piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Krzysztof Kozłowski kieruje zespołem do walki z faszyzmem

Krzysztof Kozłowski kieruje zespołem do walki z faszyzmem

Krzysztof Kozłowski kieruje zespołem do walki z faszyzmem
Data publikacji: 2018-03-28 19:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-29 17:31
Wywietleń: 1455 320599

W zespole ds. walki z przejawami faszyzmu znaleźli się m.in. Adam Lipiński, Jarosław Sellin, Maciej Wąsik, komendant Główny SG Tomasz Praga, zastępca Prokuratora Krajowego Agata Gałuszka-Górska - poinformowało w środę MSWiA. Szefem zespołu jest wiceminister SWiA Krzysztof Kozłowski.

Celem działania Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Propagowaniu Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych oraz Przestępstwom Inspirowanym Nienawiścią na Tle Różnic Narodowościowych, Etnicznych, Rasowych, Wyznaniowych albo ze względu na Bezwyznaniowość ma być wypracowanie założeń zmian przepisów.

Resort spraw wewnętrznych przekaza, że zespół zebrał się dwukrotnie, a "na co dzień pracuje w trybie roboczym". Przewodniczącym jest wiceminister SWiA Krzysztof Kozłowski. W skład zespołu wchodzą: pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego, ds. równego traktowania Adam Lipiński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny straży granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, zastępca prokuratora krajowego Agata Gałuszka-Górska. W zespole zasiadają także przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA i osoba wyznaczona przez szefa ABW.

- Działania podjęte przez zespół mają charakter międzyresortowy. Ich celem jest wypracowanie propozycji zmian przepisów, tak, aby służby i instytucje miały jeszcze lepsze narzędzia do walki z przestępstwami polegającymi na publicznym propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz nawoływaniu do nienawiści - poinformowało MSWiA. Podkreślono, że prace zespołu toczą się niezależnie od pracy prokuratur i sądów. Przewodniczący zespołu przedstawi ministrowi spraw wewnętrznych i administracji założenia zmian w przepisach w 90 dni od dnia jego powołania.

Z inicjatywą powołania zespołu zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego szef MSWiA Joachim Brudziński. O jego powstaniu poinformowała 20 lutego rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. W tym samym dniu w Monitorze Polskim opublikowano zarządzenie premiera w sprawie zespołu.

Brudziński, przedstawiając w styczniu 2018 r. w Sejmie informację na temat osób, stowarzyszeń i ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitarnych ustrojów państwa oraz nawoływania do nienawiści, zadeklarował m.in. "zero tolerancji" rządu "dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych". Zapowiedział też wsparcie policji dla działań zmierzających do delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", którego aktywność ujawnił w styczniu "Superwizjer" TVN24. W styczniu telewizja pokazała wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera, zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@Jarun
Nie chlej, bo literki ci się mieszają.
2018-03-29 17:07:43
Ciekawscy
I Holokaust Industry... tez w to bedzie "wchodzil" ?
2018-03-29 01:17:31
Lub inaczej...
Kto nabrudzil, niech po-sprza-ta...!!!
2018-03-28 23:59:39
2-ga str. Medalu...
A Kto zespolem do Walki... z Komunizmem, PO-stkomunizmem i Socjalizmem ???
2018-03-28 23:54:10
trohan
Kozłowski, "broszka", misiewicze przejdziecie do historii, jako nieudaczniki pisorowskiej "dobrej zmiany". Pośmiewisko.
2018-03-28 22:30:27
Viola
Kozłowski, ten jegomość, który usuwał z naszego województwa nazwy ulic i pomniki związane z Wojskiem Polskim walczącym z faszyzmem?
2018-03-28 22:01:30
Jarun
Trzeba było tą pisowską lebiegę gdzieś upchnąć :-) "Dobra zmiana". Dp koryta miernotki , po kasę..."nam się należy"...
2018-03-28 21:40:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie