wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Debata o uchodźcach rozpaliła Sejm

Debata o uchodźcach rozpaliła Sejm

Debata o uchodźcach rozpaliła Sejm
Data publikacji: 2015-09-17 12:41
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-22 08:43
Wywietleń: 1269 21182

O solidarność ws. uchodźców zaapelowała w Sejmie premier Ewa Kopacz. Rząd nie ma prawa bez społeczeństwa podejmować decyzji, które mogą mieć negatywny wpływ na życie w Polsce - oświadczył szef PiS Jarosław Kaczyński. Kopacz zarzuciła PiS antyeuropejskość i ksenofobię.

Premier Kopacz oraz szefowie MSZ i MSW przedstawili w środę podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu informację na temat kryzysu migracyjnego w Europie i jego reperkusji dla Polski. Sejmową debatę zdominował spór pomiędzy przedstawicielami rządu i opozycją w sprawie polityki państwa wobec tego kryzysu.

Polska dotychczas zaproponowała przyjęcie 2 tys. uchodźców; premier Kopacz mówiła jednak ostatnio, że możliwości Polski są większe. Komisja Europejska wyliczyła, że do Polski miałoby trafić ok. 12 tysięcy osób.

Premier wskazywała w środę, że odwrócenie się plecami do tych, którzy potrzebują pomocy w "rodzinie europejskiej powoduje, że moralnie i mentalnie my się z tej wspólnoty wypisujemy". - Dzisiaj nie jesteśmy w Niemczech, gdzie jest 800 tysięcy uchodźców, we Włoszech, Grecji, na Węgrzech, gdzie przebywają setki tysięcy emigrantów. Dziś jesteśmy w Polsce, gdzie nie tak dawno przyjęliśmy 200 chrześcijan z Syrii. Dzisiaj mamy ich tylko 120. 80 już wyjechało - mówiła. Zwróciła też uwagę, że w Polsce jest "najniższy odsetek społeczności imigracyjnej", który wynosi 0,3 proc.

Kopacz skrytykowała tych polityków, którzy nie chcą przyjmować uchodźców. - Nie straszcie Polaków, nie opowiadajcie, że nagle któregoś pięknego dnia, jeszcze przed wyborami, zaleje nas masa uchodźców, którzy tutaj będą zabierać pracę czy ewentualnie będą niebezpieczni; (...) macie odwagę powiedzieć, że nie chcecie ich przyjmować, to powiedzcie to swoim wyborcom - mówiła premier.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska mówiła, że rząd będzie dążyć do przyjmowania cudzoziemców etapami, w grupach kilkusetosobowych. Zaznaczyła, że Polska otrzyma 10 tys. euro na każdą przesiedloną osobę i 6 tys. na relokowaną. Jak dodała, "konieczność uruchomienia dodatkowych ośrodków wystąpiłaby w przypadku przyjęcia jednorazowego grupy większej niż dwa tysiące osób".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie chodzi o przyjęcie tej czy innej liczby cudzoziemców, tylko o to, że - według niego - istnieje poważne niebezpieczeństwo, że zostanie uruchomiony proces: najpierw liczba cudzoziemców gwałtownie się zwiększy, następnie nie będą oni przestrzegać naszego prawa i naszych obyczajów, a później albo i równolegle - będą narzucać, w agresywny sposób, w przestrzeni publicznej swoje wymogi w różnych dziedzinach życia. Jego zdaniem uchodźcom powinno się pomóc "metodą bezpieczną - finansową". 

W reakcji na te słowa, zwracając się do szefa PiS, Kopacz powiedziała, że chce zapytać "czołowych obrońców życia i pierwszego katolika, jaką cenę za życie wyznaczył". Dzisiaj mówi: „+zapłaćmy+, więc ja pytam PiS, jaką cenę ma ludzkie życie" - mówiła. Szefowa rządu oceniła, że "PiS pokazało prawdziwą twarz: partii antyeuropejskiej, ksenofobicznej, wiecznie dążącej do kłótni i szukania wrogów". - To jest pierwsza zapowiedź, tak to jest pierwsza zapowiedź wyprowadzenia Polski z UE i to Polacy powinni wiedzieć - zaznaczyła.

Kaczyński, odnosząc się do tych słów, powiedział, że nie chce odpowiadać na - jak się wyraził - "insynuacje dotyczące wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej". - To są zarzuty całkowicie oderwane od rzeczywistości - stwierdził szef PiS.(pap)

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski 

Komentarze

Ciekawe - Kto i Co za tym stoi...??
PO-stkomunisci w Polsce zwalczaja Non-Stop tak jak moga i Im sie udaje... Polski NSZZ Solidarnosc `80, a teraz nagle zaczynaja sie PO-zytywnie wypowiadac i organizowac Merkelowo-Juncerowa i Tuskowo - "Brukselska Solidarnosc"... ? Cos tu "lewa nie rowna sie prawej"... ??
2015-09-21 23:09:56
Pani Kopacz, wpierw... WSZYSTKIE KARTY NA STOL ! ! !
Zrobmy wiec kolejne Krajowe Referendum p.t.... Ilu Polakow jest za przyjeciem Afrykanczykow i Innych Islamskich imigrantow ? A dlaczego nie szukaja swojego dalszego SZCZESCIA ( ? ) w srodkowej i poludniowej Afryce t.j. na swoim BARDZO WIELKIM Afrykanskim Kontynencie, ktory jest az kilkanscie razy wiekszy od Europy ! Te Unijne koszta... to sa koszta TYLKO na PO-czatek, PO-zniej bedziemy musieli reszte PO-krywc juz sami... ze swoich PO-datkow ! Patrz wczesniejsza rzeczywistosc KOSZTOW...utrzymywania imigrantow w Krajach Europy Zachodniej, gdzie o kosztach Ich PRZESTEPCZOSCI...t.j. pracy Policji, Prokuratorow, Adwokatow, kosztach Spraw Sadowych, Kosztach Ich leczenia PO strzelaninie i morderstwach...itd...itp... juz nie wspomne ! A PO-zniej te na razie "rzekome" PO-nad 12 000 imigrantow trzeba bedzie jeszcze PO-mnozyc x 5 czy 6 czy 7, w zaleznosci od wielkosci reszty Ich Rodziny do sciagniecia... ! A na koniec... mamy jak w Banku - zaprowadzony IS-lam w calej Polsce, gdzie na dzien dzisiejszy jest to dopiero PO-czatek tej Afrykansko-Islamskiej imigracji tak do Polski jak i reszty Europy i UE ! A co dalej bedzie sie dzialo w roku 2016-ym i 2017-ym oraz dalej...to tylko na razie widza Ci - co maja DOBRY WZROK i DUZA WYOBRAZNIE... ! !
2015-09-19 09:43:32
Gość
Obiema rękami się podpisuję pod komentarzem Wawrzka. Jakim prawem p.Kopacz wypowiada się na tak ważkie tematy nie biorąc pod uwagę opinii społeczeństwa (którym notabene nieudolnie rządzi).A co do jadu,to odnoszę wrażenie ,że jej własny jad już ją samą zatruwa.
2015-09-18 10:43:32
Wawrzek
Nie było żadnej debaty a zwyczajna pyskówka na komendę pani Kopacz, która występując jako pierwsza bluzgała jadem na wszystkie strony - a gromadka klakierów zwanych PO-PSL nawet po niedokończonym zdaniu klaskała jak w teatrzyku kukiełek. Okazuje się że pani Kopacz już dawno wyraziła zgodę na 12 tys. uchodźców a cała wrzaskliwa gra to pozoracja. Polska potrzebuje mądrych ludzi u wszelkiej władzy
2015-09-17 21:55:19
Sam
A kazdy SYRYJCZYK chce do POLSK......Ha.! Ha!
2015-09-17 13:12:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy