Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Dr Paweł Ukielski wraca do Muzeum Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 31 sierpnia 2016 r. 08:24
Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2016 r. 09:53
Dr Paweł Ukielski wraca do Muzeum Powstania Warszawskiego
 

Dr Paweł Ukielski od 1 września 2016 roku będzie wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, odpowiedzialnym w nim m.in. za popularyzację polskiej historii za granicą. To powrót Ukielskiego do tej placówki, którą współtworzył od jej otwarcia w 2004 r.

"Mam nadzieję, że będę mógł dalej rozwijać popularyzację polskiej historii za granicą, co dla mnie jest niezwykle istotne. Chciałbym, aby poza granicami Polski udało się zorganizować jak najwięcej wystaw dotyczących m.in. Polskiego Państwa Podziemnego czy powstania warszawskiego" - powiedział we wtorek PAP Ukielski. 

Dodał też, że istotne dla niego będzie kontynuowanie badań nad losami Polaków pod okupacją niemiecką, w tym ponowne podjęcie tematu oszacowania liczby ofiar. 

Ukielski jest współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego; pracował w nim do końca sierpnia 2014 r. Od 1 września 2014 r. do lipca 2016 r. był wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, również odpowiadającym w nim za kontakty z zagranicą. 

W rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski przypomniał, że jednym z sukcesów Ukielskiego, było przygotowanie ekspozycji o powstaniu warszawskim w Berlinie, która w lipcu 2014 r. została zaprezentowana w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru. "Ta wystawa okazała się bardzo popularna. Liczymy na to, że w kilku miastach na świecie uda nam się zorganizować podobnie duże wystawy opowiadające o polskiej historii XX wieku z perspektywy powstania warszawskiego" - zapowiedział Ołdakowski. 

Dr Paweł Ukielski jest historykiem i politologiem, adiunktem w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN i wykładowcą Collegium Civitas. Od listopada 2015 r. znajduje się we władzach Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. To organizacja pozarządowa non-profit, która zajmuje się m.in. edukowaniem na temat totalitaryzmów europejskich w XX wieku, a także chce doprowadzić do powstania trybunału, który sądziłby zbrodnie komunizmu. 

Dr Ukielski naukowo zajmuje się przemianami w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czechosłowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną. Wśród jego publikacji są takie książki jak "Aksamitny rozwód: rola elit politycznych w procesie podziału Czechosłowacji"; Ukielski jest również współautorem Przewodnika po Muzeum Powstania Warszawskiego, a także książki "1989 – Jesień Narodów". (pap)

Fot. A. RATUSZYŃSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jonatan
2016-08-31 09:27:41
Należało jeszcze dodać, że dr P. Ukielski jest rodowitym szczecinianinem, a jego mama jest(była?) redaktorem w Kurierze Szczecińskim

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA