poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > J. Kaczyński o reparacjach: Mamy szanse

J. Kaczyński o reparacjach: Mamy szanse

J. Kaczyński o reparacjach: Mamy szanse
Data publikacji: 2017-09-24 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-26 12:15
Wywietleń: 1768 293668

Sprawy reparacji wojennych nie traktuję, jako beznadziejnej od strony finansowej; uważam, że mamy szanse - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy". Ważne, że ta sprawa pojawiła się publicznie, że stanęła jako problem - ocenił.

- Ważne jest to, że sprawa (reparacji) pojawiła się publicznie, że stanęła jako problem. Nawet w Niemczech można było usłyszeć głosy, że co prawda oni nie zapłacą, bo nie chcą czy nie mogą zapłacić, ale, że polskie racje istnieją i mają swoją wagę – powiedział Kaczyński w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałek.

- Ja tej sprawy nie traktuję jako beznadziejnej od strony finansowej, uważam, że mamy szanse - stwierdził lider partii rządzącej.

Według niego ma ona także "inne zalety", ponieważ - jak uzasadniał Kaczyński - "jest okazją do pokazania tego, co w Polsce naprawdę się działo w czasie II wojny światowej".

- To jest bardzo skuteczne odwrócenie tej tendencji, która prowadziła do uznania nas za niemalże sojuszników ówczesnych Niemiec. To jest wartość sama w sobie, wielka wartość – zaznaczył prezes PiS.

W ubiegłą sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się w rozmowie z PAP do reparacji od Niemiec, ocenił, że "kiedy będziemy mieli jasność, co do kwestii prawnej, strat ludzkich, gospodarczych, to trzeba będzie te elementy osadzić w pewnym kontekście bieżącej polityki międzynarodowej, bilateralnej polityki polsko-niemieckiej i to wymaga decyzji daleko wykraczającej poza MSZ".

Jak podkreślił, "potrzeba więcej analiz, ponieważ różne decyzje były podejmowane w różnych sytuacjach, np. te z 1953 r. Mieliśmy wtedy do czynienia z zupełnie inną Polską, pytanie, czy suwerenną, czy decyzje były też suwerennie podejmowane w NRD, czy też w obu przypadkach nie podjęto ich pod wpływem dominacji w tej części Europy Związku Sowieckiego".

Według ministra spraw zagranicznych "to są liczne wątpliwości, które mogą prowadzić do pytania, czy taka decyzja w ogóle została podjęta, czy ma jakąś wartość w prawie międzynarodowym".

(pap)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

12334
"Angela:dej reparacja mam hory narud-premier"
2017-09-25 17:31:04
Tlo
A może Izraela ?
2017-09-25 13:27:28
Olt
Ten człowiek działa na korzyść Rosji
2017-09-25 11:10:33
Zachodnia 1/3... a Wschodnie 2/3......
Do Jaruna, jonatana itp....!!! Czyli ze Polska "byc moze" bedzie musiala oddac obecne Ziemie Zachodnie czyli 1/3, to Wschod bedzie musial Nam rowniez oddac zabrane Ziemie Wschodnie czyli 2 x wiecej... a wiec 2/3 !! A Wy, to gdzie... wtedy bedziecie chcieli sie w takiej Sytuacji dalej... PO-przeprowadzac i PO-nownie "ZA-kotwiczyc" ???
2017-09-25 10:57:24
taka prawda
Z pochodzenia jest Żydem i go serce po Polsce nie boli.
2017-09-25 08:38:11
Proste
Czyli Kaczyński za reparacje chce oddać Niemcom Szczecin i Wrocław
2017-09-25 07:37:21
jonatan
Kaczyński otwiera "puszkę Pandory" i nie wiadomo tylko czy świadomie, czy z głupoty :(. Irytuje mnie to, że ten człowiek traktuje Polskę jak swój prywatny folwark, a przecież opozycja reprezentuje dużą część społeczeństwa, której wizja Polski Kaczyńskiego wcale nie odpowiada. Ale co tam, ten pan robi w Polsce co chce. Kłótliwy i arogancki, skrócił już nas ze wszystkimi. Źle to wróży na przyszłość.
2017-09-24 22:12:41
Jarun
Minęły 72 lata od zakończenia wojny ? Kto ma płacić w Niemczech: Turcy (3mln), Polacy(2mln), Rosjanie i rosyjskojęzyczni(2,5mln) emigranci z państw arabskich (3 mln). A może prawnukowie ? Jeżeli płacić i po sprawiedliwości, to Niemcy (jako państwo) powinni zapłacić. W takim razie bądźmy i my sprawiedliwi. Jeżeli przyjedzie Niemiec do Szczecina i zażąda zwrotu kamienicy, pokaże dokumenty, to należy zwrócić jego własność. To budował jego dziadek i pradziadek, a nie szabrownik z centralnej Polski! Poza tym, zabraliście nam ziemie, powie Niemiec (nie szkodzi, że Armia Czerwona dała ją wam w podarku!), to zapłaćcie za każdy hektar, za każdy metr. Te ziemie zachodnie - to radziecki łup wojenny ! Jasne?! My wam oddamy za zniszczone miasta, a wy nam oddacie zagrabione przez sowietów i Polaków północno-zachodnie ziemie. No co, brak argumentów? Ale kaczor aby się kłócić, to intrygant. Wie, że Niemcy nie dadzą mu grosza, ale kłócić się będzie-taki charakter.
2017-09-24 21:51:27
Aleksy
Mamy takie same szanse na reparacje jak Rosjanie.Od Francji za spalenie Moskwy przez wojska Napoleona.
2017-09-24 21:07:10
cap kościelny
Tym razem przyznaję rację Kaczyńskiemu. Trzeba Niemcom nieustannie przypominać o ich niecnych czynach. Reparacji nie otrzymamy,bo zrabowane złoto faszystów jest zdeponowane w Banco Ambrosiano w Lochach Watykanu... " Ważne jest to, że sprawa (reparacji) pojawiła się publicznie, że stanęła jako problem.... "stwierdził Kaczyński. Zresztą,Niemcy ciagle Polaków dręczą pyskówkami typu"polski Oświęcim,polskie obozy śmierci, Polak Hans Frank..." Więc można im przypominać o ich długach jak to robi Kaczyński i jego PiSdzielcza ekipa.
2017-09-24 19:34:44
Świnoujścianka
Zgadzam się z internautą "zak" w całej rozciągłości.
2017-09-24 18:42:34
zak
Czy Polska otrzyma jakieś reparację tego jeszcze nie wiadomo. Ale przynajmniej uśpieni volksdeutche dzięki tej dyskusji ujawniają się. Jeśli ktoś neguje to ,że Polsce należy się zadośćuczynienie za wyrządzone szkody i zbrodnie na Polakach to nie ma wątpliwości kim jest.
2017-09-24 17:58:21
Jarun
Nie pierwszy raz prezes Kaczyński oszukuje naród. Mówi to, co ludzie chcą usłyszeć: dostaniemy miliardy euro. Przez 7 lat dawał do zrozumienia, że Tusk, Putin i Merkel dokonali zamachu na jego brata. Raptem cisza w reżymowej telewizji TVP1,2,Info - temat nie istnieje. Teraz też jest to gadka na wewnętrzny użytek. "My pisiory dobrzy, to złe szkopy nie chcą nam zapłacić za straty wojenne". Tani, prosty chwyt. A tak na poważnie. Po 70 latach, komu i za co maja płacić? Jeszcze domagajmy się od Szwedów za najazd "Potop".
2017-09-24 17:41:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy