niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Koniec z niewykupowaniem leków przez seniorów

Koniec z niewykupowaniem leków przez seniorów

Koniec z niewykupowaniem leków przez seniorów
Data publikacji: 2016-09-02 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-02 14:07
Wywietleń: 734 152346

Raz na zawsze kończymy z tym, że pacjent senior odchodzi z apteki, nie wykupując leków, bo go nie stać – podkreślił w piątek (2 września) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, mówiąc o wprowadzeniu programu leków dla seniorów. Zapewnił, że lista bezpłatnych lekarstw będzie rozszerzana.

– Dotrzymujemy słowa. Rzeczywiście w programie Prawa i Sprawiedliwości, także w expose pani premier zapowiadaliśmy, że ten program wejdzie w życie i wchodzi w życie. To wcale nie było takie łatwe – powiedział Radziwiłł. – Od dziś ten wstydliwy, żeby nie powiedzieć krzyczący, problem nierealizowania recept wśród osób starszych, wśród seniorów chorych często na kilka chorób przewlekłych i zmuszonych do tego, by stale przyjmować leki, zniknie. Dotychczasowy problem odchodzenia tych osób z przysłowiowym kwitkiem z apteki tylko dlatego, że nie stać ich na wykupienie leków zalecanych przez lekarza, raz na zawsze kończymy.

Jak mówił, program jest maksymalnie uproszczony i każdy od dnia swoich 75. urodzin ma prawo do bezpłatnych leków umieszczonych na wykazie ogłoszonym przez ministra zdrowia. Obecnie znajduje się na nim 1129 preparatów (68 substancji czynnych). Minister podkreślił, że ponadto wiele leków stosowanych przez osoby starsze z chorobami przewlekłymi jest dostępna na ryczałt, a więc za 3,20 zł.

– Praktycznie rzecz biorąc przytłaczająca większość pacjentów będzie mogła być leczona bezpłatnie lub prawie bezpłatnie – powiedział. Zapowiedział też, że lista leków dla seniorów będzie się wydłużać.

Podkreślił, że decydując o refundacji leku resort zwraca uwagę m.in. na to, czy lek jest skuteczny, bezpieczny i efektywny kosztowo. Ponadto leki, które trafiają na tzw. listę "S" to te środki, które często są wykorzystywane w leczeniu osób starszych. Na liście znalazły się głównie te leki refundowane, do których obecnie pacjenci dopłacają 30 proc. lub 50 proc. (a więc nie te na ryczałt - za 3,20 zł).

Radziwiłł przypomniał, że środki na finansowanie projektu nie będą pochodziły z NFZ, ale z budżetu państwa. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy (czyli w 2017 r.) zostanie na niego przeznaczone 564,3 mln zł.

Szczegółowe zasady funkcjonowania programu oraz listę bezpłatnych leków można znaleźć na stronie: www.75plus.mz.gov.pl.

(pap)

 

Na zdjęciu: Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej, dotyczącej programu bezpłatnych leków dla seniorów.

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie