tak ale ten cyrk nie jest żadną twórczoscią tylko celowyą antypolską i antychrześcijańską prowokacją. Za to w konstytucji jest surowa kara.
2017-04-22 22:34:20
zak
Tam było ponad 200 osób a nie 40 jak pisze Kurier. Protest odzwierciedlał punkt widzenia Polaków, których w tym teatrzyku obrażanao i plugawiono. Brawo Narodowcy. Nie bedą Polakom KODziarze pluć w twarz. HGW powinna być pociągnieta do odpowiedzialnosci karnej za finansowanie z publicznych pieniędzy takiego obrzydliwego pseudo przedstawienia.
2017-04-22 22:30:57
Do Patriotycznej Mlodziezowki - tak trzymac !
A z jakiej racji mieli by miec PO-stawione zarzuty ...(?) za Prawde i Obrone Patriotycznej Polskosci !!
2017-04-22 21:47:04
Pytanie... ?
A ten Oliver Frljicia nie jest przypadkiem Lewackim Serbem ? Jesli tak, to coz innego mozna bylo sie s-PO-dziewac... ??
2017-04-22 21:02:28
mm
Widac sądy i prokuratura juz działaja na polityczne zlecenie,za to jak ktos zakłuci protest kogos z pisu to jest afera na tydzien czasu w dezinfo np jak byla senator Anders ,o jakiejkolwiek akcji z kosciolami nie wspominajac .Nie dla cenzury !!! kiedy prokuratura zajmie sie reklamamy gazety wolskiej w autobusach i tramwajach haslo bic k... i zlodzei to nie jest nawolywanie do popelnienia przestepstwa?! oczywiscie ze jest, ale kogo to obchodzi ,jak widac nikogo.
2017-04-22 12:43:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy