czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Jadą do Londynu po napaściach na Polaków

Jadą do Londynu po napaściach na Polaków

Jadą do Londynu po napaściach na Polaków
Data publikacji: 2016-09-04 20:34
Ostatnia aktualizacja: 2016-09-07 12:58
Wywietleń: 1659 152622

Szef MSZ Witold Waszczykowski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz szef MSWiA Mariusz Błaszczak mają pilnie wyjechać do Londynu - jak informował MSZ - w "związku z incydentami, do których doszło w ostatnim czasie, i które skierowane były przeciwko polskim obywatelom na Wyspach".

W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. To tam kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął inny polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym.

- Ministrowie udadzą się do Wielkiej Brytanii na polecenie pani premier - poinformował PAP Bochenek w niedzielę wieczorem. Jak zaznaczył, szczegóły wyjazdu są obecnie ustalane.

Dopytywany, czy do wyjazdu dojdzie w ciągu najbliższych dni, jeszcze w rozpoczynającym się tygodniu, odpowiedział: "Zależy nam, by do wyjazdu doszło możliwie szybko".

Do ataku na Polaków w niedzielę nad ranem doszło ledwie kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia, upamiętniający śmierć zabitego Polaka.

- Nasze służby konsularne potwierdziły, że dzisiaj nad ranem ok. 3.35 w centrum Harlow zostali pobici dwaj Polacy. Ofiary ataku zostały przewiezione do szpitala. Jeden z naszych rodaków opuścił już szpital na własne życzenie - informował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Według komunikatu policji hrabstwa Essex, z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa czterech lub pięciu mężczyzn pobiła dwóch trzydziestokilkuletnich Polaków, którzy następnie trafili do szpitala - jeden ze złamanym nosem, drugi z rozciętym łukiem brwiowym. Według policji, obaj zostali wypisani po kilku godzinach.

Rzecznik policji w Essex powiedział - podał Sobczak - że to potencjalny atak na tle rasistowskim, nie jest on jednak łączony z ostatnim atakiem, w wyniku którego zmarł polski obywatel.

- Policja zwiększyła liczbę patroli. Sprawę ataku prowadzi Wydział Kryminalny w Harlow. Do tej pory nikt nie został zatrzymany - poinformował dyrektor, dodając, że polskie służby konsularne pozostają w kontakcie z policją.

- W związku z ostatnimi incydentami polski ambasador spotka się m.in. z władzami Home Office (brytyjskiego MSW) i wiceministrem edukacji oraz Polonią - zapewnił Sobczak.

O sytuacji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii rozmawiali w sobotę w Warszawie szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii Witold Waszczykowski i Boris Johnson. Podczas konferencji po spotkaniu mówili, że nie ma zgody na ksenofobię. Szef polskiej dyplomacji podkreślał, że liczy na zapobieganie przez służby brytyjskie przypadkom ksenofobii. (PAP)

Fot. PAP/Jakub Kamiński

Na zdjęciu: ministrowie spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski (z prawej) i Wielkiej Brytanii Boris Johnson, podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Belwederze w Warszawie. Tematem rozmów szefów dyplomacji był m.in. ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii, w tym zabójstwo polskiego obywatela w Harlow.

Komentarze

nz
buhahha antyimigrancka partia jedzie do anglii aby bronic polakow ktorzy tam sa imigrantami wraz z ministrem brytyjskim ktory byl za brexitem, samozaoranie poziom pislam,jedzcie i nie wracajcie
2016-09-05 10:14:55
GB albo PL ??
Wszedzie dobrze... ale we wlasnym domu najlepiej ! Jedno jest tez pewne, ze zachowanie niektorych Polakow w innych Krajach - bije wszelkie rekordy !!
2016-09-04 23:02:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy