Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Franciszek: - Piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie

Data publikacji: 31 lipca 2016 r. 13:20
Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2016 r. 13:28
Franciszek: - Piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie
 

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie - ogłosił w niedzielę papież Franciszek. Dziękował młodym za uczestnictwo w tegorocznych uroczystościach. Przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie; to było duchowe "dotlenienie" - powiedział.

- Na zakończenie tej uroczystości chciałbym dołączyć do was wszystkich w dziękczynieniu Bogu, Ojcu nieskończonego miłosierdzia za to, że pozwolił nam przeżyć ten Światowy Dzień Młodzieży - powiedział papież Franciszek na mszy posłania w Brzegach, kończącej tegoroczne ŚDM w Krakowie.

Papież podziękował metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz kierującemu Papieską Radą ds. Świeckich kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do niego słowa oraz za pracę przy Światowych Dniach Młodzieży, a także wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenie lub przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu.

Wcześniej kard. Ryłko dziękował papieżowi za wybór Krakowa na miejsce obchodów Dni Młodzieży. "Dziękuję, że wybrałeś właśnie Kraków jako miejsce obchodów tego światowego dnia. Jest to miasto, które gości sanktuarium Jezusa Miłosiernego, będące celem wielu pielgrzymów przybywających z całego świata. Jest to również miasto dwóch wielkich apostołów Bożego miłosierdzia - św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, którzy towarzyszyli i prowadzili młodych podczas tego dnia młodzieży" - powiedział Ryłko.

Franciszek zwrócił się do młodzieży. "Wielkie +dziękuję+ kieruję do was, drodzy młodzi! Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym. Święty Jan Paweł II radował się z nieba, i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii" - powiedział papież.

Jak podkreślił, "w tych dniach przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie, który jest centrum i nadzieją naszego życia". "Słyszeliśmy Jego głos, głos Dobrego Pasterza, żyjącego pośród nas. On mówił do serca każdego z was: odnowił was swoją miłością, pozwolił wam odczuć światło Jego przebaczenia, moc Jego łaski. Pozwolił wam doświadczać rzeczywistości modlitwy" - zaznaczył papież.

- To było duchowe „+dotlenienie+, abyście mogli żyć i postępować w miłosierdziu, kiedy powrócicie do swoich krajów i do swoich wspólnot - dodał Franciszek.

Wskazał na znajdujący się obok ołtarza obraz Matki Boskiej czczonej przez świętego Jana Pawła II w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Ona, nasza Matka, uczy nas, w jaki sposób doświadczenie przeżyte tutaj w Polsce może być owocne; mówi nam, by czynić tak, jak Ona: nie tracić otrzymanego daru, ale zachowywać go w sercu, aby wraz z działaniem Ducha Świętego zakwitł i przynosił owoc. W ten sposób każdy z was, ze swoimi ograniczeniami i słabościami może być świadkiem Chrystusa tam gdzie mieszka, w rodzinie, parafii, stowarzyszeniach i grupach, w miejscach nauki, pracy, służby, rozrywki wszędzie tam, gdzie Opatrzność was poprowadzi na waszej drodze - podkreślił Franciszek.

Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży – po dwóch ŚDM na poziomie diecezjalnym – odbędą się w roku 2019, w Panamie. Na mszy posłania był obecny prezydent tego kraju Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

- Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II! - powiedział Franciszek.

- Za wstawiennictwem Maryi, przyzywajmy Ducha Świętego, aby oświecał i wspierał pielgrzymowanie młodych w Kościele i świecie, abyście byli uczniami i świadkami miłosierdzia Bożego - wezwał zebranych Franciszek. Następnie odmówił wraz zebranymi modlitwę "Anioł Pański".

Kard. Ryłko dziękując wcześniej papieżowi za wybór Krakowa zwrócił uwagę, że tegoroczne ŚDM są związane z obchodami nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia, odbywającego się pod hasłem ewangelicznego błogosławieństwa "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

- Przed Tobą stoją rzesze ludzi młodych, którzy przybyli z najdalszych zakątków naszej planety. Jest to przepiękny obraz młodego Kościoła, pełnego radości i zapału misyjnego- mówił do papieża Franciszka.

- Jezus Miłosierny przeszedł naprawdę między nami. To jego spojrzenie pełne czułej miłości głęboko poruszyło nasze serca w tych dniach. Jezus przyszedł powiedzieć nam po raz kolejny: +Ja jestem z wami, nie lękacie się+ - mówił kard. Ryłko.

- Nie lękajcie się odpowiedzieć życiem na miłość. Nie obawiajcie się powierzyć życia Jezusowi Miłosiernemu, nie obawiajcie się budować życie solidarne, by walczyć z ubóstwem, z nienawiścią, z przemocą - powiedział kardynał.

Podkreślił, że podczas ŚDM młodzi wierni podjęli wiele ważnych decyzji, m.in. o chrześcijańskim małżeństwie i kapłaństwie. "Ileż radości doświadczyli młodzi ludzie, będąc razem jako bracia, świadcząc w ten sposób światu, że wspaniale jest być chrześcijaninem, że warto pójść za Chrystusem we własnym życiu" - mówił Ryłko.

Ryłko podziękował papieżowi również za przewodniczenie ŚDM i powiedział, że młodzi wierni chcą wyrazić papieżowi "swoje synowskie oddanie i głęboką wdzięczność". "Dziękujemy za słowa, które zechciałeś skierować do młodych, słowa, które potrafią podtrzymać nadzieję i dać każdemu na nowo odwagę. Dziękujemy ojcze święty, że byłeś siewcą nadziei w świecie, który tak bardzo doświadcza jej braku" - podkreślił.

Ryłko poprosił papieża o pobłogosławienie Iskry Miłosierdzia, która następnie została przekazana młodym.

- Trzeba przekazywać światu ten ogień miłosierdzia. Ojcze święty pobłogosław ten lud, tych młodych uczniów, którzy są gotowi pójść i nieść twe słowa wraz z płonieniem bożej miłości. Pobłogosław ten płomień, symbolizowany prze pochodnie, które teraz wasza świątobliwość przekaże pięciu młodym z pięciu kontynentów - mówił kardynał.

Na zakończenie liturgii papież wręczył sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów. "Ogień Miłosierdzia" – odpalony od iskry płonącej nieustannie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach został przyniesiony stamtąd na podkrakowskie Błonia, na mszę inaugurującą tegoroczne ŚDM. Ogień towarzyszył wszystkim wydarzeniom centralnym ŚDM.

Z inicjatywą organizowania Światowych Dni Młodzieży wystąpił papież Jan Paweł II w 1985 roku - ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w sobotę 30 marca 1985 r. wieczorem w Rzymie na placu na Lateranie.

Po obchodach diecezjalnych w 1986 roku, pierwsze międzynarodowe spotkanie poza Rzymem odbyło się w kwietniu 1987 roku w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wtedy obecny papież Franciszek był spowiednikiem w jezuickiej szkole w swym mieście.

W kolejnych latach ŚDM odbyły się w: hiszpańskim Santiago de Compostela (1989 r.), w Częstochowie (1991 r.), w Denver w USA (1993 r.), w stolicy Filipin Manili (1995 r.), w Paryżu (1997 r.), w Rzymie (2000 r.), w kanadyjskim Toronto (2002 r.), w Kolonii w Niemczech (2005 r.), w australijskim Sydney (2008 r.) i w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku.

W ciągu 30 lat w Światowych Dniach Młodzieży udział wzięły miliony ludzi.

(PAP)

Fot. PAP/Marcin Obara

Na zdjęciu: wierni opuszczają teren Campusu Misericordiae w Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawił Mszę Świętą Posłania, Niedziela, 31 lipca, jest ostatnim dniem XXXI Światowych Dni Młodzieży połączonych z pielgrzymką papieża do Polski. 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA