Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Data publikacji: 2022-07-20 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-22 20:59
Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Piotr Naimski Fot. PAP  

Otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w środę w mediach społecznościowych Piotr Naimski.

"Korzystam z tej formy, by zawiadomić Państwa, iż z dniem 20 lipca otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i +wszystko blokuję+" - napisał na Facebooku Naimski.

Dodał, że to nie pierwsza w jego "dość długim już życiu dymisja". "Ta przypada 30 lat po obaleniu rządu premiera Jana Olszewskiego, w którym pełniłem funkcję Szefa UOP. Wtedy Wałęsa wyrzucał mnie rękoma tymczasowego premiera Pawlaka" - zaznaczył.

Podziękowania dla twórców Baltic Pipe

Podkreślił ponadto, że Baltic Pipe, który został zbudowany przez nadzorowany przez niego z ramienia Skarbu Państwa Gaz-System będzie oddany do eksploatacji w październiku a uroczystość z tym związania odbędzie się 27 września w szczecińskiej filharmonii.

"Śmiem twierdzić, że zbudowanie tego połączenia Polski z norweskimi złożami gazu jest jednym z ważniejszych sukcesów politycznych i ekonomicznych osiągniętych przez nasz kraj w minionym trzydziestoleciu. Założona wtedy na Polskę przez Rosję gazowa pętla zostaje w tym roku zrzucona. Rosja nie będzie mogła szantażować nas zakręcaniem +gazowego kurka+. Wojna Rosji z Ukrainą i użycie przez Rosjan szantażu energetycznego wobec całej Europy pokazują, jak ważne to jest dla bezpieczeństwa kraju" - napisał Piotr Naimski.

Podziękował także we wpisie wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczynili się do realizacji projektu Baltic Pipe.

To dziesiątki, a nawet setki osób, wiele instytucji państwowych i samorządowych, koledzy z Gaz-System, moje +biuro pełnomocnika+ i rozumiejący wagę projektu wykonawcy. Wszystkich nie sposób tu wymienić, ale wszystkim serdecznie dziękuję. To była wielka rzecz móc z Wami pracować. Nie ukrywam, że odczuwam satysfakcję z tego, co udało nam się razem dokonać" - zapewnił Naimski.

"Mam nadzieję, że projekty przez nas prowadzone, a będące jeszcze w realizacji, na czele z budową elektrowni atomowej, będą równie konsekwentnie realizowane już bez mojego udziału" - podsumował.

Kim jest Piotr Naimski?

Piotr Naimski, 71-letni doktor nauk przyrodniczych, był w przeszłości członkiem Komitetu Obrony Robotników i NSZZ "Solidarność", a następnie ZChN, Ruchu Odbudowy Polski i Ruchu Katolicko-Narodowego. W latach 1981-1984 zatrudniony w New York University Medical School. Adiunkt, prodziekan a następnie dziekan Wydziału Studiów Politycznych (2003-2009) Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu.

W 1992 r. pełnił funkcję Szefa Urzędu Ochrony Państwa, był też doradcą ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Premiera Jerzego Buzka (1999-2001), sekretarzem stanu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne w Ministerstwie Gospodarki (2005-2007), doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i członkiem zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008-2010).

Był posłem od 2011 r. (VII-VIII kadencja), pracował w komisjach gospodarki i ds. Unii Europejskiej. Funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej objął w listopadzie 2015 r. Odpowiadał za nadzór nad Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Gaz-Systemem oraz nad programem budowy polskiej energetyki atomowej.

Piotr Naimski jest jednym z twórców koncepcji gazociągu Baltic Pipe, który utworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r. Nadzorował również powstanie interkonektora GIPL o długości 508 km, który łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy oraz interkonektora Polska - Słowacja

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

? do .
2022-07-22 20:46:24
PO_j..b nawija: "..szykujcie oszczednosci w skarpety i materace". PO_gięło PO_j..a, oszczędnożci chowa się tylko i wyłącznie w meblościankach! Można też wziąć kredyt we frankach.
analityk c.d.
2022-07-21 18:21:01
Straty oczywiście zostały przeniesione na odbiorców energii i gazu dzięki czemu udało sie je częściowo ukryć . Ale stracono 7 lat na działania pozorne . Brak kontraktacji gazu to jedno, ale PIS prywatyzuje magazyny Lotosu, które ida w ręce prywatnej spółki i nie jest to ani Saudi Aramco prowadząca ścisła współpracę z Rosją ani MOL .
analityk były z PIS
2022-07-21 18:18:04
Obajtek po prostu ma haki na kaczyńskiego Lex Energa, uwolnienie cen certyfikatów i opłat zastępczych, to dzieło tych dwóch cymbałów i za to Trump na wniosek Departamentu Stanu USA wywalił Obajtka z Energii do Orlenu . Przyznał to osobiście w 2018 roku sam kierownik burdelu z Nowogrodzkiej, po spotkaniu z wysłannikiem Trumpa. Obajtek porzez te wszystkie fuzje ukrywa prawdziwe straty jakie poniosły spółki energetyczne z tytułu radosnej twórczości kierownika burdelu .
.
2022-07-21 17:50:20
jak juz nawet betonowi PiSowcy sie nawzajem wycinaja bo nie chca przyklepywac gownianych decyzji swoim nazwiskiem to idzie piekna katastrofa,szykujcie oszczednosci w skarpety i materace
@A jak... ?
2022-07-21 16:01:27
To PO co Matouszek Morawiecki był doradcą w Rządzie Tuska ?? HiPOkryto z Koziej Wólki :))
@Sabotaż
2022-07-21 14:51:36
Bez wątpienia rządy PO PSL oraz PiS zasługują na trybunał stanu choć co to za kąta byłaby dla tych zdrajców...
A jak... ?
2022-07-21 14:07:13
Rzekomo "byl w opozycji" do Lewactwa... to PO co za-angazowal sie w Kancelari owczesnego Premiera PO Jerzego Buzka w latach 1999 - 2001 ?? Czyli cos tu jednak nie gra...??
do@gazownik
2022-07-21 10:02:36
" Według mnie to gazociąg raczej nie będzie gotowy, ale Matueuszek kłamczuszek już wynajął filharmonię na imprezę. Stypa czy bal? To co zamontowano w Pogorzelicy, jet rozwalane, ale tego nikt głośno nie mówi"...PO_czekamy - zobaczymy za dwa miesiące. PO_wiedz głośno co jest rozwalane - masz okazję, Kurier takich wiadomości jeszcze nie cenzuruje. Czekam na "głośno".
Sabotaż
2022-07-21 09:59:13
To ten "specjalista" od energetyki, który zapytany w wywiadzie przez Ewę Stankiewicz, czy to prawda, że wysłali już do Brukseli plan burzenia polskich elektrowni zagroził jej zerwaniem wywiadu i nie panował nad emocjami wkurzony, że to się wydało. Minęło kilka miesięcy i już wiemy na pewno, że taki plan razem z planem likwidacji polskich kopalń wysłali i realizują. Wehrmacht rozwalił polską energetykę bez jednego wystrzału i w dodatku na koszt Polaków. Takich mamy "specjalistów".
gazownik
2022-07-21 08:34:18
Dwa miesiące przed niby oddaniem do użytku Baltic Pipe odwołany zostaje człowiek, który tym kierował od początku budowy. Według mnie to gazociąg raczej nie będzie gotowy, ale Matueuszek kłamczuszek już wynajął filharmonię na imprezę. Stypa czy bal? To co zamontowano w Pogorzelicy, jet rozwalane, ale tego nikt głośno nie mówi
...
2022-07-21 08:10:42
Jak kiedys mowil wice rzecznik rzadu na pytanie dziennikarza dlaczego nie zatrudniaja fachowcow,specjalistow? a no dlatego ze ci nie realizuja ich programu, tyle w temacie ,ten kraj stacza sie coraz bardziej, lepiej paszport wyrabiac
Dobrze
2022-07-21 07:00:42
Pisiorstwo zaczyna się żreć między sobą. Czują swój nadchodzący koniec.
A dlaczego
2022-07-21 00:05:39
Zabrakło informacji że Naimski to frankista...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA