wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kraj > Kręta droga do niezależności

Kręta droga do niezależności

Kręta droga do niezależności
Data publikacji: 2015-09-12 20:32
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-24 08:27
Wywietleń: 1260 20030

Ponad połowa Polaków w wieku 18-35 lat nadal mieszka z rodzicami. Posiadanie mieszkania to jeden z etapów w uzyskaniu pełnej niezależności. Tymczasem rzadko który dwudziestoparolatek może sobie pozwolić na kupno choćby małej kawalerki.

Mieszkając z rodzicami młodzi ludzie nie muszą się troszczyć o opłaty czy jedzenie w takim stopniu jak ich wynajmujący mieszkania koledzy. Dzięki temu większą część wynagrodzenia mogą przeznaczyć na budowanie kapitału na przyszłość. A te oszczędności mają kluczowe znaczenie przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Bank nie może bowiem pożyczyć klientom środków na sfinansowanie całej wartości mieszkania.

- Od początku tego roku kredytobiorcy powinni dysponować wkładem własnym na poziomie 10 proc., czyli planując zakup lokalu za 250 tys. zł przyszły nabywca powinien posiadać minimum 25 tys. zł - mówi Michał Krajkowski, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego. - Należy pamiętać, że wymagany udział środków własnych od nowego roku jeszcze się zwiększy i będzie wynosił 15 proc. Dlatego trzeba pomyśleć zawczasu o zgromadzeniu własnych funduszy. 

Wkład własny to nie jest jedyny wymóg. Instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, na jakie zobowiązanie stać młodego człowieka.

- Posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej jest niezbędne do uzyskania pomocy od banku - wyjaśnia Adam Buczel, ekspert ZFDF. - Kształtuje ją wiele czynników, najważniejsze to forma zatrudnienia, regularność dochodów czy brak innych zobowiązań. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony i otrzymujące regularne dochody są najbardziej cenione. Równie ważna jest pozytywna historia kredytowa. Swój wiarygodny i rzetelny wizerunek można budować poprzez terminową spłatę innych zobowiązań. Jednak w momencie składania wniosku o zobowiązanie długoterminowe warto np. całkowicie zamknąć linie kredytowe, by nie obniżały wysokości pożyczki, jaką będzie gotowy przyznać bank.
Z myślą o ułatwieniu młodym Polakom kupna swego pierwszego lokalu powstał rządowy program Mieszkanie dla Młodych. W jego ramach można się starać o dofinansowanie wkładu własnego.

- MdM jest skierowany przede wszystkim do osób, które nie ukończyły 36 roku życia i nie były wcześniej właścicielami nieruchomości - mówi Michał Krajkowski. - Preferencyjny kredyt można otrzymać jedynie w przypadku, gdy z pożyczonych środków będziemy finansować co najmniej 50 proc. wartości lokalu, a okres kredytowania nie będzie krótszy od 15 lat.

Nie każdy lokal kwalifikuje się do MdM. Dofinansowaniem mogą być objęte mieszkania o maksymalnej powierzchni 75 m kw. oraz domy o metrażu nieprzekraczającym 100 m kw. (wielkość rośnie, gdy kredytobiorca wychowuje co najmniej troje dzieci). Obowiązują też limity cenowe, które różnią się w zależności od miasta czy województwa. Są one uaktualniane co pół roku.

(jps)

Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Obecna droga do niezaleznosci...,
Nie tylko kreta... ale i PO-platana oraz PO-gmatwana i to jeszcze na dlugo... alibo przynajmiej do 25 Pazdzierniaka 2015 roku ??
2015-09-24 00:04:57
Polski Sierpien 1980...,
Ludzie w jak najwiekszym stopniu powinni najpierw zaciagnac porady Prawnika czy Prawnikow, by dowiedziec sie... jak samemu tj. BEZ POSREDNICTWA MAKLERA...( ! ) mozna kupic mieszkanie wlasnosciowe czy nawet dom, gdyz w ten sposob - zaoszczedza sie juz kilkanascie tysiecy zlotych ! Nie mowiac juz o tym, ze i Panstwo powinno budowac wiecej mieszkan Spoldzielczych o jak najnizszych czynszach dla zwyklej Klasy Robotniczej ! Reasumujac: do odwazych Polska nalezy ! !
2015-09-12 22:54:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy