piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Konfederacja chce unieważnienia wyborów parlamentarnych

Konfederacja chce unieważnienia wyborów parlamentarnych

Konfederacja chce unieważnienia wyborów parlamentarnych
Data publikacji: 2019-10-15 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-17 13:14
Wywietleń: 1150 422269

Konfederacja skieruje do Sądu Najwyższego protest wyborczy domagając się unieważnienia niedzielnych wyborów parlamentarnych. Według ugrupowania, TVP bezprawnie nie wykonała prawomocnego postanowienia sądu dot. opublikowania przed wyborami sondaży, w których Konfederacja przekroczyła próg wyborczy.

- W związku z tym, że zwłaszcza telewizja rządowa dopuściła się rozlicznych manipulacji, połamania prawa wyborczego, dopuściła się tak naprawde największego zamachu na wolne, demokratyczne wybory, jakie były po roku 1989, dlatego w tej sprawie będziemy interweniować - zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie jeden z liderów Konfederacji, prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki.

Jeden z liderów RN, radca prawny Michał Wawer poinformował, że "w ostatnią sobotę, w trakcie ciszy wyborczej Telewizja Polska miała obowiązek opublikować przeprosiny, sprostowania i przede wszystkim opublikować 6 sondaży, dających przekroczenie progu wyborczego Konfederacji". - Telewizja Polska tego nie zrobiła, utrzymując swoich widzów, 3 miliony widzów +Wiadomości+ Telewizji Polskiej w przekonaniu, że Konfederacja w bardzo dużym prawdopodobieństwem nie przekroczy progu wyborczego - podkreślił.

Wawer uważa, że to jest nie tylko "rażące złamanie prawa". - Tutaj doszło do otwartego zignorowania, zlekceważenia prawomocnego wyroku sądowego, naruszenia przepisów Kodeksu wyborczego. To nie było jakieś "nagięcie prawa, falandyzacja", jakaś odmienna interpretacja, czy kruczek prawny. To było bezczelne zignorowania prawomocnego wyroku, bez podania jakiegokolwiek uzasadnienia, czy choćby próby usprawiedliwienia swojego zachowania - podkreślił Wawer.

Według niego zrobiono to, aby "zmanipulować wyniki wyborcze". Zwrócił uwagę, że znaczna część widzów TVP "to jest potencjalny elektorat" Konfederacji. "Zapewne duża część nie zagłosowała w końcu na Konfederację, tylko dlatego, że obawiała się efektu straconego głosu, obawiała się, że ostatecznie progu nie przekroczymy. W związku z tym w najbliższych dniach złożymy do Sądu Najwyższego protest wyborczy, domagając się unieważnienia tych wyborów i przeprowadzenia wyborów powtórnie" - oświadczył Wawer.

Tłumaczył, że "to co się stało w sobotę mogło realnie wpłynąć na wynik wyborów". "Jesteśmy przekonani, że gdyby Telewizja Polska wykonała swoje nałożone wyrokiem sądowym obowiązki, to wynik Konfederacji byłby znacząco lepszy".

- Gdyby wynik Konfederacji - 6,8 proc. - był lepszy w każdym okręgu przeciętnie o 1 punkt procentowy, wprowadzilibyśmy co najmniej kilkunastu posłów więcej, zmieniając całkowicie arytmetykę sejmową, odbierając mandaty poselskie nie tylko Prawu i Sprawiedliwości, ale też Koalicji Obywatelskiej, ale też Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, wszystkim tym partiom, które są "zblatowane" z PiS-em w układzie opartym na zasadzie "my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych" - powiedział Wawer.

Jak ocenił to, w jaki sposób protest wyborczy Konfederacji rozpatrzy Sąd Najwyższy, będzie "prawdziwym, realnym testem niezależności tego Sądu Najwyższego, przy którym również PiS w ciągu ostatnich lat +majstrował+". - Liczymy, że sędziowie staną na wysokości zadania i zarządzą powtórne wybory, w których Konfederacja z całą pewnością osiągnęłaby wynik znacznie lepszy, niż w niedzielę - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej liderzy Konfederacji szacowali, że z ich komitetu wyborczego mogłoby wejść nie 11 posłów jak teraz, a mniej więcej 21, co pozwoliłoby utworzyć Konfederacji klub poselski, który nie może liczyć mniej niż 15 posłów.

(pap)

Fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

A moze lepiej i szybciej pojdzie...
U-nie-waznic Konfederacje ?
2019-10-17 12:33:31
Konfederacja Targowicka
Putin kazał złożyć taki wniosek?
2019-10-17 09:11:59
Do... @Hmm
No to masz jeszcze dobrego SB-go Nosa...!!!
2019-10-16 23:26:22
@Hmm..
...śmierdzisz mi UB-eckim konfidentem...
2019-10-16 13:50:57
parobek
niech Konfederacja zaproponuje kandydata na Króla Polski, to może im pomoże w tym problemie, a potem będzie nowa konstytucja monarchistyczna !!! następnie do szabli i na konia i do folwarku,Czy plebs w folwarku dobrowolnie będzie przekazywał 500plus na dziedzica?
2019-10-16 13:27:49
@@Co
Jak to kogo? Ruch Narodowy, składową Konfederacji
2019-10-16 07:33:07
To ta Konfa...
Juz na po-czatku zaczyna myslec "Lewicowo" - a co dopiero bedzie daaalej...?? I kto wie "czy nie tak"... jak z Samym Kukizem ?
2019-10-15 22:33:00
Hmm...
A co z 5-artykulami wraz ze zdjeciami Kandydujacych Politykow... zamieszczonymi przez Redakcje Kuriera na internetowej stronie Kuriera w dniu 13.10.2019 roku - w czasie Ciszy Wyborczej... s-PO-ro przed godzina 21:00 !!!!!
2019-10-15 22:24:39
@Co
Kogo nazywasz neofaszystami? - nie jest to jasne a z kontekstu twojej wypowiedzi wynika że jesteś antysemitą...
2019-10-15 21:05:43
Co
Neofaszyści niezadowoleni z wyniku? Przecież się dostali.
2019-10-15 19:36:10
Do zw. konfy
Za cztery lata nikt o konfie nie będzie pamiętał ,tak jak od Kukiza uciekną do pisu.
2019-10-15 16:38:58
Konfederacja to przyszłość polskiej polityki, młodzi, niezależni i głodni prawdy i zmian.
Cało opozycja powinna trzymać kciuki i nosić na rękach Konfederacje bo tylko Ona może spowodować aby PIS odsunąć od władzy po przez szanse na kolejny wybory.Ale nawet KOnfa wie że SN nic z tym nie zrobi bo każdy wie jak działają sądy w sprawach politycznych. Ludzie nie głosowali na Konfe bo była ona z premedytacją przemilczywana i nie dopuszczana do głosu w mediach głównego nurtu, gdyby było inaczej ( na równych demokratycznych zasadach) PIS miał by max 35 % głosów a Konfa 15%. Dlatego TVPiS tak się zachowuje a nie inaczej ale ich zmierzch właśnie nadszedł. Opozycja dla Pis jest tylko Konfederacja cała reszta to ustawka po okrągłym stole i flaki z olejem. Rewolucje czas zacząć, budźcie się KATOLICY i KONSERWATYŚCI abyście się nie obudzili z ręką w nocniku po kolejnych 4 latach dobrej zmiany.
2019-10-15 13:25:26
K
Czy to nie jest smutne, że ktoś szczyci się przekroczeniem progu wyborczego. Czyli co, ich zwolennicy nie poszli do wyborów, bo...?
2019-10-15 12:42:14
Do kolegów z Konfederacji.
Od początku zachowajcie właściwe proporcje. Jak uderzacie w pisowską TVP to uderzajcie także w lewacką TVN. To marzenie głównych macherów z TVN i Gazety Wyborczej , aby PiS i Konfederacja wzięły się za łby. A oni będą tylko anonimowo prowokować.
2019-10-15 12:36:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie