Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

IMGW: tegoroczne lato może być ekstremalnie ciepłe, w czerwcu nawet 36 st. C

Data publikacji: 13 maja 2024 r. 12:43
Ostatnia aktualizacja: 13 maja 2024 r. 12:43
IMGW: tegoroczne lato może być ekstremalnie ciepłe, w czerwcu nawet 36 st. C
Fot. PAP/Darek Delmanowicz  

Z prognozy długoterminowej wynika, że lato tego roku może być ekstremalnie ciepłe. Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Walijewski zauważył, że według prognozy czerwiec, lipiec i sierpień mają być miesiącami, gdzie temperatura przekroczy normę i pojawią się upały.

"W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości" – podkreślił w rozmowie z PAP.PL rzecznik IMGW.

Dodał, że te fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. "To z jednej strony dobra wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej strony tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia" - wyjaśnił.

Klimatolodzy zwracają uwagę, że będą się też pojawiały noce tropikalne, gdy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

"To też może być problem dla naszego organizmu, ponieważ wtedy nie wypoczywamy i nie regenerujemy się" - stwierdził Walijewski.

Dodał, że wraz ze wzrostem temperatury pojawią się burze, silny wiatr i intensywny deszcz z gradem oraz trąby powietrzne. "Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów meteorologicznych" - podsumował Walijewski.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@P.
2024-05-13 15:21:36
Będą pisać prawdę tylko ty jej nie zrozumiesz bo przecież nie osiadasz elementarnej wiedzy - np nie wiesz co to znaczy ppm.
P.
2024-05-13 13:08:13
Ciekawe co będą pisać denialisci klimatyczni siedząc w swoim autku z klima

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA