środa, 18 września 2019.
Strona główna > Kraj > Jajko to najbardziej czytelny i uniwersalny symbol życia

Jajko to najbardziej czytelny i uniwersalny symbol życia [FILM]

Jajko to najbardziej czytelny i uniwersalny symbol życia
Data publikacji: 2018-04-01 07:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-02 02:59
Wywietleń: 1006 320734

Jajko zawsze kojarzone jest z początkiem, zarodkiem, a jednocześnie z czymś, co dopiero zapowiada właściwe życie. To uniwersalny symbol życia, chyba najbardziej czytelny i oczywisty spośród wszystkich symboli – mówi etnolog dr Damian Kasprzyk z Uniwersytetu Łódzkiego.

 – Wśród wielu atrybutów wielkanocnych takich jak baranek, zajączek, palma najważniejszym elementem jest jajko. Jednak obecność jajka w koszyczku, a także na stołach w rozmaitej formie, to element o dłuższej tradycji i o wiele głębszej historii niż ta chrześcijańska – mówi dr Damian Kasprzyk z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ.  Jak dodał, jajko pojawia się w wielu mitach, legendach czy świętych historiach. W wielu mitologicznych tekstach to wszechświat mieści się w gigantycznym jajku. Także niektórzy bogowie czy herosi z mitologii greckiej wykluli się z jaja. Z kolei jajo umieszczano w egipskich czy starorzymskich grobowcach, gdzie symbolizowało nadzieję na dalsze życie w innym wymiarze. 

 

– Jajo towarzyszyło człowiekowi wszędzie tam, gdzie coś zaczynano, budowano. Dlatego też jaja, czasami w wielkich ilościach, wrzucano pod fundamenty budowanych domów, świątyń, pałaców i innych budowli – dodał. – U Słowian, choć nie tylko, jajko związane było z bóstwami solarnymi i symbolizowało narodziny i życie. Pojawienie się jajka w symbolice chrześcijańskiej było związane z jego symboliką jajka jeszcze w świecie pogańskim i w chrześcijaństwie została ona po prostu zachowana. W przypadku Świąt Wielkanocnych mamy do czynienia ze zdwojonymi okolicznościami narodzin i początku. Mamy bowiem z jednej strony Zmartwychwstanie Chrystusa, co oznacza początek wiary i religii. Z drugiej zaś strony Wielkanoc to okres szczególny, ponieważ niezależnie, kiedy w kalendarzu wypada, to zawsze jednak w tym samym czasie przyroda budzi się do życia. W związku z tym obecność jajka jako symbolu życia, płodności, odradzania się jest tutaj czymś jak najbardziej oczywistym i można powiedzieć, że jest to wręcz symbol niezbędny.

Ekspert podkreślił, że jaja zdobiono i zdobi się właściwie na cały świecie – od Ameryki, przez Europę, aż po Daleki Wschód.

– Oczywiście nie musi mieć to koniecznie zawsze związku z religią. W wielu kulturach jajo zdobiono w celach magicznych po to, aby jakieś zjawiska sprowokować bądź też jakieś niebezpieczeństwa oddalić. Zdobienie było domeną kobiet. Być może wyjaśnienia tej sytuacji można by doszukiwać się w pewnych legendach i podaniach z terenów Grecji czy Bałkanów. Tam bowiem zdobienie jajek łączono z postacią Marii Magdaleny. Otóż Maria Magdalena miała zanieść królowi Herodowi ozdobione jaja po to, aby wybłagać u niego litość dla Jezusa. W innych legendach Maria Magdalena zanosi jajka strażnikom, którzy pilnują Jezusa po jego pojmaniu – wytłumaczył.

Film: PAP

Komentarze

Najwazniejszy poczatek
No i bardzo wazne sa tez te miejsca... gdzie te jajka czy Jaja sie wpierw "przemieszczaja i sa obmacowywane" czy sa wystarczajco twarde !!
2018-04-01 14:57:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie