Czwartek 06 maja 2021r. 

Kiedy szczepionki Moderny trafią do Polski?

Data publikacji: 2021-01-06 21:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-06 21:52
Kiedy szczepionki Moderny trafią do Polski?
Fot. Pixabay.com  

Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki firmy Moderna; jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy - poinformował w środę PAP szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Opinia nie jest wiążąca, a ostateczną zgodę na wprowadzenie do obrotu podejmuje Komisja Europejska. Szefowa KE Ursula von der Leyen napisała w środę na Twitterze, że KE pracuje "na pełnych obrotach", aby szczepionkę zatwierdzić i udostępnić w UE.

Dworczyk pytany przez PAP, kiedy ta szczepionka do nas trafi i w jakich ilościach, powiedział, że "do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki Moderna". - Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy - dodał szef KPRM.

Zwrócił też uwagę, na sposób przechowywania tej szczepionki. - Nie potrzebuje ona mrożenia głębokiego do -70 stopni. W temperaturze między 2 a 8 stopni może być przechowywana przez 30 dni. W związku z tym można ją rzeczywiście w nieco mniejszym reżimie transportować i przechowywać niż szczepionkę firmy Pfizer - powiedział Dworczyk.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że w przyszłym tygodniu ma trafić do Polski pierwsza dostawa szczepionek firmy Moderna, która wyniesie około 29 tys. dawek.

(PAP)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ