Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Data publikacji: 25 kwietnia 2019 r. 07:07
Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2019 r. 11:14
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Fot. Stowarzyszenie "Komfort Ciszy"  

Na 25 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadmierny hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu, chorób układu krążenia, zaburzeń koncentracji, snu, a także zwiększenia poziomu stresu.

Święto zostało ustanowione w 1996 roku przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechność hałasu w naszym otoczeniu oraz podkreślenia przykrych konsekwencji, jakie ma dla naszego zdrowia. W Polsce obchodzimy go od 2000 roku.

 Według Dyrektywy 2002/49/WE ustanowionej przez Parlament i Radę Europejską żaden mieszkaniec kraju należącego do Unii Europejskiej nie powinien być narażony na hałas o poziomie zagrażającym zdrowiu lub jakości życia. Poziom ekspozycji na hałas na terenie zabudowanym za dnia (w godz. 6-22) nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w porze nocnej - 50 dB. Unia Europejska wyraźnie nakazuje likwidowanie wszelkich źródeł hałasu generujących go na poziomie 65 dB i wyższym. I byłoby wszystko OK, gdyby nie to, że w praktyce te zalecenia nie zawsze są respektowane.

W mieście coraz trudniej o miejsce, w którym zaznamy ciszy. Budowy osiedli, biurowców i remonty ulic to codzienność. Do tego coraz wzmożony ruch samochodowy, kolejowy i samolotowy. To jednak nie wszystkie niebezpieczeństwa dla naszego słuchu.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” zwracają uwagę, że problemem są nie tylko czynniki zewnętrzne. W mieszkaniach hałas niesie się często przez ściany, stropy, dochodzi z instalacji, a wówczas za jego przyczynę można wziąć błędy popełnione na etapie projektu, wynikające m.in. z zastosowania nieodpowiedniej izolacji oraz rozwiązań budowlanych (np. szyb), niespełniających dobrze swojej roli.

– O akustykę budynku, czyli o to, w jaki sposób w poszczególnych pomieszczeniach będą rozchodzić się dźwięki, powinniśmy zadbać już na etapie projektu, dobierając takie materiały budowlane, okna i rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas lub pogłos – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia „Komfort Ciszy”.

(g)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kazimierz
2019-04-27 11:02:03
Drzewa, krzewy i zieleń miejska też zmniejszają poziom hałasu w miastach. Przydałoby się nasadzic więcej drzew w centrum.
A teraz dodajcie do tego
2019-04-26 00:40:10
turbiny wiatrowe które generują potężny hałas tylko że o częstotliwości 0.5 2.5Hz - tego hałasu nie słychać ale odczuwa go całe ciało...
czytam
2019-04-25 09:56:41
Ciekawe jakie jest w dB natężenie hałasu na ulicach w centrum Gryfic / Niepodległości , Wojska Polskiego / , które są drogami powiatowymi i które zostały wybrukowane" kocimi łbami " . Czy te wzniosłe dyrektywy nie obowiązują w niektórych miejscach w Europie ?
321
2019-04-25 09:05:28
@grotestka:to pato rapy w tramwajach puszczajace popka,wixe i inny shit ze swoich srajfonow
gg
2019-04-25 08:19:21
trzeba by to powiedziecec debilom z bmw bez tlumika i i dpf oraz debilom na motorach ktorzy zapier. przez centrum 150km h na jednym kole i innym pseudo harlejowcom ktorzy jak zaczna pierdziec swoimi zlomami to takze mozna ogłuchnąc ale kogo to obchodzi ,nowe karetki pogotowia takze maja przekroczone normy decybeli w sygnalach dzwiekowych ,straz pozarna takze, piesze nie powinien sie znajdowac w promieniu 50 metrow od takiego pojazdu bo moze ogluchnac ,bez stoperow na miasto nie wychodzcie albo bedziecie sie uczc jezka migowego,
groteska
2019-04-25 07:27:32
A w Szczecinie są organizacje które krzyczą RÓBMY HAłas. To szkodniki jakieś

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA