poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Domy dla seniorów

Domy dla seniorów

Domy dla seniorów
Data publikacji: 2015-07-24 22:51
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-26 12:17
Wywietleń: 1418 5242

Osiem domów dziennego pobytu dla starszych osób powstanie w woj. Zachodniopomorskim dzięki wsparciu rządowego programu „Senior-Wigor”. Łączna kwota wsparcia na ich utworzenie to ponad 1,5 mln zł.

Jak poinformowały w piątek służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego, Wszystkie samorządy regionu zgłaszające swoje projekty do tegorocznego konkursu w ramach programu otrzymały dofinansowanie.

Dzienne domy powstaną w Szczecinie, Koszalinie, Darłowie oraz na terenie gmin Suchań, Darłowo, Gryfino, Szczecinek i powiatu Polickiego. Wszystkie powinny zacząć działać do końca 2015 r.

Jeden z domów ma powstać w budynku dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Darłowie. Samorząd na remont tego budynku i jego wyposażenie oraz utworzenie wokół ogrodu wystąpił o dotację w kwocie ok. 230 tys. zł. Wkład własny wyniesie blisko 150 tys. zł. Miasto planuje, że w czwartym kwartale budynek zostanie udostępniony dla wypoczynku i rehabilitacji 15 seniorów. W domu dziennej opieki seniorów zostanie zatrudnionych dwoje specjalistów, którzy w pierwszym roku działania będą finansowani z funduszy państwowych.

Inna z placówek dla seniorów będzie działać w Koszalinie. Miasto wnioskowało o dotację w wysokości 94 tys. zł i tyle otrzymało.Za te pieniądze samorząd m.in. wyposaży i pokryje koszty bieżącego funkcjonowania nowo powstałego dziennego domu pomocy „Pogodna Jesień", który będzie działał od 1 września 2015 r. w strukturach Domu Pomocy Społecznej.

Zgodnie z warunkami konkursu zostanie on przekształcony w Dzienny Dom „Senior-Wigor".

Program „Senior-Wigor” zakłada utworzenie dziennych domów seniora, w którym przebywać będą mogły osoby niepracujące w wieku 60+. W takim domu starsi będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdą się tam m.in.: pomieszczenie do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek. Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i potrwa do 2020 r. Ogółem na realizację przeznaczonych zostanie 370 mln zł. Samorząd może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki w wysokości do 80 proc, przy czym maksymalna kwota dofinansowania wynosi 250 tys. zł.

 Z budżetu państwa zostanie również sfinansowana jedna trzecia kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie na osobę. W 2015 r. dofinansowanie otrzymało 119 samorządów z całej Polski. W sumie otrzymają na ten cel ponad 25,3 mln zł. (pap)

 

 

Komentarze

Seniorka z Seniorem,
A za ile na miesiac...??
2015-07-26 09:37:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy