Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

IPN: Za zamachem na Jana Pawła II stał wywiad bułgarski

Data publikacji: 2017-05-13 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 10:26
IPN: Za zamachem na Jana Pawła II stał wywiad bułgarski
Historyk i dziennikarz "Gościa Niedzielnego" dr Andrzej Grajewski podczas spotkania w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Spotkanie poświęcone było nowym ustaleniom w sprawie zamachu na Jana Pawła II na pl. św. Piotra w 1981 roku. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski  

Za zamachem na papieża Jana Pawła II, do którego doszło 13 maja 1981 r. w Rzymie, stał wywiad bułgarski - przypominają prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Mehmet Ali Agca nie działał sam, był tylko cynglem, wykonującym zlecenie służb - zapewniają.

W sobotę mija 36. rocznica próby zabójstwa Jana Pawła II. Na pl. św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r. o godz. 17.17 do papieża strzelał 23-letni Turek Mehmet Ali Agca. W 2006 r. pion śledczy IPN w Katowicach wszczął śledztwo, którego celem było ustalenie okoliczności przygotowania do zamachu, opisanie jego przebiegu oraz ujawnienie działań dezinformacyjnych prowadzonych przez służby specjalne bloku wschodniego w latach 80 XX w. Papież Jan Paweł II wybaczył sprawcy próbę zabójstwa i 27 grudnia 1983 r. odwiedził go w więzieniu.

Pomoc prawna

Prokurator IPN Michał Skwara, który prowadził śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II, przypomniał, że Instytut uzyskał pomoc prawną m.in. z Niemiec, Bułgarii i Włoch. Kluczowe dla postępowania okazały się archiwalia dotyczące bułgarskich i niemieckich służb specjalnych.

- Ten materiał był na tyle silny, że wydając postanowienie o wszczęciu śledztwa założyłem, że mamy w istocie do czynienia z istnieniem dwóch związków przestępczych - powiedział Skwara. - Po pierwsze istniał związek przestępczy o charakterze zbrojnym, który działał od listopada 1979 r. do momentu zamachu (...), jego częścią byli funkcjonariusze państwa komunistycznego. Drugi związek przestępczy działał już po zamachu i jak wynika z dokumentów niemieckich był zaangażowany w akcję dezinformacyjną, która miała na celu odwrócenie uwagi od rysującego się wówczas śladu bułgarskiego.

Prokurator podkreślił przy tym, że nie jest prawdą, że pytanie czy Ali Agca działał sam do dziś pozostaje bez odpowiedzi.

- To się da procesowo udowodnić, że w przygotowaniu i przeprowadzeniu zamachu na Jana Pawła II uczestniczyli funkcjonariusze wywiadu bułgarskiego, którzy wykorzystywali w tym celu osoby z tureckiego świata przestępczego - podkreślił. Przypomniał też, że IPN ma dowody na to, że dezinformację dotyczącą zamachu przeprowadzały służby specjalne byłej NRD - Stasi we współpracy z wywiadem cywilnym Ludowej Republiki Bułgarii. Jak zaznaczył, zgromadzona dokumentacja wskazuje, że fałszowanie śladów działo się z inspiracji władz sowieckiej Rosji.

Ali Agca nie działał sam

Prokurator Ewa Koj, naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, podkreśliła, że dopiero pomoc prawna z Bułgarii wniosła nowe fakty do śledztwa.

- Od samego początku było wiadome, że zbrodnicze przedsięwzięcia na taką skalę nie udałyby się jednemu człowiekowi - powiedziała Koj.

Szefowa katowickiego pionu śledczego IPN zwróciła też uwagę na słowa samego Jana Pawła II, który w rozmowie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem (w publikacji "Pamięć i tożsamość") powiedział: "Ali Agca jest, jak wszyscy mówią, zawodowym zabójcą, co znaczy, że zamach nie był jego inicjatywą, ale że ktoś inny to wymyślił, ktoś inny to zlecił".

Umocowanie zamachu w Moskwie

Historyk i publicysta dr Andrzej Grajewski, który wspólnie ze Skwarą napisał książkę "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy" również zwraca uwagę na umocowanie zamachu w Moskwie.

- Nie znaleziono dokumentów świadczących o sowieckim mocodawstwie dla działań Bułgarów i potem dla działań Turków. Tylko jest pytanie: po co Bułgarii byłoby organizowanie zamachu na papieża, której nie przeszkadzał? Katolicyzm jest tam mniejszością, więc jeżeli się w to zaangażowali, a zaangażowali się na pewno, to zrobili to tylko na zlecenie" - powiedział Grajewski.

Podkreślił też, że w archiwach w Rosji wciąż mogą znajdować się dokumenty, które dotyczą zamachu na Jana Pawła II i nie ma powodu, by przypuszczać, że zostały one zniszczone. Dodał, że w tej sprawie powinna powstać międzynarodowa grupa specjalistów, którzy biorąc pod uwagę wyniki śledztwa IPN, jeszcze raz zbadaliby tę sprawę.

(pap)

Na zdjęciu: Historyk i dziennikarz "Gościa Niedzielnego" dr Andrzej Grajewski podczas spotkania w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Spotkanie poświęcone było nowym ustaleniom w sprawie zamachu na Jana Pawła II na pl. św. Piotra w 1981 roku. 

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

niklot
2017-05-16 10:17:01
Okbu -nie myśl, a jak pomyślałeś to nie pisz. Lepiej poczytaj i posłuchaj co inni mówią. "Interes" w zamachu na papieża miało tylko CIA i USA. I tak cała wina zostanie przypisana Sowietom. Wtedy cały świat chrześcijański obraca się przeciwko Związkowi Radzieckiemu. A chrześcijan jest ponad 2 miliardy, z tego katolików jest ponad miliard.
Okbu
2017-05-15 16:45:45
Jedna z przyczyn upadku bloku radzieckiego, byl zamach na papieza - czy Bulgaria lub Rosja mialy interes w atakowaniu papieza? Po upadku ZSRR Kosciol doszedl do wladzy i pieniedzy - gdzie tu interes w zamachu na papueza? Kto ma z tago zysk?
Jarun
2017-05-15 10:06:21
Europa nie traktuje Polski poważnie. Nawet porozumienia przeniesiono na Białoruś do Mińska. Łukaszenka jest bardziej poważnym człowiekiem niż był premier Tusk, Kopacz, czy Szydło. Tak uważają na Zachodzie. Nie słychać krytyki pod adresem Łukaszenki?! Premier która nie potrafi powiedzieć kilka zdań od siebie -tylko czyta z kartki, prezydent podniecający się własnymi słowami, wygłaszający patriotyczne apele, prezes z premierem obowiązkowo na miesięcznicy czyli procesji z kościoła i przemowa prezesa z taboretu i tak od 7 lat - czynią z Polski pośmiewisko. Co to... w Paryżu, Londynie, Berlinie nie widzą, że najważniejsze osoby w państwie - chodzą co miesiąc na procesję, a po mszy ich lider krzyczy i grozi oponentom, że ich zniszczy. Minister wojny z obłąkańczym uśmieszkiem, widzący francuskie okręty w rosyjskich bazach (sprzedanych za jednego dolara), nadający militarne ordery pulchniutkim "miśkom" albo dziennikarzom radiowym. To wszystko czyni z Polski państwo niepoważne, groteskowe, gdzie faktyczną władzę sprawuje nie prezydent czy premier, ale prezes. Prokurator IPN Michał Skwara wydał biuletyn informacyjny zgodnie z duchem myśli pierwszego sekretarza komitetu centralnego PiS-u prezesa Jarosława. Propaganda skierowana jest do ludności tubylczej i zawiera wytyczne: jak mają myśleć Polacy. A, że to stek bzdur i domysłów... nie szkodzi ...ktoś zaprzeczy - to powiemy, że jest rosyjskim agentem. Tak jak "zamach smoleński". Jeżeli ktoś twierdzi, że to była katastrofa - to nie jest Polakiem, ale na pewno jest agentem albo zdrajcą. Tak czy siak -kula w łeb.
Gość
2017-05-15 09:04:29
do poniższej Marysiu -to wszystko zrobił Tusk i PO. Już wiesz? Uffff - odetchnij. Tak jak myślałaś.
Do Jaruna...
2017-05-15 00:18:58
Ales sie "na-po-cil" ! A Kto... po-kierowal czy sterowal Wywiadem Bulgarskim ?
niklot
2017-05-14 22:04:22
Marysia jak byś nie zmieniała nicki to i tak choroba (paranoja) się odzywa. Ty kończąc zdanie zapominasz co było na początku zdania :-) Naprawdę. Marysia (PO-minięta gdy dawali rozum) schizofrenia jest nieuleczalna i nikt cię nie zamierza przekonywać. A wiesz, że Presley żyje? Uważaj na sztuczną mgłę i kosmitów.
Marysia
2017-05-14 21:14:36
ALE wymyslili!!! Moze jeszcze posadza Niemcow ktorzy w Bulgarii wybudowali czyli zainwestowali swoja kasiore we wszystkie bulgarskie kurorty i to za czasow NIKITY. Zostawcie Szanownego Naszego Papierza Jana Pawla- CZLOWIEKA PATRIOTE ktory pierwszy odwaznie nazwal rzeczy po imieniu w czasach plugawienia Polakow i naszej WIARY. Wszyscy WIEMY kto stal za tym zamachem i NIKT NAM tego nie zmieni. A tym co wskrzesaja wypaczenia dla mlodych pokolen chrzescijanskich kieruje do "Lecznicy Zapomnienia" pod kremlem.
sekretariat
2017-05-14 15:40:20
Pan Jarun nie poczytuje odpowiadać na plebejskie zaczepki anonimów.
do @ Jarun-a
2017-05-14 12:19:25
Cyt. "... okręty podwodne Rosjanom"?....Piknikujesz nad Odrą, czyt. chlejesz to nie siadaj do kompa..P.S. z tym "śladem" od CIA to się zgadzam, sam śledziłem ów ślad, Ci z IPN-u podtrzymują teorię iż; "Agca strzelał, a pan Bóg kulkę nosił".
Jarun
2017-05-14 09:16:03
IPN tworzy nowe fakty i pisze nową historię. Wczoraj w telewizji (chyba na "Stop klatce"?) odnośnie zamachu na papieża Jana Pawła 2 wypowiadali się dziennikarze z USA i agenci CIA. Przyznali, że "ślad bułgarski" został sfabrykowany przez CIA, aby pogrążyć Związek Radziecki. Ali Agca, który odsiadywał dożywotni wyrok za morderstwo dziennikarza, "jakimś cudem" wyszedł z tureckiego więzienia (prawdopodobnie za sprawą agentów CIA). Tak mówili dziennikarze amerykańscy! Słusznie zakładali, że zamach na papieża będzie przypisywany radzieckiemu KGB. Sowieci nakazali m.in Bułgarom aby od papieża trzymali się z daleka. Prokurator IPN Michał Skwara uważa, że większość Polaków to głąby i każdy "kit można wcisnąć". Cyt:"przypomniał, że Instytut uzyskał pomoc prawną m.in. z Niemiec, Bułgarii i Włoch. Kluczowe dla postępowania okazały się archiwalia dotyczące bułgarskich i niemieckich służb specjalnych." Rozumowanie typowego matołka. Każdy przestępca zaciera ślady zbrodni i nie ujawnia, nie chwali się. Takie zlecenia są na telefon, żadnych dokumentów, podpisów. Ale nasz dzielny "Columbo" z IPN ma z góry narzuconą tezę i jej się trzyma. Maciarewicz też widział - jak Egipcjanie sprzedają najnowocześniejsze okręty podwodne Rosjanom za 1 dolara. Z tego wniosek, że za paczkę papierosów można kupić 5 okrętów. Merkel, Putin i Tusk też zmówili się, żeby zabić "prezydenta tysiąclecia". Widocznie coś tam doszło do uszu Angeli i coś musiała nagadać prezesowi (oczywiście okrężną drogą), bo ostatnio "niemiecki ślad" urwał się...jest pomijany. IPN je z ręki prezesa i pisze na zamówienie albo pod dyktando prezesa. Żadnego PiS-u nie ma ! Jest Prezes i Słudzy (prezesa). IPN to pisowska jaczejka.
Dziwne...?
2017-05-14 00:55:58
Ze tez nikt, nawet Watykan i Fiat nie wpadli na po-mysl... by skonstruowac juz wowczs kulood-po-rny "Pappa-Mobile" ?? Czyli ze cos "slabo" sie te Kardynaly i Biskupy przed po-strzalem modlili... i powinni dostac chocby pisemna nagane ! Zreszta, jak by nie zrobili tego tam, to zrobili by to gdzie indziej... gdyz Po-lityczne "Licho nigdy nie spi" !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA