sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Marcin P.: „Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam”

Marcin P.: „Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam”

Marcin P.: „Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam”
Data publikacji: 2017-06-28 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-29 10:06
Wywietleń: 999 272645

Marcin P. odmówił odpowiedzi na trzy pierwsze pytania zadane podczas środowego (28 czerwca) przesłuchania przez komisję śledczą ds. Amber Gold, w tym m.in. na pytanie o to, kiedy zdecydował się na stworzenie Amber Gold i skąd pochodziły środki na założenie tej działalności.

Joanna Kopcińska (PiS) pytała świadka, kiedy zdecydował się na stworzenie Amber Gold. Marcin P. odmówił odpowiedzi na to pytanie - jak tłumaczył - z uwagi na toczące się postępowanie karne. Świadek nie chciał też odpowiedzieć na pytanie, skąd miał pomysł na stworzenie Amber Gold.

Zeznający przed komisją śledczą były szef Amber Gold odmawia odpowiedzi na znaczną część pytań, powołując się na toczące się przeciw niemu postępowanie karne. Odmówił m.in. odpowiedzi na pytanie o kontakty z politykami. Stwierdził jedynie, że sami szukali z nim kontaktu. Odmówił także odpowiedzi, jacy "profesorowie mu doradzali". Marcin P. nie odpowiedział też na pytanie, jakie środki były potrzebne na rozpoczęcie działalności Amber Gold i skąd pochodziły te środki. Pytany, jak wyglądała bieżąca działalność Amber Gold, Marcin P. powiedział, że działalność spółki była "zorganizowana, bardzo przejrzysta, jasna i klarowna".

W dalszej części przesłuchania dodał stwierdził: "Ja nic Polakom do zwrócenia nie mam panie pośle (...) kompletnie nic". Tak skomentował słowa Witolda Zembaczyńskiego (Nowoczesna), że podczas środowego przesłuchania ma niepowtarzalną okazję do tego, by "zwrócić coś Polakom". Kategorycznie zaprzeczył też, że Amber Gold była piramidą finansową.

– Skąd miał pan know-how na tę piramidę – zapytał Zembaczyński.

– Odmawiam odpowiedzi na to pytanie, proszę nie nazywać tego piramidą finansową – odpowiedział Marcin P. – Było to przedsiębiorstwo, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie była to piramida finansowa, żaden wyrok prawomocny w tej sprawie nie zapadł". Podkreślił zarazem, że "w systemie polskim nie istnieje coś takiego jak piramida finansowa". Odmówił odpowiedzi, z czego się utrzymywał w latach 2008-09, czym dokładnie zajmowała się jego żona i z czego się utrzymywała. Odmówił również odpowiedzi o aktualny majątek.

Przyznał, że być może miał w okresie uruchamiana Amber Gold zablokowane konta przez komornika. Pytany przez Zembaczyńskiego, czy chciał uciec do Argentyny, przekonywał, że nigdy nie chciał i nie próbował nigdzie uciec. 

(pap)

Na zdjęciu: Były szef Amber Gold Marcin P. zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold.   
Fot. PAP/Tomasz Gzell 

Komentarze

abc
Kiedy powstanie komisja do spraw SKOK-W ? bankowy fundusz gwarancyjny wyplacil juz z -waszych podatkow 5 mld z powodu strat dla swoich klientow, a mediach cisza, a w sejmie tymczasem przeszla po cichu ustawa o bieglych rewidentach ....wazne ze lud ma 500 i igrzyska i dalej nie wie o co chodzi, a kazdy kto inwestowal w amber gold musialbyc bardzo naiwnym czlowiekiem ktory nie ma pojecia o ekonomii-jak wiadomo w wiekszosci to byli starsi ludzie ktorzy nie maja dostepu do internetu lub nie wiedza jak z niego korzystac a o knf to sie dowiedzieli pewnie juz po fakcie, wiec trudno sie dziwic ze ktos na tym zarobil ,a przeciez takich piramid jest i bylo wiecej tylko nie tak znane ,SKOKI najlepsze ,poczytajcie o Luxemburgu .....
2017-06-30 08:55:35
Jan
Marcinie P. zwróć Polakom ich naiwność i bezkrytyczną wiarę w nierealne zyski.
2017-06-29 11:36:52
cyrk dla suwerena, a niech ma
komisja powołana aby dokopać opozycji, żeby suweren doszedł do wniosku że ich nie kocha. P. nie ma zamiaru wyjawić skąd miał kasę na ten AmberGold, ani kto za tym stał. Dziwne, że nikomu nie zależy na wyjawieniu tego, dziwne że nikomu nie zależy na odnalezieniu tych 600baniek. Jak P. będzie dobrze gadał na komisji to zapewne wyjdzie zaraz po niej i szczęśliwy wyjedzie sobie do swoich "baniek". Ale warunkiem jest "dobre gadanie". Nikt nie zajmuje się SKOKami, a to o wiele większa "bańka". PiSowi nie zależy, ale opozycji także nie zależy. A głupi suweren dostaje "cyrk", a niech ma.
2017-06-29 10:52:12
Jarun
5 lat w areszcie i wymiar sprawiedliwości nie może dojść, gdzie są pieniądze, setki milionów. ABW niszczy dane z komputera Marcina P. i spółki Amber Gold. Prokuratorzy, sędziowie, policjanci dostają zaniku pamięci, ślepną i głuchną jeżeli chodzi o tę sprawę. Nie pierwszy to raz. Przypomnijmy sprawę Olewnika, śmierć Papały, Leppera, więzienia CIA w Polsce. Winnych nie ma i nie będzie, bez względu kto rządzi.
2017-06-29 09:40:36
Pytam
Dlaczego komisja nie przesłucha np Jarosława Kaczyńskiego ?
2017-06-29 07:34:57
jojo
Już prawie 5 lat wyjaśniają i nic nie wyjaśnią. Wszyscy milczą; zwłaszcza Prokuratura, Sądy i ABW. A Marcin jak zacznie gadać to przyjdzie seyjny samobójca i znajdą powieszonego w celi.
2017-06-28 18:54:45
@MM
A możesz napisać czego konkretnie komisja nie czyni, żeby wyjaśnić aferę? Czego nie dopełnia, kogo nie przesłuchuje, jakie materiały chowa pod sukno?
2017-06-28 18:47:06
Kokos
Ma tupet gościu...
2017-06-28 18:11:06
MM
Wiadomo, że Marcin P. to słup. Sam tego nie wymyślił. Niestety Komisji nie zależy na wyjaśnieniu afery Amber Gold tylko dokopaniu Tuskowi.
2017-06-28 17:41:58
Seryjny
Na jego miejscu bym się bał, że przyjdzie seryjny samobójca z pisu i skończy jak Blida, Lepper czy Geremek
2017-06-28 13:36:33
Pytania
Dlaczego Marcin P. konsultował sprawy związane z Amber Gold z wydawcą tygodnika Wprost ? Dlaczego PiS tak gorąco protestował po wejściu ABW do siedziby tygodnika Wprost ? Wszystko powoli staje się jasne.
2017-06-28 13:03:06
Czekam
A ja czekam aż Marcin P. przedstawi swoje powiązania z czolowymi politykami PiSu i wtedy wyjdzie prawda kto tak naprawdę stworzył Amber Gold
2017-06-28 12:35:01
a
Czyli od razu widać, że nic sensownego nie powie. Może chociaż dowiemy się czegoś o Józefie Bąku.
2017-06-28 11:10:05

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie