Niedziela 26 września 2021r. 
REKLAMA

Lewica: najwyższy czas, by minister Czarnek przedstawił scenariusze przygotowania szkół do IV fali pandemii

Data publikacji: 2021-07-30 17:30
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-01 14:02
Lewica: najwyższy czas, by minister Czarnek przedstawił scenariusze przygotowania szkół do IV fali pandemii
Przemysław Czarnek - Ministerstwo Edukacji i Nauki Portal Gov.pl  
Najwyższy czas, by szef MEiN Przemysław Czarnek otworzył swoje szuflady i wyciągnął z nich te scenariusze, które - jak twierdzi - mają przygotować polskie szkoły do bezpiecznego przejścia przez IV falę pandemii – uważają posłowie Lewicy. Chcą, by Czarnek spotkał się z sejmową komisją edukacji.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na konferencji prasowej we Wrocławiu oceniła, że szkoły są nieprzygotowane do kolejnej fali pandemii Covid-19, a uczniowie, rodzice i nauczyciele na miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego nadal nie wiedzą, czego się spodziewać.

- Ministerstwo Edukacji i Nauki nadal nie informuje rodziców i uczniów o tym, w jaki sposób planuje zabezpieczyć szkoły przed tym, żeby nie stały się po raz kolejny rozsadnikiem zakażeń, żeby uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkół mogli się czuć bezpiecznie w murach swoich placówek - mówiła.

Posłanka przypomniała wypowiedź ministra eukacji i nauki Przemysława Czarnka z początku lipca, który na antenie jednej ze stacji radiowych stwierdził, że „nic na razie nie wskazuje na to, żeby było jakiekolwiek zagrożenie, ale oczywiście mamy w szufladach plany na wypadek, gdyby jednak czwarta fala przyszła i była rzeczywiście groźna”.

- Być może 8 lipca Przemysław Czarnek rzeczywiście mógł nie dostrzegać nadchodzącego zagrożenia, był wszak nadmiernie zajęty przygotowywaniem przepisów dotyczących przymusowych lekcji religii, podporządkowania szkół linii partii czy zniewolenia dyrektorów i nauczycieli. Ale dziś pod koniec lipca już nie może nie widzieć, że czwarta fala faktycznie nadchodzi, że będzie groźna i że uderzy w nasz kraj i w polskie szkoły - podkreślała Dziemianowicz-Bąk.

Zwróciła uwagę, że szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce spowalniają, a rząd przegrywa walkę z dezinformacją, fake newsami. Wskazała też, że dziś zaledwie jedna czwarta młodych ludzi w wielu 12-17 lat jest zaszczepiona.

- Chcemy zapytać pana ministra, czy planuje przyspieszenie procesu szczepień w szkołach i umożliwienie ich już w drugiej połowie sierpnia. Jaki jest stosunek ministra edukacji do pomysłu, by objąć nauczycieli obowiązkowymi szczepieniami. (…) Czy jeśli czwarta fala uderzy ze szczególną siłą, to ministerstwo rozważa wprowadzenie edukacji hybrydowej, a może rozważa wprowadzenie takich rozwiązań jak rekomendowane przez ekspertów bańki edukacyjne, czyli dzielenie klas na mniejsze podgrupy. Na te wszystkie pytania żądamy dziś odpowiedzi - mówiła Dziemianowicz-Bąk.

Dodała, że posłowie Lewicy złożą wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, podczas którego minister Czarnek będzie musiał udzielić odpowiedzi na te pytania.

- Jest najwyższy czas, do początku roku został zaledwie miesiąc. To nie jest czas na odpoczynek, to nie jest czas na wakacje od edukacji, to nie jest czas na to, żeby szykować przepisy ideologizujące polską szkołę, podporządkowujące ją linii partii. To czas, żeby pracować nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczniów i nauczycieli - apelowała Dziemianowicz-Bąk.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zazeł
2021-08-02 11:29:54
Wprowadzi obowiązkowe odmawianie różańca na dużej przerwie - powinno pomóc. Uczniowie już szaleją z entuzjazmu.
MEN
2021-08-02 09:45:49
Najwyższy czas by minister Czarnek podał się do dymisji.
cd @ Józek
2021-08-01 13:58:08
"- Muszę powiedzieć bardzo otwarcie, że większego zaszczytu, większej satysfakcji i większej determinacji nie będę miał w życiu niż w roli premiera Rzeczypospolitej " Józek, jeśli chcesz to przy_PO_mnę tekże trochę "gwarancji i zapewnień" z twoich "czerwono-różowych" kręgów.
Józek nie PiS_kaj!
2021-08-01 13:54:24
Ty jako "czerwony" powinieneś wiedzieć iż w PO_lityce nigdy nie mówi sią "NIE". Masz przykład z "wnuczka dziadka.."; 10 cze 2013 - Decyzja jest definitywna. - Podjąłem decyzję, że chcę być dalej polskim premierem i do 2015 roku będę angażował się wyłącznie w sprawy krajowe. Być polskim premierem jest dla mnie stukrotnie ważniejsze niż te potencjalne awanse europejskie."
Józef 44
2021-07-31 07:30:00
Już nigdy nie zagłosuje na LEWICĘ dopóki ten człowiek p. Czarzasty jest jej szefem. Zawiodlem się na p. Wielgus. Zmieniła barwy i rozum upadł. Przed paru laty krzyczał że żadnych rozmów i układów z PiS, że ich rozliczyć trzeba, odsunac od władzy. A co zrobił? Zagłosował razem z nimi i przedłużył trwanie PiS. Tłumaczy że to dla ludzi zrobił. KŁAMCA!!!!! Dla swojego stołka żeby trwać dalej w tym Sejmie a może i później wejść w koalicję z PiS. NIGDY WIĘCEJ LEWICY.
Strajk
2021-07-30 21:10:50
Dla tych co przebierają się za krowy dla pewności zalecamy dodatkowe porady weterynaryjne
A po 2-gie !!
2021-07-30 19:47:17
Rzadowe Szczepienia nie ida wcale zle - byle tylko CHETNI do nich byli...!/?? Czyli jako Lewicowcy, az tak przez 70 laat ( 1945 - 2015) uswiadomilicie po-przez owczesne Szkoly Towarzyszy i Obywateli... ze dzisiaj "mamy to co mamy" !/?
Niech ta Pani
2021-07-30 19:31:12
Na razie tyle "nie Baka"...tylko najpierw przedstawi rowniez i "Lewe pro-PO-zycje"...!! I wtedy zobaczymy ktore beda duzo leepsze...!!! Zreszta na" wczesniejszy szkolny dzwonek" przyjechal juz do szczecinskiego marszalka i Pan Bronek - byle tylko nie wskakiwal znow na krzeslo ?
pogrmca nitrasa
2021-07-30 18:16:32
ja bym szkoły średnie otworzył tylko dla zaszczepionych.To spowodowałoby skłoność do szczepień ,młodych i mogłoby zadziałać że nie będzie trzeba uczyć zdalnie . Tylko tych nie zaszczepionych uczono by zdalnie. Ale tłum prawników to zakwestionuje.Dlatego scenariusz będzie taki że na chwilę uczniowie pójdą do szkół a gdzieś w pażdzierniku czy listopadzie, znowu zdalnie wszyscy .Lewico akurat kościół apeluje o szczepienia.
Rodzice
2021-07-30 17:49:38
Wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli to podstawowy scenariusz na nowy rok szkolny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ