piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Kogo upamiętni Apel Pamięci?

Kogo upamiętni Apel Pamięci?

Kogo upamiętni Apel Pamięci?
Data publikacji: 2017-07-27 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-27 09:52
Wywietleń: 1324 279870

Pięć nazwisk osób poległych w katastrofie smoleńskiej odczytanych zostanie podczas Apelu Pamięci w trakcie tegorocznych obchodów wybuchu powstania warszawskiego. Decyzję podjęli powstańcy warszawscy wspólnie z MON.

Jak podało RMF FM, podczas spotkania z siedzibie MON, po złożeniu wniosku o asystę wojskową, podjęto decyzję o wymienieniu pięciu nazwisk osób, które zginęły pod Smoleńskiem. Będą to prezydent Lech Kaczyński, prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński oraz dwóch żołnierzy powstania - Stanisław Komornicki i Zbigniew Dębski.

W ubiegłym roku tradycyjnie wygłaszany podczas obchodów tego wydarzenia Apel Poległych został zastąpiony Apelem Pamięci, by móc przywołać także nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Jego tekst uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich.

Zgodnie z decyzją szefa MON Antoniego Macierewicza, podjętą w 2015 r. w czasie uroczystości państwowych z asystą wojskową, podczas odczytywania apeli upamiętniane mają być ofiary katastrofy z 2010 r. W związku z tym w ubiegłym roku Rada Muzeum Powstania Warszawskiego jednomyślnie podjęła uchwałę, w której opowiedziała się za tym, aby "treść Apelu Poległych odczytywanego podczas 72. rocznicy Powstania Warszawskiego pozostała niezmienna w stosunku do lat poprzednich".

Również ratusz opowiedział się wówczas za tym, żeby tych dwóch spraw nie łączyć i - wspólnie z warszawskimi weteranami - wystosował pismo ws. apelu poległych do MON. Jak czytamy na stronie RMF, w tym roku obyło bez sporów na linii MON - powstańcy warszawscy.

(pap)

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

Piotr Wójcicki
Jakich "poległych"?!
2017-07-27 09:52:02
,
Można się dogadać? Można.
2017-07-27 09:34:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie