niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Kraj > Medale za Ofiarność i Odwagę dla bohaterskich dzieci

Medale za Ofiarność i Odwagę dla bohaterskich dzieci

Medale za Ofiarność i Odwagę dla bohaterskich dzieci
Data publikacji: 2019-06-03 14:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-03 17:02
Wywietleń: 588 394837

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w poniedziałek czworo dzieci Medalami za Ofiarność i Odwagę. Oznaczenia otrzymali: Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że "umieli zachować się w sposób wyjątkowy i uratować innych”.

- Zazwyczaj ordery i odznaczenia przyznawane są dorosłym, ale są sytuacje, że i dziecko, osoba bardzo młoda może zasłużyć na to, by otrzymać wyjątkową nagrodę od państwa polskiego – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z dziećmi pod hasłem "Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką".

- Te właśnie odznaczenia, Medale za Ofiarność i Odwagę, zazwyczaj dostają dorośli, najczęściej policjanci, strażacy, żołnierze, za ratowanie życia ludzkiego, za wyjątkowe poświęcenie i wyjątkowe bohaterstwo. Dzisiaj te odznaczenia dostaną dzieci, Julka, Dawid, Michał i Maciek za to, że w sytuacjach trudnych, ekstremalnych umieli zachować się w sposób wyjątkowy, umieli uratować innych - wskazał prezydent.

6-letni Maciek Gacek zauważył na parapecie jednego z mieszkań na pierwszym piętrze chłopca bez opieki; przewidział, że malec spadnie, podbiegł pod okno i złapał trzylatka, ratując go przed upadkiem z wysokości.

8-letni Michał Krupa usłyszał, że jego ciężarna siostra została zaatakowana, odwrócił uwagę napastnika, który się spłoszył, ale przed ucieczką zdążył jeszcze zaatakować chłopca nożem.

9-letnia Julka Pawlak ochroniła swoim ciałem młodszego brata, który był w grupie dzieci zaatakowanych przez agresywne psy; sama doznając przy tym licznych obrażeń, z powodu których trafiła do szpitala.

12-letni Dawid Wroniszewski pomógł wydostać się z płonącego budynku siostrze, mamie i cioci; wcześniej przedzierając się przez ścianę ognia i raniąc przy wybijaniu szyby.

Prezydent akcentował, że ważne jest, by uczyć dzieci dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. "Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu, i po tym, o czym słyszycie w ramach zajęć edukacyjnych (…) będziecie w stanie żyć i funkcjonować bezpiecznie, czasem także zwracać uwagę dorosłym, jeśli robią jakieś niebezpieczne rzeczy" – zwrócił się do dzieci i młodzieży prezydent.

- Bardzo byśmy chcieli, żebyście wszystkie wróciły z wakacji szczęśliwe, zadowolone i w komplecie – podkreślał. - Po to także jest to spotkanie; dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie do Belwederu – dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyła dzieciom życzenia z okazji obchodzonego przed kilkoma dniami Międzynarodowego Dnia Dziecka.

- Życzymy wam, byście spełnili wszystkie swoje najskrytsze marzenia, byście zawsze mieli możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań i talentów, i by jak najdłużej towarzyszyła wam charakterystyczna dziecięca ciekawość świata. Ale nade wszystko życzymy wam, by wasze dzieciństwo było pozbawione trosk, zmartwień, byście zawsze byli bezpieczni - powiedziała pierwsza dama.

"Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką" to coroczne wydarzenie skierowane do dzieci w wieku 6-11 lat współorganizowane przez BBN, służby, formacje i społeczne organizacje ratownicze.

Podczas spotkania zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. Przedstawiciele instytucji i służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, przedstawili zasady postępowania z wolno żyjącymi zwierzętami i reagowania przeciwpożarowego. Ponadto uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć sprzęt, jakim posługują się obecne na spotkaniu formacje i obserwować nadlatujący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie