poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Horror na oddziale psychiatrycznym

Horror na oddziale psychiatrycznym

Horror na oddziale psychiatrycznym
Data publikacji: 2015-09-29 20:22
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-30 09:16
Wywietleń: 1978 24795

Lekarka i dwóch salowych zostało oskarżonych przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku o znęcanie się nad 42 nieletnimi pacjentami oddziału psychiatrycznego szpitala w Starogardzie Gdańskim. Oskarżeni mieli m.in. bić, szarpać, wyzywać pacjentów i karać ich zimnymi prysznicami.

O skierowaniu do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała we wtorek rzecznik prasowa gdańskiej prokuratury okręgowej Grażyna Wawryniuk.

Rzecznik wyjaśniła, że oskarżenie dotyczy Anny M. – lekarki, która pełniła funkcję ordynatora oddziału o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim oraz dwóch salowych z tego samego oddziału - Mirosława L. i Marcina O. Całej trójce oskarżonych – za fizyczne i psychiczne znęcania się nad nieletnimi pacjentami, grozi do 5 lat więzienia.

Wawryniuk poinformowała, że Annie M. zarzucono m.in., iż bezpodstawnie kazała unieruchamiać i izolować pacjentów. Lekarka miała też decydować o karaniu pacjentów zastrzykami z placebo, zimnymi prysznicami, pozbawianiem prawa do codziennego spaceru oraz ograniczaniem wizyt rodziny. Prokuratura zarzuciła jej także ośmieszanie i upokarzanie pacjentów przez przyklejanie do ich odzieży kartek z obraźliwymi napisami. Lekarka miała też zdecydować o wyprowadzeniu dwóch pacjentów w piżamach, bez obuwia na mróz i śnieg.

Obu salowym śledczy zarzucili z kolei szarpanie i bicie pacjentów (np. kluczami) oraz wyzywanie ich. Jeden z mężczyzn miał zrzucać pacjentów z łóżek i zabierać im materace, a dwóch podopiecznych + wyprowadzić w piżamach, bez butów na mróz. Drugi salowy miał też zbyt mocno zaciskać pasy unieruchamiające pacjentów.

W związku ze sprawą zarząd województwa pomorskiego odwołał ze stanowiska dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Powodem odwołania była "utrata zaufania wobec dyrektora, wynikająca z braku nadzoru nad placówką". (pap)

Fot. Dariusz Gorajski

Więcej w środowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”.

 

 

Komentarze

Zakaz
Łatwo się mścić i wyżywać na słabszych, gdy występuje się z pozycji siły,a ofiary są od takiej osoby uzależnione. Takie osoby powinny dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodu. Ciekawe, czy tak się stanie.
2015-09-30 06:12:43
Internauta,
A kamer tam nie ma...by to mozna bylo jeszcze obejrzec ? Jest tez takie powiedzenie; z jakim przystajesz... takim sie w koncu sam stajesz ! !
2015-09-29 23:38:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy