sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Kraj > I prezes SN M. Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy

I prezes SN M. Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy

I prezes SN M. Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy
Data publikacji: 2018-07-17 18:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-06 21:16
Wywietleń: 1410 338903

I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy - poinformował we wtorek w komunikacie rzecznik SN Michał Laskowski. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, Gersdorf miała przebywać na urlopie do 19 lipca. Według Kancelarii Prezydenta Małgorzata Gersdorf nie może być na urlopie, bo jest sędzią w stanie spoczynku.

"Uprzejmie informuję, że dzisiaj, 17 lipca 2018 r., Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf przerwała urlop wypoczynkowy i powróciła do pracy" - głosi komunikat sędziego Laskowskiego opublikowany we wtorek na stronie internetowej SN.

Jak powiedział PAP Laskowski, "nie ma żadnego uchwytnego, szczególnego powodu" przerwania urlopu. - Wiemy, że sytuacja wokół SN jest dynamiczna, co chwilę się coś zmienia, co chwilę są nowe okoliczności i pani prezes po prostu uznała, że czas jest taki, iż powinna jednak przerwać ten urlop i być razem z nami tutaj w sądzie, bo (...) trzeba podejmować różnego rodzaju decyzje - dodał sędzia Laskowski.

Jak zaznaczył, jednym z powodów powrotu z urlopu może być fakt, iż Sejm - być może jeszcze w tym tygodniu - będzie się zajmował projektem PiS dotyczącym m.in. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN.

Wcześniej zespół prasowy SN informował, że I prezes SN będzie na urlopie do 19 lipca. Laskowski mówił, że to "normalny urlop, a I prezes SN pracuje i korzysta z urlopu, jak każdy". - Każdy pracownik może korzystać z urlopu, otrzymując w tym czasie wynagrodzenie. Ta kwestia stanie się bardziej realna w momencie, gdy będzie należało wypłacić pani sędzi wynagrodzenie, to będzie pod koniec lipca - mówił kilka dni temu PAP sędzia Laskowski.

Rzecznik SN informował też wcześniej, że w piątek prof. Gersdorf ma przebywać w Niemczech w Karlsruhe. Jak podawano, Gersdorf ma wystąpić na cyklicznie odbywającej się konferencji poświęconej m.in. prawom człowieka. Referat ma dotyczyć rządów prawa. - Co roku są zapraszani z całego świata różni goście, w tym roku zaproszona została pani prezes - mówił wcześniej Laskowski. We wtorek zaznaczył, że wyjazd I prezes SN do Niemiec jest aktualny.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym od 4 lipca przestali - według ustawy - pełnić swoje funkcje. Mogą dalej orzekać, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN. Małgorzata Gersdorf, która ukończyła 65. rok życia, nie złożyła takiego oświadczenia. Gersdorf - wybrana na I prezesa SN w 2014 r. - podkreślała wielokrotnie, że kadencja I prezesa SN zgodnie z konstytucją trwa 6 lat.

W początkach lipca po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Gersdorf, prezesem Józefem Iwulskim kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha informował, że wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Iwulski od środy 4 lipca wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN.

Jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Iwulskiego "do zastępowania I prezes SN na czas swojej nieobecności".

Sędzia Iwulski oświadczył zaś na początku lipca, że nie jest "zastępcą, a tym bardziej następcą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf", a jedynie zastępuje ją "w razie, gdy będzie nieobecna". Zapewnił jednocześnie, że prezydent nie wyznaczył go ani nie powierzył obowiązków I prezesa, a jedynie zaaprobował jego wybór przez prezes Gersdorf.

Według komunikatu Kancelarii Prezydenta sędzia Iwulski od 4 lipca - z mocy ustawy, a nie decyzji I prezesa SN - kieruje pracami Sądu Najwyższego.

- Prezes Iwulski nadal pozostaje zastępcą I prezes SN na czas jej nieobecności w sądzie - powiedział we wtorek sędzia Laskowski.

- Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku i w związku z tym nie ma uprawnień do urlopu, nie może więc go też przerwać - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha odnosząc się do informacji rzecznika SN, że Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy.

Paweł Mucha pytany o tę kwestię podkreślił, że według Kancelarii Prezydenta Małgorzata Gersdorf nie może być na urlopie, bo jest sędzią w stanie spoczynku.

- Moim zdaniem nie ma tu żadnej doniosłości, czy ona uważa, że jest w pracy, czy uważa, że nie jest w pracy, jest na urlopie. Ona jest po prostu sędzią w stanie spoczynku. Nie może przerywać urlopu ktoś, kto jest sędzią w stanie spoczynku, bo ktoś taki nie ma uprawnienia do urlopu - zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Jak dodał, według Kancelarii Prezydenta osobą, która obecnie kieruje Sądem Najwyższym, jest sędzia Józef Iwulski.

(pap)

Fot. Sąd Najwyższy

Komentarze

Czytelnik Łukasz
Wrzawa wokół sądów nie dziwi, bo tę reformę można przyrównać do reformy rolnej. W latach 40. tam też była "nadzwyczajna kasta ludzi" z przywilejami danymi jej "od Boga". Reforma sądów jest taką samą koniecznością dziejową.
2018-07-19 16:36:35
@U2
Ciekawe ilu z was przyzna ,że Polska popselu była kolonią ue ? Totalitaryzm "elit lewicowców " i rozpierdalaczy starej dobrej Europy jest lepszy ?
2018-07-19 13:01:38
U2
Pisowskie lewactwo wyraża tutaj niczym nieposkromioną radość, że na ich oczach i przy ich udziale rodzi się totalitaryzm, który gorliwie wspierają. Ciekawe ilu z was w wolnej i zdepisizowanej Polsce przyzna się, do tych nadwornych oraz służalczych wpisów?
2018-07-18 22:36:33
ojej
Spedzała pracowicie urlop w Niemczech i znowu goni do pracy - pszczółka , mrówka ?
2018-07-18 14:46:03
Andrzej
Skad Kurier wzial prezentowane powyzej zdjecie Gersdorf? Ze studniowki?
2018-07-18 11:54:53
Do... @ & @
A & A...przeciez chyba i w S.N. musza tez znac i te naj-nizsze Uklady i ukladziki... oraz a, a... i w Swinoujsciu malo jest teraz i Emerytow na "Emerytalnym Urlopie" - skad i do granicy Niemieckiej jest rowniez bardzo blisko !!
2018-07-18 11:41:04
myślcie logicznie
Jak mogła przerwać urlop jak w ogóle nie była na urlopie - czy na emeryturze można być na urlopie?
2018-07-18 10:17:15
@&@
Jak to jest, że Platforma zrobiła z radcy prawnego sędziego i to od razu Sądu Najwyższego?
2018-07-18 09:28:39
A biorac...
Ze to Foto, jest bez "zmarszczek" - to to ile Ono ma lat...??
2018-07-18 02:43:04
Na-100-latek...
Czyli po smierci... to w jakim stanie sie jest - tez spoczynku czy wypoczynku ??
2018-07-18 02:18:26
A...
Nazwisko Gersdorf - tez ma Niemieckie po-cho-dze-nie... czy jakies inne Zagramaniczne...??
2018-07-18 02:11:50
Była prezes SN
obecnie sędzia w stanie spoczynku...
2018-07-17 19:45:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie