Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Gdańsk. Spaliła się część konstrukcji dachowej kościoła św. Piotra i Pawła

Data publikacji: 2019-06-02 09:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-03 16:58
Gdańsk. Spaliła się część konstrukcji dachowej kościoła św. Piotra i Pawła
 

28 zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Pożar został zlokalizowany – ma on miejsce na poddaszu, spaliło się około 200 metrów poddasza, w tym część konstrukcji dachowa.

Jak poinformował PAP Jacek Jakubczyk rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, pożar został zlokalizowany i opanowany, ogień nie rozprzestrzenia. Wyjaśnił, że strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na główną część dachu.

Strażacy rozbierają i wyrzucają na zewnątrz nadpalone elementy konstrukcji dachowej.

Ponieważ użyta do gaszenia woda kapie z części dachowej do wnętrza kościoła, strażacy zabezpieczają też folią niektóre zabytkowe elementy stanowiące wyposażenie kościoła, aby je zabezpieczyć przed dalszym zalewaniem. Strażacy wynieśli też ze świątyni część jej wyposażenia.

Na miejscu był komendant wojewódzkiej i miejskiej straży pożarnej.

Straż otrzymała zgłoszenie o pożarze tuż po godz. 6 rano. Lokalne media wśród możliwych przyczyn pożaru wymieniają zwarcie instalacji elektrycznej.

Świątynia zlokalizowana jest na terenie Starego Przedmieścia. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana.

(PAP)

Fot. PAP/Adam Warżawa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciapiła
2019-06-03 11:42:12
Strażacy informują że przyczyną mogło być zwarcie instalacji elektrycznej, ale panna Pawłowicz wie że za pożarem mogą stać "ci kolorowi od tęczy" bo maszerowali w pobliżu, mam wrażenie że w głowie panny Pawłowicz następują kolejne potężne zwarcia elektryczne w resztkach zwojów mózgowych osoby mającej tytuł profesorski (ciekawe czy koledzy profesorowie są dumni z takiej persony w swoim gronie)
A ciekawe
2019-06-02 23:56:10
Co i Kogo "ujawnia" Kamery Monitoringu... Kto szedl czy jechal "do pracy" na godz. 6.00 rano w po-bli-zu Kosciola w dzisiejszym PO-wskim Gdansku !! I w Paryzu tez Katedra zapalila sie rzekomo od "jakiejs instalacji"...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ