poniedziałek, 24 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Fizjoterapeuci i diagności: oczekujemy podwyżek; Polacy, prosimy was o poparcie

Fizjoterapeuci i diagności: oczekujemy podwyżek; Polacy, prosimy was o poparcie

Fizjoterapeuci i diagności: oczekujemy podwyżek; Polacy, prosimy was o poparcie
Data publikacji: 2019-10-01 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05 13:53
Wywietleń: 791 418446

Oczekujemy gwarantowanych podwyżek, nie niższych niż 1200 zł netto, bo to pozwoli urealnić nasze pensje i odbić się od dna hierarchii wynagrodzeń w ochronie zdrowia – podkreślili w odezwie przedstawiciele fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii oraz Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zwrócili się do wszystkich Polaków - niezależnie od przekonań, sympatii politycznych, płci czy wieku - o poparcie.

"Zarobki pracowników laboratoriów i fizjoterapeutów od lat oscylują wokół najniższej krajowej. (...) Choć nasza praca jest odpowiedzialna, wymagająca ciągłego dokształcania i wyczerpująca, a jej stawką jest życie i zdrowie ludzi, długo byliśmy niezauważanymi grupami zawodowymi" – wskazano w piśmie.

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni piszą w nim, że "po majowym proteście głodowym zobaczyli światełko nadziei na poprawę sytuacji, jednak światełko to znów gaśnie".

Podnoszą, że minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał im, że przekaże do szpitali dodatkowe środki i zajmie się takim monitorowaniem procesu ich podziału, aby pozwoliły one między innymi na podwyżki dla pomijanych dotąd grup zawodowych, czyli dla nich.

"Stało się jednak inaczej. W większości przypadków dyrektorzy uznali, że zwiększone ryczałty to zastrzyk gotówki na pokrycie kosztów związanych z zadłużeniem szpitali i rosnącymi kosztami utrzymania placówek. Wyniki obecnych rozmów z Ministrem Zdrowia i NFZ napawają nas wielkim pesymizmem i strachem o jutro" – piszą związkowcy.

"Ministerstwo Zdrowia przyjęło stanowisko, że jest lepiej, a podwyżki otrzymaliśmy aż w 70 proc. placówek, w których pracujemy. Z naszych danych wynika, że było to maksymalnie 30 proc. miejsc, a podwyżki w większości z nich nie wynikały ze zwiększonych przez Ministerstwo ryczałtów, ale z prowadzonych sporów zbiorowych, akcji protestacyjnych czy umów z dyrekcjami szpitali" – wskazują fizjoterapeuci i diagności.

Podnoszą, że ministerstwo każe im upominać się o pieniądze u dyrektorów, dyrektorzy natomiast odsyłają ich do resortu.

"My – fizjoterapeuci i pracownicy laboratoriów nadal oczekujemy gwarantowanych podwyżek, nie niższych niż 1200 złotych netto. Dopiero to pozwoli nam urealnić nasze pensje i odbije nas od dna hierarchii wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Polacy, prosimy Was o poparcie!" – napisali.

"Bez badań laboratoryjnych nie ma diagnozy lekarskiej, bez fizjoterapii nie ma szybkiego powrotu do zdrowia! Chcemy Was leczyć i zarabiać tyle, byśmy mogli skupić się na pacjencie nie myśląc nieustannie czy starczy nam do wypłaty" – podkreślili.

23 września pracownicy laboratoriów i fizjoterapeuci, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poinformowali, że wznawiają zawieszoną w maju akcję protestacyjną. Przekazali, że będą m.in. wykorzystywać urlopy, chodzić na zwolnienia i rezygnować z nadgodzin.

Resort zdrowia zapewnia, że kwestie zgłaszane przez techników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów są przedmiotem dialogu ministra zdrowia z przedstawicielami zrzeszających ich związków.

Szumowski zapowiedział po ubiegłotygodniowym spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" z przedstawicielami tych grup zawodowych, że resort przejrzy ponad 400 porozumień zmieniających wynagrodzenia dla fizjoterapeutów, diagnostów i elektroradiologów.

Rozmowy mają być kontynuowane w środę (2 października).

(PAP)

Fot. Facebook/OZZPF

Fizjoterapeuci i diagności: oczekujemy podwyżek; Polacy, prosimy was o poparcie

Komentarze

Fizjoterapeuci i diagności wszytkich krajów!
- łączcie się! W "demoracji liberalnej" to znaczy dla rządzących; pocałujcie nas w du(d)ę.
2019-10-05 20:51:04
teść pasierby - stary "njus"
Cyt, "Podczas spotkania z dziennikarzami w środę minister zdrowia był pytany o postulat diagnostów i fizjoterapeutów wzrostu wynagrodzeń o 1,6 tys. zł. - Kwota wzrostu, którą proponujemy na pewno nie jest kwotą 1600 zł, której żądają fizjoterapeuci. Myślę, że to jest swego rodzaju wygórowane żądanie, aby w ciągu jednego roku tak wzrosło wynagrodzenie tej grupy zawodowej - odpowiedział minister. Dodał, że inne zawody, które uzyskiwały tę kwotę jak np. pielęgniarki, dochodziły do niej przez ponad cztery lata. Na podobne rozłożenie w czasie wzrostu wynagrodzenia zgodzili się też ratownicy medyczni. Według ministra "takie podejście jest bardzo racjonalne, ponieważ każde państwo starając się dbać o warunki pracy i płacy swoich pracowników musi racjonalnie szacować swoje możliwości". - Inne zawody to zaakceptowały, wynegocjowaliśmy zgodę na to aby zmiany wynagrodzenia postępowały stopniowo, do akceptowalnych przez obie strony warunków - powiedział."........Obowiązuje jeszcze "złota myśl" - weź kredyt i znień pracę.
2019-10-03 09:49:16
A dlaczego tego PO-parcia...?
Nie szukaliscie juz w latach 2007-2015 alibo i wczesniej...?? A teraz tylko po 4 latach tj. 2015-2019 - nagle Wszystko na raz !!!
2019-10-02 01:08:21
syzyf
Zabrac kase mafii farmaceutyczno lekarskiej ktora zdrowym ludziom wstawia protezy stawow zamiast fizjoterapii - to znaczy podaje sie leki przeciwbolowe zamiast prawidlowej rehabilitacji a potem staw jest wytarty i trzeba wstawic plastikowa proteze - a lekarz ma super mieszkanie i super auto i tytul profesora za wstawianie plastikowych stawow
2019-10-01 11:52:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie