poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Jak Duda został prezydentem

Jak Duda został prezydentem

Jak Duda został prezydentem
Data publikacji: 2015-08-06 17:36
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-09 23:19
Wywietleń: 1576 8361

W czwartek Andrzej Duda został zaprzysiężony prezydentem Polski. Jest piątą głową państwa w III RP, która została wybrana w powszechnych wyborach. Pierwszy był Lech Wałęsa, a następnie: Aleksander Kwaśniewski (dwie kadencje), Lech Kaczyński, którego urzędowanie przerwała katastrofa smoleńska, oraz Bronisław Komorowski.

Komorowski nie docenił przeciwnika

W styczniu br., kiedy Andrzej Duda z Prawa i Sprawiedliwości rozpoczynał kampanię wyborczą, niewielu komentatorów dawało mu szansę na zwycięstwo (publicznie w ogóle się o tym nie mówiło). Duda co prawda zasiadał w tym czasie w Parlamencie Europejskim, ale nie był powszechnie znanym politykiem. Wydawało się, że prezydentura Bronisława Komorowskiego, który startował przy wsparciu Platformy Obywatelskiej, jest niezagrożona. Czujność sztabu Komorowskiego usypiały wprost wymarzone wyniki sondaży poparcia społecznego - na starcie kampanii wydawało się, że ich kandydat jest pewnym zwycięzcą. Ale kolejne tygodnie pokazały, że druga kadencja dla Komorowskiego wcale nie jest pewna.

Pałac Prezydencki nie docenił przeciwnika. Politycy PO po raz pierwszy przetarli oczy ze zdziwienia, gdy oglądali inaugurację kampanii Andrzeja Dudy. Sztabowcy PiS przygotowali dynamiczny, kolorowy, dopracowany w najmniejszych szczegółach spektakl, który przyćmił inaugurację kampanii Bronisława Komorowskiego. Ale to niczego nie nauczyło otoczenia urzędującego prezydenta, które popełniało kolejne błędy. Działacze PiS w tym czasie złagodzili ton swoich wypowiedzi, a ci najbardziej kontrowersyjni, jak np. Antoni Macierewicz na czas kampanii zostali usunięci w cień.

Pełna mobilizacja w szeregach PiS była widoczna od samego początku kampanii. Wszystkie struktury partii zostały zamienione na sztab wyborczy. Na jego czele stanęła posłanka Beata Szydło. W głównym dowództwie znalazł się także poseł Joachim Brudziński. Szef PiS na Pomorzu Zachodnim zaangażował do pracy przy kampanii swoich współpracowników, m.in. Pawła Szefernakera, świeżo upieczonego radnego sejmiku zachodniopomorskiego. Szefernaker zajął się komunikacją internetową – budowaniem wizerunku kandydata PiS w wirtualnym świecie. To, co działo się w internecie, również zaskoczyło polityków PO.

Kampania PiS ruszyła ze Szczecina

Już w pierwszych dniach 2015 r. Andrzej Duda ruszył w Polskę. Na początek odwiedził Pomorze Zachodnie. Przed bramą zlikwidowanej kilka lat temu Stoczni Szczecińskiej miał krótką konferencję prasową.

- Znajdujemy się w miejscu symbolicznym, w którym była brama do wielkiego zakładu pracy, który zniknął, który stał się ofiarą restrukturyzacji przeprowadzonej przez rząd Donalda Tuska. To miejsce jest symbolem tego, jak rządy Platformy Obywatelskiej działają w gospodarce i jak traktowani są ludzi – mówił w zimny styczniowy dzień kandydat PiS.

Jeszcze wróci na plac przed stocznią. Ale wtedy i pogoda, i klimat polityczny, będzie zupełnie inny. W kolejnych tygodniach dudabus, którym będzie podróżował po kraju, przejedzie tysiące kilometrów. Kandydat PiS odbędzie setki spotkań. A jego partyjni działacze rozwieszą na prywatnych posesjach po miastach i miasteczkach banery z jego podobizną.

W maju Andrzej Duda wygrał I turę wyborów (zdobył 34,76 proc. głosów). Teraz miał się zmierzyć już tylko z Bronisławem Komorowskim (33,77 proc.). Oba sztaby rozpoczęły morderczą walkę do końca. Kandydaci rozjechali się po Polsce. Ponownie przyjechali też do Szczecina. Bronisław Komorowski spotkał się na zamkniętym spotkaniu (wejście było na zapisy) w Trafostacji Sztuki. Kandydat PiS wszedł w tłum. Dudabus zajechał na stoczniowy plac, który szczelnie wypełnili jego wyborcy. W słoneczny majowy dzień przekonywał, że głosowanie na niego jest najlepszym wyborem dla Polski.

- Tutaj w styczniu rozpoczynałem moją kampanię. W ostatnim tygodniu przed wyborami cieszę się, że znowu jestem z państwem! - mówił do zgromadzonych.

Walka do ostatniej chwili

Na ostatniej prostej były też bezpośrednie potyczki telewizyjne (przed I turą Bronisław Komorowski nie wziął udziału w debacie z innymi kandydatami). I praca od świtu do nocy. Na dobę przed ogłoszeniem ciszy wyborczej Andrzej Duda nie położyć się spać. Ostatnie 24 godziny spędził w trasie, spotykając się z kolejnymi wyborcami.

Kandydatowi PiS w jego drodze do Belwederu towarzyszyła żona i 20-letnia córka. Ich wsparcie ocieplało wizerunek Dudy. Zaangażowanie jego rodziny doprowadziło nawet do tego, że w ostatnich dniach kampanii pokazały się Polakom dzieci Bronisława Komorowskiego. To było spore zaskoczenie, bo przez pięć lat prezydentury Komorowskiego u jego boku widywaliśmy tylko żonę. Dzieci chciały zachować prywatność. Ale nawet rodzina (mogliśmy zobaczyć również matkę Komorowskiego) nie mogła na ostatnim etapie prezydentowi. 24 maja wybory wygrał Andrzej Duda. Cegiełkę do jego zwycięstwa dołożył Paweł Kukiz, który rozkręcał niechęć do rządzącej od 8 lat Polską Platformy. Rockman zajął 3. miejsce w I turze wyborów, w której startowało 11 kandydatów.

A kim jest nowy prezydent? Andrzej Duda (rocznik 1972) pochodzi z Krakowa. Po skończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę naukową i zdobył tytuł doktora. W 2005 r. został doradcą klubu parlamentarnego PiS, a rok później - wiceministrem sprawiedliwości. W 2008 r. rozpoczął pracę w Pałacu Prezydenckim u boku prezydenta Lech Kaczyńskiego, jako podsekretarz stanu. Pracował tam do 2010 r. Następnie został radnym Krakowa, a rok później dostał się do Sejmu. W 2014 r. został wybrany europosłem, w tym roku - prezydentem RP. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Na zdjęciu: W maju na placu przed Stocznią Szczecińską na kandydata PiS czekały tłumy sympatyków.

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

 

Komentarze

2-Cywilnych i bez psa,
Odp. do Gustlika...Lepiej wypadles w 4-ch Pancernych i Pies... jak teraz tutaj z ta swoja "glupkowata" wypowiedzia ! !
2015-08-09 21:05:32
Piotr Wójcicki
@Olo 1. Z tym państwem świeckim może rzeczywiście się zagalopowałem, ale fakt faktem, że Polska nie jest państwem wyznaniowym, a neutralnym światopoglądowo, w którym istnieje rozdział Kościoła od państwa. Od dłuższego czasu mam jednak nieodparte wrażenie, że ów rozdział istnieje jedynie na papierze. 2. Nie zrozumiał mnie Pan - ja nie mówię, że nigdzie nie ma uroczystości religijnych przy okazji państwowych. Mnie chodzi o ich skalę. A ta jest groteskowo-pompatyczna. 3. Wiem jak wygląda i jak jest skonstruowany film "Mgła". Jest tendencyjny, przedstawia tylko jeden punkt widzenia i wielbicielom teorii spiskowych z pewnością się spodoba. I nie bez powodu nazywa się "Mgła". 4. Proszę mi wskazać w którym to niby momencie obraziłem prezydenta Dudę, bo chyba coś mi umknęło.
2015-08-08 17:26:09
Gustlik
Dzisiejsza piekielna pogoda to przedsmak tego co czeka nas w czasie pięcioletnich ( oby nie ) rządów "dudusia" i "szydełkowatej" !
2015-08-08 11:22:55
Olo
Panie Piotrze Wójcicki, co Pan wypisuje. W każdym demokratycznym kraju obok uroczystości państwowych sa też religijne. Kraje protestanckie to kraje z kościołami narodowymi (do tej pory w Dani religia jest obowiązkowa), głową Kościoła anglikańskiego jest władza świecka- Królowa, a w Niemczech prezydentem jest pastor. Polska nie jest krajem "swieckim", nie ma takiego kraju w UE oprócz Francji która jest laicka (a nie świecka). Filmu "Mgła" też Pan nie ogladał- to są wspomnienia ludzi, którzy byli na miejscu wypadku, nie ma tam żadnych teorii spiskowych. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. I nie obrażać nowego prezydenta bo na razie zaprezentował się z bardzo dobrej strony.
2015-08-07 18:46:09
Kierowca,
Panie Prezydencie A. Duda, rowniez i Panu ZYCZE szerokiej i szczesliwej drogi na najblizsze 5 lat ! !
2015-08-07 09:16:54
Piotr Wójcicki
@lolek Uwielbiam taką logikę: popieram Dudę - jestem normalny, zaś inni są nienormalni. Wszędzie ludzie różnią się w sprawach polityki, ale to nie znaczy, że adwersarzy należy obrażać. Ja kogoś kto głosuje na PiS nie uważam za wariata czy zdrajcę, ale ci głosujący na PiS właśnie za takiego przeważnie by mnie uważali. I na tym polega różnica.
2015-08-07 09:14:33
lolek
Wszyscy normalni Polacy mają nadzieję na dobrą zmianę. Chcemy polityków służących społeczeństwu. Pan prezydent Andrzej Duda już udowodnił, że taki właśnie jest (słynna sprawa dzieci Bajkowskich). Oby się nie zmienił!
2015-08-07 07:18:00
Piotr Wójcicki
Film "Mgła" to istne propagandowe kuriozum dla wielbicieli teorii spiskowych, a powoływanie się na niego prze poważną dziennikarkę w poważnym dzienniku o zasięgu regionalnym to kuriozum drugie. Widać, że red. Ławrynowicz doczekał się godnego następcy. Czekam aż dziennikarze i komentatorzy "Kuriera" zaczną pisać, że "każdy powinien obejrzeć" filmy o ludziach-gigantach (podobno żyli tacy na Ziemi przed wiekami), Wielkiej Stopie, potworze z Loch Ness czy o tym jak Amerykanie NIE wylądowali na Księżycu. Litości... Kiedy będę chciał posłuchać bajek, to sobie wypożyczę audiobooka. Nie jestem pewien czy nie było nigdy w wolnej Polsce takich tłumów wiwatujących na cześć polityka. Może były, może nie, nieważne. Ważne jest to, że miarą wartości człowieka nie jest liczba wiwatujących osób. Bywało, że ludzie wielcy byli zakrzykiwani czy ignorowani, a dyktatorów oklaskiwały tysiące, tak więc nie przesadzajmy z tym. A jeszcze ważniejsze - i zupełnie niezrozumiałe dla kogoś trzeźwo myślącego - jest to, że prezydent Duda jest traktowany jak Archanioł Gabriel, który zstąpił z niebios, by uratować lud cierpiący męki piekielne. Z jakiego powodu? Bo ładnie się uśmiechał i sypał obietnicami jak z rękawa? Widział ktoś poważny demokratyczny kraj, w którym istnieje rozdział kościoła od państwa, a w którym nowo wybrany najwyższy przedstawiciel władzy publicznej bierze udział w wielkiej mszy, z całym pompatycznym ceremoniałem, przypominającym dawne koronacje królów?! Nie ma takiego państwa. Jesteśmy państwem świecki, a nie kościelnym! Prezydent Duda może sobie uczestniczyć w nabożeństwie, ale prywatnie! Brakowało jeszcze, by dwa gołąbki osadziły wawrzyn na szlachetnej głowie prezydenta... Zaiste, turyści zagraniczni mogą przyjeżdżać do Polski na takie wydarzenia, bo nigdzie indziej w Europie czegoś takiego nie uświadczą - odpust do potęgi entej. Nie głosowałem na Dudę, ale - wbrew temu co czynią niektórzy jego przeciwnicy - nie będę opowiadał głupot, że nie jest on moim prezydentem. Oczywiście, że jest, bo wygrał demokratyczne wybory i jest prezydentem Polski, a więc i moim, więc dobrze mu życzę, bo dobrze życzę Polsce. Ale nie róbmy z niego świętego, bo to śmieszne i dziecinne! Czym Duda przywraca godność zwykłym ludziom? Uśmiechami, ściskaniem dłoni, robieniem "selfie" i wypowiadaniem okrągłych zdań, które chcą usłyszeć? Litości... Ja się nie uważam za człowieka szczególnie "niezwykłego", ale nie odczuwam, by prezydent Duda, który do tej pory nie zrobił NIC, przywrócił mi godność. Trochę więcej dystansu, a mniej egzaltacji - te proporcje są wskazane nie tylko w życiu, ale i w dziennikarstwie. Smutne, co dzieje się od jakiegoś czasu z "KS", bardzo smutne.
2015-08-07 07:16:43
czytelnik
@ Co TO jest? Kurier się bohatersko stawia nowej władzy.
2015-08-07 06:05:28
Czytelnik Kuriera...
Gorszym od Pana Bronka to na pewno nie bedzie, a ze duzo lepszym, to wskazuja juz wszystkie znaki na Ziemi i Niebie ! !
2015-08-06 23:06:42
ted
I po " bulu i nadzieji " - he he he ! Teraz panie Bronek zmień pracę i weź kredyt tak jak doradzałeś albo na emigrację - emigracja to nie tragedia jak mawia twoja małżonka !!
2015-08-06 19:04:09
Co TO jest???????
..
2015-08-06 16:32:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy