wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Gdzie trafiły pieniądze z Amber Gold?

Gdzie trafiły pieniądze z Amber Gold?

Gdzie trafiły pieniądze z Amber Gold?
Data publikacji: 2016-12-04 21:25
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-07 09:35
Wywietleń: 275 182285

Gdzie trafiły pieniądze wyprowadzone z Amber Gold, ma ustalić w śledztwie łódzka Prokuratura Regionalna. Śledczy mają dowody, że blisko 6 mln dolarów i ponad 43 mln zł z kont tej spółki przekazano liniom lotniczym OLT Express. Badane są też przepływy na rzecz innych spółek.

– Prowadzone postępowanie podjęte z Prokuratury Okręgowej w Łodzi dotyczy kwestii związanych z ewentualnym współsprawstwem, czyli poszukiwaniem osób, które miały związek z funkcjonowaniem firmy Amber Gold – innych niż kierujące spółką małżeństwo P. – co do których można mieć podejrzenie, że uczestniczyły w oszukańczym procederze, o który przed gdańskim sądem zostali oskarżeni Marcin P. i Katarzyna P. Podjęte zostało też postępowanie dotyczące finansowania działalności spółki OLT Express i wzajemnych przepływów finansowych pomiędzy spółkami – wyjaśnił rzecznik łódzkiej Prokuratury Regionalnej Krzysztof Bukowiecki.

Amber Gold to firma, która powstała na początku 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła pieniędzy i odsetek od nich.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi, w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia wobec szefa spółki Marcina P. i jego żony Katarzyny P., którzy mieli oszukać w latach 2009-2012, w ramach tzw. piramidy finansowej, w sumie niemal 19 tys. klientów spółki. Ich proces trwa od 21 marca przed gdańskim sądem okręgowym.

Grupa Amber Gold była właścicielem m.in. linii lotniczych OLT Express. Z zebranego do tej pory przez łódzkich śledczych materiału wynika m.in., że od 15 grudnia 2011 r. do 30 sierpnia 2012 r. na rzecz OLT Express przelano z kont Amber Gold 5 mln 800 tys. dolarów i 43 mln 600 tys. zł. Jak ustalono, mimo tego OLT Express nie realizowała swoich zobowiązań finansowych wynikających choćby z konieczności uregulowania rat leasingowych. W lipcu 2012 r. z powodu problemów finansowych spółka zawiesiła działalność.

– Są dowody, że pieniądze przepływały do OLT; zachodzi pytanie, czy działo się to pod właściwymi tytułami i we właściwej wysokości, skoro OLT skończyło jak skończyło. Wiadomo też, że pieniądze z Amber Gold gdzieś jeszcze – poza OLT – wychodziły. Te kwestie będą ponownie badane – zaznaczył Bukowiecki. Rzecznik prokuratury podkreślił, że śledztwo – mimo że trwa już kilka miesięcy - znajduje się na etapie wstępnym, ponieważ zespół prokuratorów, który zajmuje się weryfikacją wcześniejszych ustaleń Prokuratury Okręgowej ma do wykonania "ogrom pracy". Już na obecnym etapie postępowania wyodrębniono kilkanaście wątków.

– To czterysta tomów akt, w których są dokumenty, przelewy bankowe, mejle, bilingi. Troje prokuratorów z osobami współpracującymi analizuje je, szkicując plan czynności, jakie będzie trzeba wykonać, by pogłębić wcześniejsze ustalenia śledczych – dodał.

W sporządzonym przez łódzkich śledczych w czerwcu 2015 r. akcie oskarżenia Marcinowi P. i jego żonie Katarzynie zarzucono oszustwa znacznej wartości i pranie pieniędzy wyłudzonych od klientów. Oskarżeni mieli wielokrotnie przelewać je na różne konta bankowe m.in. spółek grupy Amber Gold oraz innych podmiotów i osób. Część dochodów szła też na wynagrodzenia oskarżonych – ustalono, że z tego tytułu wypłacili sobie 18,8 mln zł. Według śledczych, zainwestowane pieniądze przed upadkiem spółki odzyskało zaledwie ok. 3 tys. z prawie 19 tys. jej klientów – w sumie było to niemal 291 mln zł. (pap)

Fot. Marek KLASA (arch.) 

Komentarze

Anna do "a dwa"
Dobrze, ale pan zaczyna. Wszystkie swoje dochody i wydatki na publicznym forum. Pan kpi, czy o drogę pyta?
2016-12-07 08:50:49
a dwa,
Pani Anno... wobec powstalych komentarzy... i by byc blizej Prawdy... Prosze wiec wymienic wszystkie swoje Dochody i podstawowe wydatki typu: czynsz... za swiatlo... i gaz... jak i inne podstawowe oplaty... plus ewentualne Alimenty czy Renta po Ojcu dla dziecka... Mamy Renta czy Emerytura... oraz "ewentualna" Pomoc od MOPR-u jesli i taka ma - czy miala miejsce...itd...itp...??
2016-12-07 02:45:05
Anna
Jestem wykształconą kobietą - po Politechnice Szczecińskiej, panie aras. Ojciec dziecka nie dokłada, bo nie żyje - zmarł 2 lata temu na raka, panie aras. Stać pana na słowo "przepraszam" za matoła, za nazwanie mojej rodziny patologią, za pańską pogardę dla drugiego człowieka, panie aras?
2016-12-06 08:25:04
aras
Anna a moze zamiast pic piwo na trzepaku trzeba bylo sie uczyc matole i zyskac lepszy zawod a nie teraz pretensje ze masz malo. A ojciec dziecka czemu sie nie doklada ? Dlaczego ktos kto ciezko pracuje i jest zaradny zyciowo ma sponsorowac patologie ?
2016-12-06 07:08:53
prokurator
Nie wiem ,nie pamiętam nic nie widziałem. Jestem zarobiony.
2016-12-05 22:49:53
Mm
Kasa z Amber Gold poszła na budowę bramek obsługę Amber one, czyli autostrady a1 odcinek Gdańsk łódz.
2016-12-05 15:04:56
Anna
Pracuję na cały etat i mam na wyżywieniu dziecko oraz matkę-emerytkę. Ledwo starcza mi od 1-ego 1-ego. Uważam, że jeśli kogos stać na oszczędzanie / inwestowanie, to przecież od ust sobie nie odebrał, a pieniędzy ma po prostu za dużo. Więc dla takiego strata mała. W ogóle uważam, że państwo powinno zlikwidować wszystkie oszczędności bogatych i dać biednym.
2016-12-05 11:52:29
...
A kiedy sprawa SKOKÓW trafi do prokuratury? co do amber gold knf ostrzegał ale ciemny lud w to uwierzył to ma co ma czyli brak kasy,tylko idiota wierzy w takie piramidy finansowe ;-)
2016-12-05 09:22:21
obserwator
POsiedza 5 lat i beda zyli spokojnie i szczesliwie
2016-12-05 05:36:43
W "PO-re padla komenda" OLT - czyli O-d... L-a... T-ujemy,
Te pieniedze PO-przez OLT odlecialy w PO-re w "sina dal"... i najprawdopodobniej na zawsze... i "PO-szukiwac" je mozna na roznych Kontynentach z Afryka wlacznie !!
2016-12-05 01:29:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy