niedziela, 18 listopada 2018.
Strona główna > Kraj > Dług gapowiczów przekracza 22 mln zł

Dług gapowiczów przekracza 22 mln zł

Dług gapowiczów przekracza 22 mln zł
Data publikacji: 2018-06-13 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-14 16:46
Wywietleń: 1578 332766

Dług osób jeżdżących środkami transportu publicznego bez ważnego biletu przekracza 22 mln zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka na Mazowszu, a wśród gapowiczów najwięcej jest mężczyzn.

W Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor na koniec maja zarejestrowano ponad 31,5 tys. gapowiczów, a ich łączny dług wyniósł przeszło 22,1 mln zł. Jak wskazano, najwięcej nieuczciwych pasażerów to mieszkańcy województwa mazowieckiego – 7,6 tys., Śląska – 4,7 tys. oraz Wielkopolski – 4 tys. osób. W tych regionach, według BIG, najwyższe są też kwoty zaległości. Natomiast najmniej dłużników – gapowiczów pochodzi z województw: łódzkiego, opolskiego i podlaskiego.

Najwyższe średnie zadłużenie na osobę zanotowano w woj. kujawsko-pomorskim – 1,1 tys. zł. Na drugiej pozycji znalazło się Pomorze ze średnią 911 zł na osobę, a na trzeciej – zachodniopomorskie (694 zł). Jazda na gapę i unikanie płacenia stosownej kary, zdarza się przede wszystkim osobom między 35 a 44 rokiem życia.

"Profil statystycznego gapowicza to właśnie 35-44 latek, koniecznie mężczyzna, bo panów jest wśród gapowiczów ponad 80 proc." – wyliczono. Najwyższe średnie zaległości na osobę przypadają jednak na 18-24 latków i 25-34 latków, wynoszą odpowiednio 733 zł i 736 zł.

Według Sławomira Grzelczaka prezesa BIG InfoMonitor osoby, które regularnie korzystają z komunikacji miejskiej jeżdżąc bez ważnego biletu nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji takich działań.

– Mogą bowiem być ukarani dwukrotnie, po pierwsze opłatą za brak biletu lub karty miejskiej, a po drugie wpisem do rejestru dłużników – zaznaczył. Podkreślił, że taki wpis może nieprzyjemnie zaskoczyć. Z powodu obecności w rejestrze można bowiem nie otrzymać kredytu w banku, pożyczki w firmie pożyczkowej, usłyszeć odmowę rozłożenia opłaty za zakupy na raty, nie podpisać umowy na telefon, internet czy telewizję.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

(pap)

Fot. Marek Klasa

Komentarze

Radnym i bez-Radnym - pod Rozwage... !
A czy choc Ktos "doszedl" do tego, co jest PO-WO-DEM... ze az tylu jezdzi na tzw. "Gape" ?? Zmniejszyc Wydatki na inne "GLU-PO-TY"... w ciagu calego roku, ktore Podatnicy Duzych Miast sa zmuszani do-Finansowywac ze Swoich Podatkowych Pieniedzy - to bedzie mozna Duzo Wiecej Pieniedzy... przeznaczyc i na Cala Komunikacje Miejska - co automatycznie Obnizy i ceny Biletow za przejazdy !!
2018-06-14 11:35:49
jj
Najwiecej nie placa patusy w dresach i torebkach co puszczaja vixe i placzkow z telefonow i pija wyroby piwo podobne w komunikacji miejskiej-zubr/harnas/bosman-oczywiscie tylko w butelce- bo "szlachta" za butelke nie placi-musi odzyskac kaucje, do tego viceroy w mordzie i czesto bluzy pseudo prawilne,jak widzisz takiego lepiej trzymaj sie z dala bo to nic dobrego cie nie spotka
2018-06-14 09:10:46
$
To zwykli złodzieje, bo nie ma różnicy w zakupie usług lub produktów. Oczywiste jest, że jeśli ktoś wchodzi do sklepu i bierze towar z półki, to musi za niego zapłacić. Tak samo, gdy korzysta z usługi transportowej - musi za nią zapłacić. A kto nie płaci jest właśnie złodziejem.
2018-06-14 08:11:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marsz Niepodległości 2018
Rocznica niepodległości oficjalnie
Harcerze świętowali rocznicę niepodległości
Poprzedni Następny

Sonda

Czy samorządy powinny brać pod uwagę szczepienie dziecka przy przyjmowaniu go do żłobka lub przedszkola?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy