piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Jarosław Kaczyński: Wybory 10 maja powinny się odbyć. Musimy przestrzegać konstytucji

Jarosław Kaczyński: Wybory 10 maja powinny się odbyć. Musimy przestrzegać konstytucji

Jarosław Kaczyński: Wybory 10 maja powinny się odbyć. Musimy przestrzegać konstytucji
Data publikacji: 2020-03-21 10:50
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23 10:09
Wywietleń: 1072 448429
Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, najsłabszego ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja.

Kaczyński był pytany w radiu RMF FM, czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie - mimo nowych warunków w Polsce związanych z wprowadzeniem stanu epidemii w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa.

Kiedy mogą zostać odwołane wybory?

- Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek, do tego, by wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli ten najsłabszy ze stanów nadzwyczajnych, a tylko wtedy wybory mogą być odwołane. Pamiętajmy o tym ograniczeniu konstytucji. To nie jest tak, że my możemy powiedzieć: "odkładamy wybory, bo z jakichś względów uważamy, że tak należy zrobić", muszą być przesłanki konstytucyjne, tych przesłanek w tym momencie w moim najgłębszym przekonaniu nie ma i mam naprawdę nadzieję bardzo mocną, że nie będzie ich w ostatnim momencie przed 10 maja - oświadczył Kaczyński.

Zaznaczył, że gdyby takie przesłanki były, "sytuacja, by się zmieniła". - Ale my czynimy wszystko, z naprawdę bardzo dobrą, zdyscyplinowaną postawą większości społeczeństwa w tym kierunku, by ten stan był pod kontrolą - powiedział szef PiS.

Zastrzegł, że nie oznacza to, że jest perspektywa bardzo szybkiej poprawy, bo jest ponad 400 osób, u których stwierdzono koronawirusa i coraz większa liczba osób, które przebywają w kwarantannie. - Ona na pewno za jakiś czas będzie jeszcze znacznie większa. Ale to wszystko razem, to mimo wszystko nie jest coś takiego, co upoważniałoby do tak daleko idących posunięć, do bardzo mocnego ograniczenia praw obywatelskich - ocenił Kaczyński.

70 proc. Polaków uważa, że wybory powinny być przełożone

Dopytywany, czy na dziś deklaruje, że wybory prezydenckie powinny się odbyć, odparł: "Tak, powinny się odbyć i administracja państwowa obydwu rodzajów – rządowa i samorządowa, – mają konstytucyjny obowiązek podjąć działania, bo zbliżają się już pierwsze terminy ku temu, żeby te wybory się odbyły". - Jeśliby tego nie robiły, to łamałyby konstytucję - dodał prezes PiS.

Prezesowi PiS wskazano, że z sondażu przeprowadzonego ostatnio dla "Rzeczpospolitej" wynika, że ponad 70 proc. Polaków uważa, że wybory powinny być przełożone, a ograniczenia po wprowadzeniu stanu epidemii "sprawiają wrażenie", że kampania wyborcza może być oceniana jako niesprawiedliwa, że jednym będzie wolno się poruszać w miarę swobodnie, innym - nie, co może utrudnić m.in. zbieranie podpisów kontrkandydatom Andrzeja Dudy.

Kaczyński przyznał, że "są pewne ograniczenia". - Ja tego nie kwestionuję. Ale proszę pamiętać, że my musimy przestrzegać prawa, konstytucji w szczególności. A konstytucyjnie przesłanek w tej chwili nie ma. To po pierwsze, a po drugie – jeśli wziąć pod uwagę realia tych kandydatów, którzy naprawdę się liczą – ta grupa jest powszechnie znana, oni po pierwsze prowadzą na różne sposoby kampanię - mówił.

"Najbardziej poszkodowany jest kandydat formacji rządzącej"

Według prezesa PiS w obecnej sytuacji "najbardziej poszkodowany jest kandydat formacji rządzącej". -Bo nikt tak nie gromadzi ludzi na spotkaniach i nikt nie ma tak znakomitego kontaktu z ludźmi, nikt nie jest tak świetnym mówcą, jak obecny prezydent – uważa Kaczyński.

- Jeśli chodzi o prezydenta, to oczywiście może od czasu do czasu wygłosić orędzie, ale to jest jednak możliwość ograniczona i na pewno nie można jej nadużywać, bo wtedy ci, którzy tych wystąpień słuchają, będą uważali, że to rzeczywiście jest nadużycie, więc w ten sposób by prezydent sobie szkodził. A poza tym, to prezydent utracił to, co jest jego niezwykle silną stroną. To jest – można powiedzieć, oczywiście używając przenośni – ta dyscyplina, w której nikt z prezydentem - porównam to do boksu - nie jest w stanie wytrzymać nawet pierwszej minuty pierwszej rundy. A mimo wszystko prezydent, jak sądzę, nie chcę mówić w jego imieniu, nie mam takiego upoważnienia, uważa że wybory powinny się odbyć - powiedział Kaczyński.

Gdyby Andrzej Duda uważał inaczej - ocenił prezes PiS - "to z całą pewnością podjąłby odpowiednie działania".

Na uwagę, że być może prezydent powinien w obecnej sytuacji zostać w Pałacu Prezydenckim, a jego podróże i wystąpienia - także zdaniem kandydatów opozycji - naruszają równość w kampanii wyborczej, Kaczyński powiedział, że prezydent pełni najwyższą funkcję w państwie i w związku z tym kiedy powstanie w kraju niebezpieczeństwo "na pewno nie może być kimś, kto ucieka, kto unika tego niebezpieczeństwa".

- Weźmy pod uwagę taką ewentualność, która mam nadzieję jest w tej chwili czysto teoretyczna, ale jednak istnieje, jest także zapisana w konstytucji, jaką jest wojna. Prezydent oczywiście nie ma za zadanie być na pierwszej linii z bronią w ręku, ale ma za zadanie wszystkim kierować i także w związku z tym ponosić ryzyko. I to ryzyko bardzo wysokie. Krótko mówiąc ten argument, że prezydent nie powinien ryzykować, jest argumentem bardzo słabym – ocenił Kaczyński.

- A jeżeli chodzi o możliwość wystąpień, spotkań, to chociaż ilość osób, które są uczestnikami spotkania może być dzisiaj ograniczona do 50 osób, to jednak każdy może takie spotkanie odbywać. Zakazu tego rodzaju w tym momencie nie ma i sposób prowadzenia kampanii, to jest decyzja poszczególnych kandydatów - powiedział Kaczyński.

Kampania głównie w internecie

Według niego kampania jest teraz prowadzona głównie w internecie, ale i w mediach.

Kaczyński ocenił ponadto, że w obecnej sytuacji byłoby też "niezwykle niekorzystne, żeby prezydent i premier byli z różnych obozów politycznych i się spierali". - Jest tak, że potrzebujemy dzisiaj wśród innych warunków skutecznego przeciwstawiania się kryzysowi, także politycznej stabilizacji. To jest także przyczyna, która powoduje, że te wybory powinny się odbyć 10 (maja). Ale powtarzam, główna przyczyna ma tu konstytucyjny charakter - powiedział prezes PiS.

(PAP)

Fot. Dariusz Gorajski (archiwum)

 

Komentarze

PObudzeni
PObudzeni to formacja schyłkowa.Brak programu i wrodzone lenistwo harataczy w gałę oraz szpeniów z V piętra bardziej patrzących na etykiety butelkowanych win niż na potrzeby Polaków w obliczu koronawirusa widać wyraźniej.Chcą poza konstytucyjnie przełożyć wybory by dalej przeszkadzać
2020-03-22 16:06:38
Epidemia
W PO mogliby zająć się wsparciem dla walki z koronawirusem a oni w kółko o tych wyborach.Krew mogliby oddać,szyć z innymi maseczki i kombinezony,zbiórki pieniędzy organizować,wozić jedzenie dla lekarzy i pielęgniarek.Niestety w PO tym się nie zajmują tylko ciągle chcą o wyborach albo o testach dla wszystkich.Tusk im powiedział że testy mają być dla wszystkich,Merkel go posłuchała i w Niemczech zaczął się bajzel i zamiast zagrożonym robić testy zdrowi zablokowali system.Tego chcieli i u nas te matoły co Kidawie pisali posty bo ona sama to nawet nie wie gdzie korona wirusa mieszka.Politykierzy dajcie Polakom spokój i wyślijcie Arłukowicza i Grodzkiego do jakiegoś szpitala do wsparcia.Teraz trzeba walczyć z epidemią
2020-03-22 14:58:45
hańba
a dla tego barana najważniejsze są wybory. Zdrowie Polaków ma gdzieś.
2020-03-22 09:24:58
@2020-03-21 20:36:32
Ale ta twoja Małgorzata poza pochodzeniem nie ma żadnych innych przymiotów, które predestynowałyby ją na funkcję prezydenta. Tak źle życzysz Polsce?
2020-03-21 22:27:20
Pisman
Rozdział XX. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu Art. 165. Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego § 1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach: 1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. § 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
2020-03-21 22:24:03
@ Konstytucja
Andrzej Duda siedmiokrotnie złamał konstytucję na którą przysięgał, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann. Dał się poznać jako posłuszny wykonawca poleceń Jarosława Kaczyńskiego. W czasie rządów PO i PSL w Europarlamencie oskarżał polskie władze o sfałszowanie wyborów, nie mając żadnych dowodów. Unię Europejską publicznie nazwał "wyimaginowaną wspólnotą, z której nic nie wynika". Powiedział również "ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", co w związku z licznymi aferami PiS-u brzmi jak prośba o kontynuację. Jest rekordzistą w ilości odbytych lotów na koszt podatników. Objął patronat nad uroczystością upamiętniającą 75-lecie powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, oskarżanej o kolaborację z Niemcami. W czasie wystąpień głośno krzyczy i opowiada niewybredne kawały ośmieszające rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Zgodnie z nakazem Jarosława Kaczyńskiego mianował Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Wstydząc się tych nominacji nie wpuścił dziennikarzy na ich zaprzysiężenie. Określił wybór prof. Małgorzaty Gersdorf na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jako "wstyd". Mam nadzieję, że wygra kandydatka opozycji, będzie nią Małgorzata Kidawa-Błońska. Jest prawnuczką Prezydenta Wojciechowskiego i wnuczką Ministra Grabskiego. Jeśli wygra wybory, to będzie kontynuowała tradycję rodzinną. Jej ewentualne zwycięstwo będzie oznaczało koniec absolutnych rządów Jarosława Kaczyńskiego.
2020-03-21 20:36:32
Konstytucja!
Konstytucji trzeba przestrzegać! Co już dla KOD konstytucja jest nieważna?Teraz jest inna mądrość etapu?Do Konstytucji zajrzeć i czytać ze zrozumieniem.A przede wszystkim KODowcy weźcie wy się do jakiejś pożytecznej roboty,zróbcie seniorom zakupy wyprowadźcie psa,oddajcie krew,szyjcie maseczki.A jak nie umiecie to siedźcie na kwaterze i nie przeszkadzajcie.To dotyczy także tych PObudzonych.Amen
2020-03-21 18:26:29
Pochodzenie Tłustej "kaczuszki"- dla otumanionych preziem...
Skopiowane : Piotr Quaz Syn puszczalskiej agentki Departamentu I MSW i enkawudowskiego zbrodniarza Wilhelma Świątkowskiego (z nazwiskiem jego polskiego akowskiego kuzyna, który za to dostał gwarancję bezpieczeństwa od stalinowskich prześladowań), agent lub funkcjonariusz Biura Studiów SB MSW (archiwów tej elitarnej służby wewnątrz SB, kierowanej z Moskwy, nie ma w zbiorach IPN, ale jest ślad w papierach tego agenta, tzw. "zabezpieczenie"). Tyle wystarczy powiedzieć o tej kreaturze. I co "szczujnia" PIS na to ??
2020-03-21 17:21:36
Prezes konstytucjonalista
Brawo panie Prezesie obrońco polskiej konstytucji!!! Oby tak dalej.
2020-03-21 17:17:56
Zed
Najważniejsze jest odsunięcie Dudy i wybór na prezydenta Polski kogoś normalnego więc Polacy idźmy tłumnie na wybory
2020-03-21 16:38:11
Janek bury
Panie Prezesie!Duzo zdrowia.Pieski szczekaja karawana jedzie dalej.
2020-03-21 16:10:02
JaNie
Gorszej miny "kurierze" nie było?
2020-03-21 16:03:27
Jarun
Od kiedy to Kartofel i jego manekiny przestrzegają konstytucję. Mały, podły intrygant dobrał sobie karierowiczów, zakłamanych pacanów.
2020-03-21 15:57:02
itd
Pomimo pomyłek /Przeszli szczekac w jednym szeregu z targowica takie '' persony''jak misiu Kaminski czy Ujazdowski/jestemy zpanem w tych ciężkich chwilach.Cale szczęście ,ze mamy rząd bez ludzi pokroju tuska,arlukowicz,kopaczowej,rostkowskiego tereni piotrowskiejiinnych nieudacznikow.DAMY Rade.!
2020-03-21 15:37:33
Maciej
Co za komedia, teraz o Konstytucji sobie przypomniał :-D
2020-03-21 15:22:56
@BO
Ciekawe na cio Ty masz szanse jesienią ? Na grzybobranie ?
2020-03-21 15:03:19
Problem
Jest jeszcze czas na decyzję. Ale jeśli się nie poprawi to będzie problem z obsadą komisji wyborczych, bo ryzyko będzie... Poczekajmy jednak jeszcze jak sytuacja się rozwinie. Teraz unikajmy wychodzenia i zgromadzeń, jeśli tylko się da. Wszystko zależy od nas.
2020-03-21 14:47:04
BO
Bo na jesień ich kandydat niema nawet cienia szansy na drugą turę. Teraz zasłania się konstytucją a gdzie dobro ludzi?
2020-03-21 14:45:28
CDN
Konstytucje napisali alkoholik Kwach i Mazowiecki/ten który z Szymborska w apelu do Sowieckiego agenta Bieruta zadali kary smierci dla katowanego Biskupa Kaczmarka ipozostalych katowanych przez zydokomune w ubeckich lochach/Pomimo pogardy dlatego ''dziela'' idziemy glosowac ,żeby już w pierwszej turze PAN PREZYDENT RP DOKTOR PRAWA ANDZEJ DUDA odeslal ta cala targowice na smietnik historii.
2020-03-21 14:22:53
free
Jest sobota, w miarę słoneczna i przestańcie się opluwać. Dzisiaj nie są najważniejsze wybory.Dzisiaj wybiera wirus, jego, ją, może ciebie.
2020-03-21 14:08:28
Aneta
Kaczyński przez 4 ostatnie lata pluł na Konstytucję RP, a teraz się na nią powołuje. Ten człowiek jest niespełna rozumu.
2020-03-21 14:07:08
Waldi
Ooooooo....nagle Konstytucja istnieje?????O Boze jaka pamiec u starych ludzi jest słaba,jak łamali Konstytucję to było OK.A teraz nagle widzą że trzeba postępować zgodnie z prawem.HIPOKRYZJA BOLSZEWIKA????
2020-03-21 14:06:45
xyres
Ściągnęliście do Polski koronawirusa. Naród wam tego nie wybaczy i nawet jeśli zrobicie te wybory to jeprzegracie.
2020-03-21 13:41:48
@Tfuu
Może mógłbyś wrzucić swoje foto ?
2020-03-21 13:25:23
Weger
Kaczyński, odczep się wreszcie od Polski i Polaków
2020-03-21 13:17:34
Wilno
Kodowcy i peowcy tylko czekają na to żeby wybory przełożyć.Nie macie szans Endriu w 1 turze was zmiażdży.
2020-03-21 13:15:23
Tfuu
Stary oszust - nie pokazujcie tej zawistnej gęby
2020-03-21 13:07:46
@Wybory
Od kiedy padalcu ? piszesz o KONSTYTUCJA małą literą ? Od czasu kursów na WUML- u ?
2020-03-21 12:18:29
Ania
I bardzo dobrze. Pójdę i zagłosuję na Dudę całą rodziną.
2020-03-21 12:17:57
@haha
A Ty BOHATERZE GDZIE SIE CHOWASZ ? Pod nikiem debilnym ?
2020-03-21 12:16:04
kynio
Teraz menda konstytucji będzie przestrzegał... haha
2020-03-21 12:14:04
Wybory
Od kiedy kaczorze tak przestrzegasz konstytucje.
2020-03-21 11:43:28
cwaniak
Czeka, aż ludzie powiedzą: "A w dupie z Konstytucją!" wtedy odpowie:"No właśnie!":)))
2020-03-21 11:26:17
guciu
KOnstytucja Rzeczypospoliej Polski musi być jedna a nie z Brukseli Unii Europejskiej szacun Polska.
2020-03-21 11:20:07
aj waj
Jak ktoś może iść do sklepu robić zakupy to może też iść na wybory! 10 maja idziemy na wybory i tyle!
2020-03-21 11:12:20
haha
O znalazł się tchórz co chowa się na Żoliborzu. Jeszcze dycha i się odszczekuje.
2020-03-21 11:10:59