poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Najpierw Tallin, potem Berlin

Najpierw Tallin, potem Berlin

Najpierw Tallin, potem Berlin
Data publikacji: 2015-08-18 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-21 08:16
Wywietleń: 913 12710

Warszawa. Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Następnie prezydent odwiedzi Berlin i Londyn. Pod koniec września w Nowym Jorku spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.

W poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski przedstawił kalendarz wizyt Andrzeja Dudy na pierwsze 100 dni jego prezydentury.

 Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Data wizyty w Tallinie - jak powiedział Szczerski - nie jest przypadkowa, ponieważ jest to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

 W stolicy Estonii zaplanowane są rozmowy polsko-estońskie, a także wystąpienie Dudy na temat „wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie i wagi podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy".

 Prezydent wraz z małżonką Agatą 28 sierpnia uda się do Berlina, gdzie odbędzie rozmowy dwustronne z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel i ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

 Szczerski zaznaczył, że Niemcy prezydent Duda odwiedzi dwukrotnie w ciągu 100 dni. W dniach 21-22 września udaje się do Erfurtu na szczyt przywódców państw grupy Arraiolos.

 15 września A. Duda odwiedzi Londyn. W Londynie prezydent będzie uczestniczył w obchodach, z udziałem rodziny królewskiej, 75. rocznicy Bitwy o Anglię, ale także będzie miał rozmowy dwustronne z premierem Davidem Cameronem. Głównym elementem obchodów 75. rocznicy Bitwy o Anglię będzie msza w Katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem 2 300 osób, w tym rodziny królewskiej i premiera Camerona.

 W dniach 26-29 września prezydent będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie będzie miał wystąpienie na corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

 W dniach 8-9 października prezydent weźmie udział w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

W dniach 3-4 listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się - jak mówił na konferencji prasowej prezydencki minister - miniszczyt NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.

 Cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury ma zakończyć wizyta w Pekinie. Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji w szczycie Europa Środkowa-Chiny. - To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo delegacji polskiej na ten szczyt będzie przewodził pan prezydent Andrzej Duda - mówił.

 Szczerski poinformował też, że trwają rozmowy na temat wizyt w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką w Kijowie lub Warszawie. A. Duda - jak przypomniał minister - jest już po pierwszej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Udam się do Kijowa na początku września, jestem w stałym kontakcie z moim odpowiednikiem w kancelarii prezydenta Poroszenki - podkreślił Szczerski.

 Szczerski powiedział też, że Polska jest "przed roczną dużą pracą dyplomatyczną" przed szczytem NATO w Warszawie. "Nie ma ani nie będzie jednego przełomowego spotkania, nie będzie jednego momentu, po którym wydarzy się coś, wybuchną fajerwerki i świat obróci się w drugą stronę i będzie się kręcić ziemia w drugim kierunku" - dodał. (pap)

NZ: Szefowa prezydenckiego biura prasowego - Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, podczas konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej kalendarzowi najbliższych wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy. Z pierwszą wizytą zagraniczną, prezydent Andrzej Duda uda się 23 bm. do Estonii. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

TU-154 ostrzezenie,
Nie pchajmy sie PO raz kolejny... w PO-blize "Lwiej paszczy"...??
2015-08-20 23:46:56
Gdyz "LICHO" nie spi...??
A ja na miejscu obecnego Prezydenta RP - Pana A. Dudy, zastanowil bym sie POWAZNIE... ze wzgledow i pod katem BEZPIECZENTWA - z Wizytami na Litwie, Lotwie i Estoni, jaki i na Ukrainie w Kijowie ? Lepiej bylo by, by Prezydent Ukrainy Pan Poroszenko - przyjechal do Warszawy ! !
2015-08-19 00:59:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy