poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD-u

Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD-u

Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD-u
Data publikacji: 2017-05-27 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-28 19:43
Wywietleń: 1325 260273

Dotychczasowy przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski poinformował w sobotę (27 maja) w Toruniu, że zrezygnował z kandydowania na lidera KOD. Jak wyjaśnił, jego decyzja motywowana była przyjęciem przez stowarzyszenie KOD nieprawdziwego - jego zdaniem - sprawozdania finansowego.

W sobotę w Toruniu odbył się pierwszy krajowy zjazd delegatów Komitetu Obrony Demokracji. Wybrany został m.in. przewodniczący stowarzyszenia KOD. Przed zjazdem kandydatury zgłosili Kijowski oraz współzałożyciel KOD Krzysztof Łoziński. Wobec rezygnacji Kijowskiego, nowym przewodniczącym KOD-u został Łoziński i zastąpił go na tym stanowisku. Za było 130 delegatów, przeciw 28, a 7 wstrzymało się od głosu.

Sam Kijowski pytany przez dziennikarzy, czy wycofanie kandydatury odczuwa jako swoją porażkę, powiedział: "Nie, uważam, że to mój sukces, ponieważ w pewnych sytuacjach trzeba się opowiedzieć po stronie wartości, a nie walczyć o stanowiska, czy o zaszczyty, czy o cokolwiek w tym stylu".

Kijowski poinformował, że wnioskował w sobotę o to, by w tej chwili nie podejmować decyzji ws. sprawozdania finansowego stowarzyszenia i przygotować "poprawne sprawozdanie finansowe i przegłosować je jeszcze raz i złożyć do odpowiednich organów nadzoru", ale jego propozycja została odrzucona.

- W obecnej sytuacji, w której to sprawozdanie zostało przegłosowane w tej chwili, ja nie mogę brać odpowiedzialności zarówno za szkodę dla stowarzyszenia, jak i osobiście, bo złożenie fałszywego sprawozdania jest zagrożone grzywną oraz więzieniem do 2 lat - powiedział. - W tej sytuacji po prostu nie mogłem podjąć innej decyzji, ponieważ od zawsze walczymy o praworządność, o uczciwość, o demokrację. To, co się tutaj wydarzyło, moim zdaniem, zaprzecza tym wartościom. Nie mogę tego firmować niestety.

Dopytywany w TVN24 o to, na czym - według niego - polegają nieprawidłowości w przyjętym przez stowarzyszenie sprawozdaniu finansowym, Kijowski powiedział, że nie uwzględniono w nim środków ze zbiórek ulicznych.

- Z punktu widzenia moralnej odpowiedzialności przed ludźmi, których zapraszaliśmy na marszach, by wrzucali pieniądze na KOD, to one, te pieniądze, były przekazywane na działalność KOD. I one powinny być umieszczone w sprawozdaniu finansowym razem z całą działalnością - mówił. W rozmowie Kijowski stwierdził ponadto, że "nie wycofuje się od odpowiedzialności za to, co zostało do tej pory zrobione" i zamierza to wyjaśniać.

Dopytywany, czy jego rezygnacja w kontekście niejasności związanych z finansami KOD to koniec tego ruchu, Kijowski podkreślił, że nie jest to koniec organizacji.

- KOD jest wielkim ruchem, który zaangażował - powiedzmy sobie szczerze - miliony ludzi. (...) Jestem przekonany, że nikt z tych ludzi nie zmieni swoich poglądów politycznych, nie zmieni swojej troski o demokrację i o praworządność, nie przestanie troszczyć się o Polskę - mówił.

Kijowski, który w listopadzie 2015 założył na Facebooku założył grupę o nazwie Komitet Obrony Demokracji, pytany o swoją przyszłość w KOD powiedział, że jeszcze nie podjął w tej sprawie decyzji.

* * *

W styczniu 2017 r. zarząd KOD przyjął uchwałę wyrażającą brak zaufania wobec Kijowskiego jako przewodniczącego stowarzyszenia i wzywającą go do niezwłocznego ustąpienia z tej funkcji. Miało to związek z informacjami - które na początku stycznia podały "Rzeczpospolita" i portal Onet - że pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiały do Kijowskiego i jego żony. Chodzi o faktury na łączną kwotę 91 tys. 143,5 zł za usługi informatyczne, jakie firma Kijowskiego wykonała dla Komitetu. Kijowski mówił wtedy, że pieniądze, które trafiły na konto spółki MKM-Studio, nie pochodzą "z puszek", lecz z darowizn. Zapowiedział również, że przedstawi informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy finansowania. Przeprosił za przyczynienie się do kryzysowej sytuacji w KOD.

(pap)

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Komentarze

Jarun
Dodam, że na gnijącym kodzie- pojawią się jeszcze jakieś larwy, które do reszty strawią kodziarską zgniliznę. PS. Lepiej było panie Bazylii nie maszerować pod kodziarskimi sztandarami. Wstyd należeć do takiej "spółki".
2017-05-28 18:48:18
Niebieskie ptaki
Mateuszek bez pracy, naczelna szczecińska kodziara też bez pracy. Specyficzny to ruch.
2017-05-28 17:54:48
Jarun
Fajnie się pożyło na czyjś koszt ? Strzygło się baranów, że aż miło: flesze, foto, wywiady, uściski, poklepywania, okrzyki: zwyciężymy i teraz powrót do rzeczywistości panie Mateuszku - czyli bieda, rachunki i "tytoń na wagę z gilzami proszę". Nie ty jeden Kijowski pryskasz jak bańka mydlana, Rysiu Petru też do ciebie dołączył. No ale jego d***y zgubiły. W sumie jesteście szwagry "po rżnięciu"...ty na kasę.
2017-05-27 20:29:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy