sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Kraj > Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Data publikacji: 2019-04-25 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-27 11:14
Wywietleń: 812 387428

Na 25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadmierny hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu, chorób układu krążenia, zaburzeń koncentracji, snu, a także zwiększenia poziomu stresu.

Święto zostało ustanowione w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu oraz podkreślenia przykrych konsekwencji, jakie ma dla naszego zdrowia. W Polsce obchodzimy go od 2000 roku.

 Według Dyrektywy 2002/49/WE ustanowionej przez Parlament i Radę Europejską żaden mieszkaniec kraju należącego do Unii Europejskiej nie powinien być narażony na hałas o poziomie zagrażającym zdrowiu lub jakości życia. Poziom ekspozycji na hałas na terenie zabudowanym za dnia (w godz. 6-22) nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w porze nocnej - 50 dB. Unia Europejska wyraźnie nakazuje likwidowanie wszelkich źródeł hałasu generujących go na poziomie 65 dB i wyższym. I byłoby wszystko OK, gdyby nie to, że w praktyce te zalecenia nie zawsze są respektowane.

W mieście coraz trudniej o miejsce, w którym zaznamy ciszy. Budowy osiedli, biurowców i remonty ulic to codzienność. Do tego coraz wzmożony ruch samochodowy, kolejowy i samolotowy. To jednak nie wszystkie niebezpieczeństwa dla naszego słuchu.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” zwracają uwagę, że problemem są nie tylko czynniki zewnętrzne. W mieszkaniach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu, wynikające m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej roli.

– O akustykę budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, powinniśmy zadbać już na etapie projektu, dobierając takie materiały budowlane, okna i rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas lub pogłos – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

(g)

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Komentarze

Kazimierz
Drzewa, krzewy i zieleń miejska też zmniejszają poziom hałasu w miastach. Przydałoby się nasadzic więcej drzew w centrum.
2019-04-27 11:02:03
A teraz dodajcie do tego
turbiny wiatrowe które generują potężny hałas tylko że o częstotliwości 0.5 2.5Hz - tego hałasu nie słychać ale odczuwa go całe ciało...
2019-04-26 00:40:10
czytam
Ciekawe jakie jest w dB natężenie hałasu na ulicach w centrum Gryfic / Niepodległości , Wojska Polskiego / , które są drogami powiatowymi i które zostały wybrukowane" kocimi łbami " . Czy te wzniosłe dyrektywy nie obowiązują w niektórych miejscach w Europie ?
2019-04-25 09:56:41
321
@grotestka:to pato rapy w tramwajach puszczajace popka,wixe i inny shit ze swoich srajfonow
2019-04-25 09:05:28
gg
trzeba by to powiedziecec debilom z bmw bez tlumika i i dpf oraz debilom na motorach ktorzy zapier. przez centrum 150km h na jednym kole i innym pseudo harlejowcom ktorzy jak zaczna pierdziec swoimi zlomami to takze mozna ogłuchnąc ale kogo to obchodzi ,nowe karetki pogotowia takze maja przekroczone normy decybeli w sygnalach dzwiekowych ,straz pozarna takze, piesze nie powinien sie znajdowac w promieniu 50 metrow od takiego pojazdu bo moze ogluchnac ,bez stoperow na miasto nie wychodzcie albo bedziecie sie uczc jezka migowego,
2019-04-25 08:19:21
groteska
A w Szczecinie są organizacje które krzyczą RÓBMY HAłas. To szkodniki jakieś
2019-04-25 07:27:32

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie