Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Medale za Ofiarność i Odwagę dla bohaterskich dzieci

Data publikacji: 2019-06-03 14:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-03 17:02
Medale za Ofiarność i Odwagę dla bohaterskich dzieci
 

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w poniedziałek czworo dzieci Medalami za Ofiarność i Odwagę. Oznaczenia otrzymali: Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że "umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych”.

- Zazwyczaj ordery i odznaczenia przyznawane są dorosłym, ale są sytuacje, że i dziecko, osoba bardzo młoda może zasłużyć na to, by otrzymać wyjątkową nagrodę od państwa polskiego – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z dziećmi pod hasłem "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".

- Te właśnie odznaczenia, Medale za Ofiarność i Odwagę, zazwyczaj dostają dorośli, najczęściej policjanci, strażacy, żołnierze, za ratowanie życia ludzkiego, za wyjątkowe poświęcenie i wyjątkowe bohaterstwo. Dzisiaj te odznaczenia dostaną dzieci, Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że w sytuacjach trudnych, ekstremalnych umieli zachować się w sposób wyjątkowy, umieli uratować innych - wskazał prezydent.

6-letni Maciek Gacek zauważył na parapecie jednego z mieszkań na pierwszym piętrze chłopca bez opieki; przewidział, że malec spadnie, podbiegł pod okno i złapał trzylatka, ratując go przed upadkiem z wysokości.

8-letni Michał Krupa usłyszał, że jego ciężarna siostra została zaatakowana, odwrócił uwagę napastnika, który się spłoszył, ale przed ucieczką zdążył jeszcze zaatakować chłopca nożem.

9-letnia Julka Pawlak ochroniła swoim ciałem młodszego brata, który był w grupie dzieci zaatakowanych przez agresywne psy; sama doznając przy tym licznych obrażeń, z powodu których trafiła do szpitala.

12-letni Dawid Wroniszewski pomógł wydostać się z płonącego budynku siostrze, mamie i cioci; wcześniej przedzierając się przez ścianę ognia i raniąc przy wybijaniu szyby.

Prezydent akcentował, że ważne jest, by uczyć dzieci dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. "Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu, i po tym, o czym słyszycie w ramach zajęć edukacyjnych (…) będziecie w stanie żyć i funkcjonować bezpiecznie, czasem także zwracać uwagę dorosłym, jeśli robią jakieś niebezpieczne rzeczy" – zwrócił się do dzieci i młodzieży prezydent.

- Bardzo byśmy chcieli, żebyście wszystkie wróciły z wakacji szczęśliwe, zadowolone i w komplecie – podkreślał. - Po to także jest to spotkanie; dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie do Belwederu – dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyła dzieciom życzenia z okazji obchodzonego przed kilkoma dniami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

- Życzymy wam, byście spełnili wszystkie swoje najskrytsze marzenia, byście zawsze mieli możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań i talentów, i by jak najdłużej towarzyszyła wam charakterystyczna dziecięca ciekawość świata. Ale nade wszystko życzymy wam, by wasze dzieciństwo było pozbawione trosk, zmartwień, byście zawsze byli bezpieczni - powiedziała pierwsza dama.

"Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" to coroczne wydarzenie skierowane do dzieci w wieku 6-11 lat współorganizowane przez BBN, służby, formacje i społeczne organizacje ratownicze.

Podczas spotkania zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji i służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, przedstawili zasady postępowania z wolno żyjącymi zwierzętami i reagowania przeciwpożarowego. Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć sprzęt, jakim posługują się obecne na spotkaniu formacje i obserwować nadlatujący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ