piątek, 04 grudnia 2020r.

Kraska: Chcemy, by lekarze rodzinni pomagali nie tylko przez teleporadę, ale też w gabinetach

Data publikacji: 2020-08-23 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01 11:37
Kraska: Chcemy, by lekarze rodzinni pomagali nie tylko przez teleporadę, ale też w gabinetach
 

Namawiamy i będziemy to egzekwować, aby lekarze medycyny rodzinnej, oprócz udzielania teleporad, świadczyli w gabinetach pomoc pacjentom – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyjaśnił, że nie wszystkie schorzenia da się zdiagnozować na odległość.

Ponieważ w okresie jesiennym przewidywany jest wzrost liczby osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem, resort będzie zachęcał do korzystania z teleporady lekarza rodzinnego i uzyskania skierowania na test na koronawirusa - poinformował wiceminister MZ. Podkreślił jednak, że resort chce, aby lekarze rodzinni pomagali pacjentom także w bezpośredni sposób.

- Chcemy, aby lekarze rodzinni nie tylko udzielali porad przez telefon, ale także fizycznie tym pacjentom, którzy tego wymagają – na miejscu, w swojej poradni lekarza rodzinnego. I są środki ochrony osobistej, nie możemy się tego pacjenta bać, ponieważ nie wszystkie schorzenia można zdiagnozować przez teleporadę - stwierdził Kraska. - Namawiamy i będziemy to egzekwować, aby lekarze medycyny rodzinnej jednak w gabinetach, oprócz teleporad, świadczyli pomoc pacjentom, którzy się do nich zgłoszą.

Dodał, że dużym wyzwaniem dla polskiej służby zdrowia będzie okres jesienny, kiedy nastąpi więcej niż latem zachorowań na grypę, którą będzie trudno odróżnić od zakażenia koronawirusem.

- Dlatego przygotowaliśmy tę strategię, która już jest gotowa, abyśmy przeszli także przez tę jesień w taki sposób, jak to było na wiosnę, kiedy rzeczywiście dostępność łóżek COVID-owych była inna zupełnie niż w krajach Europy Zachodniej - nadmienił.

(pap)

Fot. Twitter

Komentarze

jurand59
2020-10-01 10:15:48
po co te składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie pandemii jeżeli mamy u nas nowy gatunek świętych krów sa to lekarze rodzinni ludzie wszystkich branż normalnie pracują a te święte krowy udzielają tylko porad przez telefon ba nawet leczą telefonicznie tp trzeba ich podać do watykanu i ogłosić swiętymi to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie
pytam
2020-08-25 12:09:58
Jakim prawem rząd PiS pobiera od nas składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Ja
2020-08-24 19:55:30
Każdy etap odmrażania gospodarki, otwarcie przedszkoli, szkół, kin,,restauracji, sklepów był poprzedzony konkretna informacja od kiedy i na jakich zasadach można je otworzyć i jakie środki bezpieczeństwa maja być wdrożone. A czy ktokolwiek z Państwa słyszał o zasadach na jakich maja być otwarte przychodnie? Nie! Bo Ministerstwo Zdrowia, Sanepid, GIS, NFZ sami nawołują i wysyłają wytyczne do lekarzy, źe podstawą pracy ma być teleporada. Wręcz jest taki nakaz. Osobiste badanie pacjenta tylko w pilnej sytuacji, w bezwzględnych wskazaniach. Popatrzcie Państwo jakie są wytyczne ww instytucji. Właśnie takie- teleporada. Wiec pretensje proszę mieć do decydentów a nie do lekarzy. Od marca wszystkie ww instytucje nie potrafią wydać wytycznych do,przychodni, żeby lekarz rodzinny mógł kierować na diagnostykę w kierunku COVID.NIE MOŻE!!! A co moze? W jaki sposób ma odróżnić infekcje wirusowe od COVID? Na to pytanie nikt nie odpowiada. Jedyna metoda to odsyłać do,sanepidu lub na oddział chorób zakaźnych gdzie można zrobic test. Juz kilka przychodni było przez tydzień w kwarantannie z powodu kontaktu personelu z chorym. A co z pacjentami tych przychodni? Czy ktoś pomyślał, że inni lekarze z innych przychodni muszą zająć sie nimi? A co bedzie jak na raz bedzie zamknietych z powodu kwarantanny kilka przychodni? Totalny paraliż.
Alicja
2020-08-24 10:31:31
Lekarze niestety długą będą musieli pracować na szacunek. Niestety w moich oczach stracili go całkowicie. Lekarze rodzinni teraz mają super czas. Biorą kasę nie robiąc nic. Oni są lepsi od Kaszpirowskiego, bo on jedynie leczył na odległość a ci nie tylko leczą przez telefon ale i stawiają diagnozy. No brawo. Ile osób już zmarło przez brak dostępu do lekarzy? I jeszcze jedno, za kasę koronawirus się nie przenosi. Jakoś prywatnie lekarze się nie boją leczyć poprzez bezpośredni kontakt z pacjentem. Cud. Nie wierzę w tą ściemę ogólnoświatową. Może za 50 lat nasze prawnuki się dowiedzą o co w tym wszystkim chodziło..., że o kasę to już teraz wiem.
Aneta
2020-08-24 10:23:00
To jest parodia. Próbowałam umówić się na wizytę do lekarza, ale usłyszałam, że jest możliwa tylko teleporada. Jak długo jeszcze ma trwać ten cyrk?
nadzieja
2020-08-24 09:30:08
Może jak najgorszy minister zdrowia w historii III RP Szumowski złożył wreszcie dymisję, to i lekarze pierwszego kontaktu zaczną wreszcie kontaktować się bezpośrednio z pacjentami.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ