środa, 19 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Data publikacji: 2019-04-25 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-27 11:14
Wywietleń: 695 387428

Na 25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadmierny hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu, chorób układu krążenia, zaburzeń koncentracji, snu, a także zwiększenia poziomu stresu.

Święto zostało ustanowione w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu oraz podkreślenia przykrych konsekwencji, jakie ma dla naszego zdrowia. W Polsce obchodzimy go od 2000 roku.

 Według Dyrektywy 2002/49/WE ustanowionej przez Parlament i Radę Europejską żaden mieszkaniec kraju należącego do Unii Europejskiej nie powinien być narażony na hałas o poziomie zagrażającym zdrowiu lub jakości życia. Poziom ekspozycji na hałas na terenie zabudowanym za dnia (w godz. 6-22) nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w porze nocnej - 50 dB. Unia Europejska wyraźnie nakazuje likwidowanie wszelkich źródeł hałasu generujących go na poziomie 65 dB i wyższym. I byłoby wszystko OK, gdyby nie to, że w praktyce te zalecenia nie zawsze są respektowane.

W mieście coraz trudniej o miejsce, w którym zaznamy ciszy. Budowy osiedli, biurowców i remonty ulic to codzienność. Do tego coraz wzmożony ruch samochodowy, kolejowy i samolotowy. To jednak nie wszystkie niebezpieczeństwa dla naszego słuchu.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” zwracają uwagę, że problemem są nie tylko czynniki zewnętrzne. W mieszkaniach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu, wynikające m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej roli.

– O akustykę budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, powinniśmy zadbać już na etapie projektu, dobierając takie materiały budowlane, okna i rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas lub pogłos – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

(g)

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Komentarze

Kazimierz
Drzewa, krzewy i zieleń miejska też zmniejszają poziom hałasu w miastach. Przydałoby się nasadzic więcej drzew w centrum.
2019-04-27 11:02:03
A teraz dodajcie do tego
turbiny wiatrowe które generują potężny hałas tylko że o częstotliwości 0.5 2.5Hz - tego hałasu nie słychać ale odczuwa go całe ciało...
2019-04-26 00:40:10
czytam
Ciekawe jakie jest w dB natężenie hałasu na ulicach w centrum Gryfic / Niepodległości , Wojska Polskiego / , które są drogami powiatowymi i które zostały wybrukowane" kocimi łbami " . Czy te wzniosłe dyrektywy nie obowiązują w niektórych miejscach w Europie ?
2019-04-25 09:56:41
321
@grotestka:to pato rapy w tramwajach puszczajace popka,wixe i inny shit ze swoich srajfonow
2019-04-25 09:05:28
gg
trzeba by to powiedziecec debilom z bmw bez tlumika i i dpf oraz debilom na motorach ktorzy zapier. przez centrum 150km h na jednym kole i innym pseudo harlejowcom ktorzy jak zaczna pierdziec swoimi zlomami to takze mozna ogłuchnąc ale kogo to obchodzi ,nowe karetki pogotowia takze maja przekroczone normy decybeli w sygnalach dzwiekowych ,straz pozarna takze, piesze nie powinien sie znajdowac w promieniu 50 metrow od takiego pojazdu bo moze ogluchnac ,bez stoperow na miasto nie wychodzcie albo bedziecie sie uczc jezka migowego,
2019-04-25 08:19:21
groteska
A w Szczecinie są organizacje które krzyczą RÓBMY HAłas. To szkodniki jakieś
2019-04-25 07:27:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie